Musical „Matylda” w Teatrze Kameralnym / Fot. R. Sawicki/UMB
Pierwszy weekend października obfituje w Bydgoszczy w wiele atrakcji. A do tego mnóstwo cen za pół ceny w ramach akcji „Metropolia za pół ceny”. Przedstawiamy propozycje imprez na weekend 6-8 października.
Metropolia za pół ceny
Aż do niedzieli (8 października) trwa akcja „Metropolia za pół ceny”. To kolejna edycja znanej i lubianej akcji, która ponownie rozszerza swój zasięg terytorialny na tereny wszystkich gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz. Do „Metropolii za pół ceny” włączyło się około 200 firm i instytucji z Bydgoszczy i regionu. Organizatorami są Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz i Miasto Bydgoszcz, a koordynatorem Grupa Enjoy Media.
Spacer po parku nad Kanałem Bydgoskim
W piątek (6 października) o godz. 9.45 początek spacery dla seniorów po parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Oprowadzać po okolicy i wprowadzać w świat roślin będzie dr inż. Zofia Stypczyńska z Pracownia Botaniki, Ekologii i Architektury Krajobrazu Politechniki Bydgoskiej. Zbiórka; pętla tramwajowa Wilczak- przy wiadukcie. Warunkiem udziału we wspólnym wyjściu jest zapisanie się do Sekcji Edukacji Ekologicznej. Opłata za semestr wynosi 20 zł.
Święto Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych
W piątek (6 października) 17. rocznicę powstania świętuje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Na parkingu przed Torbydem (ul. Toruńska 59) w godz. 12-16 odbędzie się piknik wojskowy. Czołg K2, czołg ABRAMS, KTO Rosomak, ciężki pojazd ewakuacyjny HARDUN, pojazd transportowy HIAB – to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowano dla tych, którzy zawitają na piknik. Zwiedzanie wojskowej wystawy umilać będą koncerty i występy zespołów artystycznych. Dla miłośników wojskowej kuchni nie zabraknie żołnierskiego poczęstunku.
Bydgoskie Dni Projektowe
W piątek (6 października) początek trzydniowych spotkań, warsztatów i wystaw, którymi wypełnią się kolejne Bydgoskie Dni Projektowe w Młynach Rothera. „Ciągłość” to hasło i klucz do kolejnej edycji Bydgoskich Dni Projektowych. Cykl spotkań rozpocznie w piątek o godz. 15 w Młynach Rothera dyrektor tej instytucji Sławomir Czarnecki: „Szybciej, wyżej, mocniej – czy kultura musi nieustannie się rozwijać, zaskakiwać nowością, świeżością i kreatywnością? A może stabilność i powtarzalność kultury instytucjonalnej to odpowiednia propozycja na czasy, w których żyjemy? Porozmawiamy o ciągłości w kulturze, jej fundamentach i zaletach oraz presji rosnących wskaźników, która kulturze szkodzi” – to zapowiedź tego spotkania w Młynach Rothera, a po nim będzie okazja do rozmowy z Konradem Kulczyńskim, kuratorem wystawy „Oczarowanie”. Odnosi się ona do twórczości Wiesława Krysiaka, bydgoskiego artysty i projektanta szkła, który w swej twórczości wykorzystywał efekty świetlne i znał ich siłę oddziaływania na widzów. Będzie czynna do końca stycznia 2024 roku. Cały program – TUTAJ. Cykl spotkań z twórcami będzie trwać od piątku do niedzieli (8 października).
Komedia w Adrii
O spektaklu „Testosteron” organizatorzy piszą: – Faceci bywają głupi, niewdzięczni i wulgarni, ale czasem są także szczerzy. „Testosteron” to kultowa komedia o mężczyznach, ich przyjaźni i dumie. Jak zapanować nad swoimi hormonami, nie dać się wykorzystać kobietom, a przede wszystkim – jak być mężczyzną we współczesnym świecie? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć męska część osób przybyłych na ślub Kornela, gdzie niedoszły Pan młody usłyszał sakramentalne „nie”.
Spektakle w piątek (6 października) w Adrii przy ul. Toruńskiej o godz. 17 i 20.15.
Koszykarze Enei Abramczyk Astorii po raz trzeci
Bydgoska drużyna zagra trzeci mecz w I lidze. Po dwóch zwycięstwach czas na starcie z Żakiem Koszalin. Mecz w piątek (6 października) o godz. 19 w hali SISU Arena.
Moda na dworze Marii Antoniny
Kolejny wykład prof. Krzysztofa Trojanowskiego (UMK) z cyklu: Historia mody. Maria Antonina, ostatnia królowa Francji, z wielkim powodzeniem lansowała nowe mody i trendy, stając się międzynarodową ikoną elegancji. Efektowne suknie w stylu francuskim, nieformalne poloneski i suknie koszulki, piętrowe fryzury i diamentowe ozdoby – młoda władczyni nie żałowała wydatków na oryginalne ubiory, o które dbała jej osobista stylistka. Wybuch rewolucji w 1789 roku przyniósł kres monarchii, ale postać straconej na gilotynie Marii Antoniny wciąż budzi duże zainteresowanie, a jej barwny styl stanowi źródło inspiracji dla współczesnych projektantów mody. Wykład w piątek o godz. 17 w Muzeum Okręgowym przy ul. Gdańskiej 4 (wstęp 7 zł)
Przebojowa „Matylda” w Teatrze Kameralnym
Matylda” to musicalowy hit dla widzów w każdym wieku, przeniesiony do Bydgoszczy prosto ze scen West Endu i Broadway’u. O czym jest musical? „6-letnia dziewczynka posiada genialny umysł, wielkie serce i… kompletnie niepasującą do niej rodzinę. Jej tata jest nieuczciwym sprzedawcą samochodów, mamę interesują tylko pieniądze i święty spokój, a brat stanowczo nie grzeszy inteligencją. I nikt z nich absolutnie nie rozumie, dlaczego Matylda spędza tyle czasu na czytaniu książek. Co gorsza, jest jeszcze szkoła, w której rządzi Panna Łomot – już samo nazwisko mówi sporo o jej metodach wychowawczych.”
Spektakle w piątek (godz. 18), sobotę (godz. 18) i niedzielę (godz. 12 i 18) w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej.
Finał Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego
Gwiazda światowych scen operowych Artur Ruciński będzie śpiewał podczas gali operowej, która w piątek (6 października) zwieńczy 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny w Filharmonii Pomorskiej. Początek o godz. 19.
W niedzielę (8 października) postscriptum festiwalowe – koncert familijny „Dźwiękogród” o godz. 18.
„Wesele Figara” w Operze Nova
Arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta do obejrzenia i wysłuchania w Operze Nova. To pięcioaktowa sztuka Pierre’a Beaumarchais’ego (1784), drugie z kolei, po „Cyruliku sewilskim”, dzieło przedstawiające perypetie hrabiego Almavivy i jego służącego Figara, które zainspirowało Mozarta do skomponowania opery pod tym samym tytułem. Spektakle w piątek i sobotę o godz. 19, w niedzielę o godz. 18.
Rubens śpiewa w Fabryce Lloyda
Rubens występował na scenie z Dawidem Podsiadło, Darią Zawiałow, Vito Bambino oraz innymi czołowymi polskimi artystami. Podczas pandemii, kiedy wstrzymano koncerty, Piotr Rubik (bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko) zaszył się w swoim domowym studio i zaczął tworzyć piosenki na własne konto. Jak sam mówi, był to dla niego sposób ucieczki od wszechogarniającego chaosu spowodowanego pandemią. To z tego albumu pochodzi jego największy hit – „Wszystko ok?”, a jako że kariera nabiera tempa można śmiało powiedzieć że jest „Bardziej niż OK!” Artysta potwierdza, że na jesiennej odsłonie trasy zaprezentuje utwory, które nie były grane podczas wiosennej edycji ani podczas letnich koncertów. Zaprezentuje również nowe utwory, w tym wydany w czerwcu singiel „Pantera disco”.
Koncert w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej w piątek o godz. 20.
Dzień Sportu na Politechnice Bydgoskiej
W sobotę (7 października) można będzie obejrzeć od środka Akademickie Centrum Sportu przy ul. Kaliskiego. W godz. 10-14 uczelnia organizuje Dzień Sportu. A w programie m.in. turniej halowej piłki nożnej z udziałem bydgoskich sportowców i działaczy, dziennikarzy, lekarzy, pracowników Urzędu Wojewódzkiego, Marszałkowskiego i Miejskiego oraz społeczności akademickiej PBŚ; pokaz umiejętności zapaśniczych zawodników KS Gwiazda; taniec Wolf Gang Crew; Marcelina Paluszkiewicz – mistrzyni Polski w jeździe figurowej na rolkach; darmowe zajęcia fitness, na siłowni głównej, w sali cardio oraz na ściance wspinaczkowej (obowiązują zapisy)
Festiwal Roślin w SISU Arena
W sobotę i niedzielę wielki Festiwal Roślin – targi wszelkich roślin. 7 października (sobota) – godz. 8-20; 8 października (niedziela) – godz. 10-18.
Mamy Medytują, Maluchy Kreują
Spotkanie (sobota, godz. 10) w MCK przy ul. Marcinkowskiego dla mam i ich dzieci (3+), które połączy relaksującą medytację dla dorosłych z twórczymi i sensorycznymi grami dla najmłodszych. To okazja, by spędzić czas, dbając o zdrowie psychiczne i kreatywność zarówno mam, jak i ich pociech. Mamom będzie dana możliwość wyciszenia się, relaksu i koncentracji na swoim oddechu. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
Aby wziąć udział należy przesłać zgłoszenie na adres: jagoda.ptaszynska@mck-bydgoszcz.pl.
– Prosimy o podanie imienia, wieku dziecka oraz kontaktowego numeru telefonu w wiadomości. Mamy niech zabiorą ze sobą matę do ćwiczeń i wygodny strój a dziecko niech będzie miało strój, który można będzie trochę ubrudzić (fartuszek). – piszą organizatorzy.
Świętowanie 120. urodzin biblioteki w Bydgoszczy
W sobotę (godz. 11-13) zajęcia dla dzieci pow. 5 lat pt. Moja piękna Bydgoszcz w związku z obchodami 120-lecia biblioteki. – Podczas zajęć wykonamy również pełne zdjęć scrapowe albumy, w których pokażemy jak piękne jest nasze miasto, gdzie historia splata się z teraźniejszością. Na fotografiach nie zabraknie również Biblioteki – bo czy nie zasługuje na wyjątkowe miejsce w naszych pracach? – piszą organizatorzy. Liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na zapisy: 512 806 564.
„Powroty” w Starym Fordonie
W sobotę (7 października) o godzinie 17 odbędzie się spacer w towarzystwie autorki projektu „Powroty” dr Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej i Damiana Amona Rączki (SMSF). Start przy wiklinowej instalacji obok synagogi. Wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy. Dzięki kodom QR i okularom VR będzie okazja obejrzeć Synagogę jak za dawnych lat. „POWROTY Fordon 1973-2023” wspiera Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych i SMSF.
Dla dzieci spektakl o Koperniku
Spektakl pt. Kula. Dzieciństwo Mikołaja Kopernika to historia adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To opowieść w konwencji teatru lalek, wzbogacona elementami czarnego teatru oraz multimediami. Młody widz przenosząc do 1480 roku dowiaduje się jak wyglądała ówczesna zabawa i nauka. Poznaje 7-letniego chłopca – Mikołaja, którego nieco odmienne, dziecięce zainteresowania niebem, w przyszłości „zatrzymają Słońce i poruszą Ziemię”. Przedstawienie w K-PCK przy pl. Kościeleckich w sobotę o godz. 11.30.
Spacer historyczny śladami kawiarni międzywojennej Bydgoszczy
Wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata (UKW) z cyklu: Tematyczny Spacer Historyczny. Prelegent przedstawi historię miejsc w Bydgoszczy, w których spędzali wolny czas mieszkańcy w okresie II Rzeczpospolitej. Sposób wypoczynku i rozrywki był wśród bydgoszczan mocno zróżnicowany i zależał od upodobań osobistych. Uczestnicy odwiedzą dawne kawiarnie, restauracje, kabarety i parki. W okresie międzywojennym w Bydgoszczy następowała duża zmienność lokalizacji i nazw placówek kulturalno-rozrywkowych. Część budynków, które służyły rozrywce bydgoszczan w tamtym czasie, zachowało się do dziś. Spacer w sobotę (7 października) o godz. 12. Zbiórka w siedzibie Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Wstęp: 10 zł od osoby.
Charytatywny bieg po oddech
W niedzielę (8 października) o godz. 11 w Myślęcinku czwarty już bieg dla chorych na mukowiscydozę. – Celem naszego biegu nie jest jedynie pozyskanie środków pieniężnych na pomoc w leczeniu chorych, ale także szerzenie świadomości na temat tej podstępnej i nieuleczalnej choroby. Dołącz do grona biegaczy i zjednoczmy się w tym dniu z chorymi. Razem możemy więcej. – piszą organizatorzy.
Siatkarki Pałacu zaczynają sezon
32. sezon startów w ekstraklasie zaczynają w niedzielę o godz. 15 w hali Immobile Łuczniczka siatkarki Pałacu. Ich rywalkami będzie ekipa PGE Rysice Rzeszów.
Recital fortepianowy w Ostromecku
W niedzielę (8 października) o godz. 16 w Pałacu Nowym w Ostomecku odbędzie się z tej okazji recital fortepianowy Adama Kałduńskiego. W 2015 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, w klasie fortepianu Mariusza Trzebniaka. Obecnie kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej – pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń, a w latach 2016-2019 uczył się również w klasie Jerzego Sulikowskiego.
Edyta Bartosiewicz w Fabryce Lloyda
W niedzielny wieczór (godz. 20) w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej kameralnym koncert Edyty Bartosiewicz. Gwiazda sprzedała łącznie ponad milion płyt i otrzymała wiele branżowych nagród, w tym kilka Fryderyków z rzędu za najlepsze płyty rockowe( ostatnią przyznano jej za album 'Ten Moment, wydany przez Eba Records w 2020 roku). Współpracowała też z wieloma artystami, śpiewając z nimi duety ( Hey – 'Moja i Twoja Nadzieja’, Kazik – 'Cztery Pokoje’, Krzysztof Krawczyk – 'Trudno Tak’) lub też produkując im nagrania ( Firebirds – album 'Kolory’ czy 'Cisza W Jej Domu zespołu Closterkeller)
4 listopada 2022 roku ukazała się jubileuszowa, zremasterowana przez Shawna Hatfielda, wersja płyty 'Love’ na cd i winylu. Aby uczcić 30-lecie swojego solowego debiutu, Edyta postanowiła zagrać serię koncertów tylko z gitarą akustyczną (solo act), dokładnie tak, jak grała na samym początku swojej kariery.