Co może się przydarzyć na wakacjach? Jak udzielić pierwszej pomocy opowie ratownik WOPR

W najbliższą środę (10.07.2024) w Sali Obsługi Klientów NFZ przy ulicy Łomżyńskiej 33 w Bydgoszczy odbędzie się kolejna Środę z Profilaktyką: „Co może się przydarzyć na wakacjach – pierwsza pomoc”.

Na stanowisku informacyjno- edukacyjnym w godzinach 10:00- 13:00 czekać będzie ekspert z Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Bydgoszczy, ratownik Mateusz Badura. Udzieli informacji na temat:

  • pierwszej pomocy na wakacjach,
  • jak reagować, jak pomóc potrzebującemu,
  • najczęstsze zagrożenia wakacyjne,

oraz jak zawsze zachęcamy do wykonania:

  • podstawowych pomiarów na analizatorze składu ciała,
  • pomiaru ciśnienia krwi,
  • odbycia konsultacji z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Sezon wakacyjny w pełni. Co roku różne sytuacje zaskakują ratowników wodnych, zarówno tych pełniących dyżury nad kąpieliskami, jak i dyżurujących na stanicach ratownictwa wodnego. Niepokojący jest brak umiejętności pływackich, nierzadko połączony ze spożyciem alkoholu lub niedostateczny nadzór opiekunów nad dziećmi. 

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest oznakowane i strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Ponad połowa utonięć zdarza się na tzw. „dzikich”, niestrzeżonych kąpieliskach. Wielu nieszczęśliwych zdarzeń możemy uniknąć, rozważnie korzystając z plaży i kąpielisk wodnych. Od czerwca do września ubiegłego roku ratownicy z województwa kujawsko- pomorskiego przeprowadzili 69 akcji ratowniczych, 24 akcje poszukiwawcze i 34 akcje techniczne. W okresie wakacyjnym odnotowali 14 utonięć (najwięcej utonęło mężczyzn – 11)*.

W ramach przygotowań do wakacji WOPR, strażacy, policjanci, inspektorzy sanitarni oraz przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego odwiedzali pikniki oraz szkoły (podstawowe i średnie), a także przedszkola, gdzie prowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas wakacji (bezpieczeństwo nad wodą, dbanie o prawidłowe nawodnienie, profilaktyka przed promieniami UV).

W przypadku, kiedy widzimy tonącego, pamiętajmy, by wezwać pomoc, zawołać ratownika i zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 601 100 100 (WOPR).

Więcej o bezpieczeństwie podczas wakacji w Poradnik pacjenta NFZ. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-bezpieczny-wypoczynek-nad-woda,8449.html

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter