Wstrząsające świadectwa rosyjskiej napaści na Ukrainę. Uchodźców, także z Charkowa, którzy szukają pomocy w punktach wsparcia prowadzonych na zlecenia miasta jest coraz więcej.
W piątek na ulicy Mostowej odsłonięto wystawę „Charków 2022”. Obejmuje ona kilkadziesiąt fotografii pokazujących Charków, drugie po Kijowie najludniejsze miasto Ukrainy (ponad 1,4 miliona mieszkańców w 2021 roku) przed i w czasie działań wojennych. Zdjęcia wykonał fotograf i grafik Wasilij Gołosny, który od lutego 2022 dokumentuje zniszczenia miasta i zbrodnie armii rosyjskiej. Do Bydgoszczy trafiła wersja plenerowa wystawy opracowanej wraz z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, wersja „stacjonarna” prezentowana jest w Muzeum Dialogu Kultur Oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Wszędzie budzi ogromne emocje. Bydgoską ekspozycję będzie można oglądać do końca marca.
Dzielnica całkowicie zniszczona
– Myślałem, że w XXI wieku wojna na tak wielką skalę po prostu nie może mieć miejsca w Ukrainie. Tak mi się wydawało, aż do poranka 24 lutego 2022. Najbardziej ucierpiała północna część dzielnicy Saltivka, którą zamieszkiwało około 200 tys. osób. Obecnie jest ona prawie całkowicie zniszczona – mówił przy okazji otwarcia wystawy we Wrocławiu jej kurator, jednocześnie mieszkaniec Charkowa, Kostiantyn Ishchenko.
Rocznica wybuchu wojny to jednocześnie moment, w którym warto przypomnieć, że w Bydgoszczy ciągle gościmy tysiące uchodźców. Ci, zanim staną na własne nogi, potrzebują naszego wsparcia. Pomoc świadczą między innymi trzy punkty prowadzone przez organizacje pozarządowe, a wspierane przez bydgoski ratusz. By jednak mogły spełniać swoje zadania, potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców w zbiórce.
Pomoc uchodźcom ciągle potrzebna
Miejskie punkty pomocy uchodźcom prowadzą:
Stowarzyszenie „Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński” – ul. Jezuicka 5 (www.kpdu.pl)
Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Potrzebującym „Dzięki Wam” ul. Grunwaldzka 32 (www.dziekiwam.pl)
„Dwie Skały” ul. Wyszogrodzka 13 (a od marca przy ul. Rupniewskiego) (FB Dwie Skały)
– Najbardziej zależy nam na żywności, niekoniecznie musi być ta o przedłużonej ważności, bo wydajemy wszystko na bieżąco. Potrzebujemy też kołder, pościeli, poduszek, jak również garnków i patelni – mówi Agnieszka Turalska ze Stowarzyszenia Dwie Skały. – Zmieniła się struktura osób, które korzystają z naszej pomocy. Wcześniej były to głównie mamy z dziećmi. Znalazły jednak pracę i się usamodzielniły. Teraz docierają do nas mamy z malutkimi dziećmi, których zostawić nie mogą, ale dominują osoby starsze, które zatrudnienia nie znajdą. Są też osoby, które przyjechały do Bydgoszczy niedawno i nie zdążyły się jeszcze „zagospodarować”.
Punkt pomocy Stowarzyszenia Dwie Skały od 6 marca przenosi się na ul. Rupniewskiego, będzie działał trzy dni w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Organizacja współpracuje jednak z Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową, to do niej, na ul. Kleeberga 2, można w godzinach jej otwarcia dostarczać dary – te przekazywane są dalej do stowarzyszenia.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!