Za kilka lat wszystkie lampy w w Bydgoszczy będą należały do miasta / Fot. Nadesłane
Bydgoszcz otrzyma niemal 12 milionów złotych z programu ELENA. Za te pieniądze przygotuje m.in. projekty termomodernizacji budynków oświatowych i wymiany oświetlenia ulicznego.
ELENA to program Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który wspiera inwestycje w efektywność energetyczną. Termomodernizacje budynków miejskich i wymianę ulicznych lamp miasto prowadzi od dawna, teraz dostanie finansowy impuls pozwalający nie tylko wymienić wszystkie lampy na nowoczesne oprawy ledowe, ale i termomodernizować wszystkie szkoły i przedszkola w mieście. W jaki sposób?
– Złożyliśmy wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego z pozytywnym skutkiem, dotyczy wymiany oświetlenia miejskiego, a także termomodernizacji. Obszary te zostały wybrane ze względu na walory ekonomiczne i ekologiczne. Inwestycje spowodują, że będziemy mniej płacić za prąd i ciepło, a przy okazji zyska estetyka miasta i środowisko ze względu na niższą emisję CO2 – informuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Bydgoszcz podzielona na osiem obszarów
Pozyskane z ELENY pieniądze zostaną przeznaczone głównie na dokumentację projektową i techniczną. Nie trzeba będzie ich zwracać, o ile w ciągu trzech lat miasto ogłosi przetargi na termomodernizację i wymianę oświetlenia na kwotę 240 milionów złotych. Skąd będą pochodzić pieniądze? Miasto ma nadzieję na uruchomienie środków europejskich z KPO, środki centralne z WFOŚiGW, a także – jeśli będą dostępne – z budżetu Bydgoszczy.
– Podzielimy Bydgoszcz na osiem obszarów tak, aby prace można było przeprowadzić w okresie 2-3 letnim. Będą wtedy mniej uciążliwe dla bydgoszczan. Zamówienie trafi do maksymalnie czterech wykonawców, by prace mogły odbywać się jednocześnie. Po zrealizowaniu zadania będziemy mieli własne, energooszczędne oświetlenie uliczne z optymalnymi kosztami utrzymania – deklaruje Wojciech Nalazek, dyrektor ZDMiKP w Bydgoszczy.
Zmiana dotyczyć będzie funkcjonujących już 16 634 punktów świetlnych, w tym 5 447 punktów świetlnych na sieci będącej własnością miasta i budowy nowych 11 187 punktów świetlnych w miejscu istniejącego oświetlenia będącego własnością spółki Enea Oświetlenie. Miasto dwukrotnie szukało porozumienia w sprawie przejęcia lamp, ale bez skutku. Po zakończeniu prac energetyczna spółka będzie musiała zdemontować swoje lampy.
Termomodernizacja to nie tylko docieplenie
Sebastian Fifielski, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Miasta ocenił, że prace termomodernizacyjne trzeba wykonać jeszcze w 59 miejskich budynkach oświatowych. – Na 24 budynki mamy już pełną gotowość do realizacji z pozwoleniami na budowę. Zlecimy, w ramach projektu, przygotowanie dokumentacji kolejnych 35 obiektów – zapowiada dyrektor.
Termomodernizacja to nie tylko docieplenie ścian. Zmiany w szkołach i przedszkolach będą kompleksowe. Dotyczyć będą m.in. wymiany stolarki okiennej, docieplenia dachów i stropodachów, ścian, fundamentów czy zmian elewacji. Tam, gdzie to możliwe, stosowane będą rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii – pompy ciepła, rekuperacja i panele fotowoltaiczne. Wszystkie budynki będą też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, spełnią również przepisy ppoż. i sanitarne, a wszystkie instalacje i źródła światła w budynkach zostaną wymienione.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!