Sala sesyjna wypełniła się do ostatniego miejsca / Fot. B.Witkowski/UMB
Ilu z nas boli kręgosłup? A ilu regularnie ćwiczy? Podczas kolejnego Bydgoskiego Forum Seniora „Żyjmy dłużej” można było dowiedzieć się dużo na temat zdrowego trybu życia.
Sala sesyjna ratusz wypełniła się we wtorek (9 maja) do ostatniego miejsca. Osiemdziesiąt procent ludzi na całym świecie ma problemy z kręgosłupem. Nie inaczej jest z zebranymi w bydgoskim ratuszu uczestnikami Bydgoskiego Forum Seniora. Na pytanie neurologa, dr n. med. Sławomira Wawrzyniaka: „Ilu z was boli kręgosłup?” podniósł się las rąk. A kiedy doktor zapytał: „A ilu z was regularnie ćwiczy?” – było już ich zdecydowanie mniej. Aszkoda, gdyż jak mówią specjaliści: im wcześniej zaczniemy ćwiczyć i prowadzić aktywne życie, tym mniej problemów (także z kręgosłupem) później.
Żyjmy dłużej – recepty na zdrowie dla seniorów
Bydgoskie Forum Seniora organizowane jest od 2016 r. (z przerwą w latach 2020-2021). Gromadzi regularnie wielu seniorów zainteresowanych aktywnym stylem życia i zagadnieniami związanymi z ogólnie rozumianym zdrowiem. Przeważnie organizowane było w listopadzie, w nawiązaniu do obchodzonego w tym miesiącu Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora w Bydgoszczy adresowane są głównie do osób w wieku 60 plus oraz przedstawicieli podmiotów kreujących szeroko rozumianą politykę senioralną miasta Bydgoszczy, w tym m.in. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, bydgoskich klubów seniora i organizacji pozarządowych. To dobra okazja do propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy przekonywał seniorów, że jeżeli granica lat 60. jest wyznacznikiem osiągnięcia wieku senioralnego, to on już się kwalifikuje do bycia seniorem. Jednak nie oswoił się jeszcze z tą myślą, a to z uwagi na młodych współpracowników w ratuszu, którzy wymuszają większe tempo pracy. I choć krzyż boli podczas wstawania z łóżka, i pewnie będzie bolał coraz częściej, to trzeba cieszyć się życiem i pogłębiać wiedzę.
Dr n. med. Sławomir Wawrzyniak, neurolog zajął się tematem „Zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Postępowanie z uwzględnieniem najnowszych rekomendacji”.
Zebrani mogli dowiedzieć się o rodzajach dolegliwości bólowych kręgosłupa: mechanicznych, zwyrodnieniowych, zapalnych, onkologicznych oraz infekcyjnych. Sami po sobie wiemy, że najpierw przez 20 – 30 lat prowadzimy zdecydowanie siedzący tryb życia (w drodze do pracy w samochodzie, w biurze, a kiedy wracamy do domu – znowu wybieramy kanapę lub fotel), co powoduje, że nasz układ kostny przystosowuje się do pozycji siedzącej. A my później chcemy chodzić i biegać bez bólu.
Dr Wawrzyniak wskazywał, że po właściwej diagnozie, właściwym leczeniu farmakologicznym ważna jest aktywność fizyczna i profilaktyka.
Problematyce „Borelioza, fakty i mity. Na co powinniśmy zwrócić uwagę” – poświęcił swój wykład dr n. med. Paweł Rajewski, prof. Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, który m.in. starał się rozwiać mity na temat boreliozy.
W części artystycznej skecze o zdrowiu wykonał Teatr Form Różnych „Nasza Klasa”.
W Forum wzięły udział także przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.
– Podczas takich spotkań byłoby też dobrze, gdyby każdy z nas mógł osobiście spotkać się z lekarzem – mówiła w przerwie pani Irena z osiedla Leśnego. – Prelekcja jest ważna, ale omówienia takich tematów są w internecie. Do pana doktora nie można dostać się w szpitalu wojskowym, nie ma wolnych terminów i liczyłam na to, że tu uzyskam poradę, co jeszcze mogę zrobić, by lepiej się poczuć. Podczas zajęć w Uniwersytecie Trzeciego Wieku mamy możliwość zapraszania specjalistów oraz rozmowy z nimi, byłoby dobrze, gdyby i tu była taka możliwość.
Pani Anna z Niemcza: – Forum Seniora jest potrzebne, widać to po dzisiejszym zainteresowaniu imprezą. Zależałoby mi na tym, żeby pojawiało się na tych spotkaniach jak najwięcej tematów związanych ze zdrowiem. Także pokazów, jak najlepiej wykonywać ćwiczenia fizyczne, by zapobiegać zmianom chorobowym.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!