– To zawód i powołanie, dlatego nie jest to miejsce dla każdego. To praca z drugim człowiekiem, często doświadczonym, w kryzysie – mówi Ewa, pracownica socjalna z kilkuletnim doświadczeniem. Pod opieką instytucji zajmujących się pomocą socjalną są w Bydgoszczy tysiące osób.
– Czego sobie życzymy? Siły, cierpliwości, wyrozumiałości, wsparcia – mówi Ewa Lubierska z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, który jest obchodzony 21 listopada od 1990 roku.
Pomoc społeczna, czyli kto
W naszym mieście pomocy społecznej udziela kilka instytucji. Są to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Domy Pomocy Społecznej i Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Wspierają je lokalne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.
Pracownicy socjalni każdego dnia udzielają pomocy osobom niesamodzielnym – starszym, chorym, samotnym. O pomoc może poprosić osoba zainteresowana, jej rodzina lub sąsiedzi. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, pracownik wskazuje najlepszą formę pomocy. Może to być m.in. asysta opiekuna do osób starszych, zasiłek stały lub bony pomocowe.
Wywiady środowiskowe nie dotyczą jedynie osób starszych i chorych, lecz całego społeczeństwa. Każdy, kto widzi niepokojącą sytuację w domu rodziny, znajomych lub sąsiadów, może zawnioskować o wizytę pracownika socjalnego. To właśnie pracownicy socjalni są pierwsi tam, gdzie dzieje się coś złego.
– Pracownik socjalny to osoba, która ma pomagać tym, którzy sami nie potrafią przezwyciężyć trudności w jakich się znaleźli. To zawód i powołanie, dlatego nie jest to miejsce dla każdego. To praca z drugim człowiekiem, często doświadczonym, w kryzysie. Polega na wspólnym poszukiwaniu rozwiązań, motywowaniu do zmiany postawy, pobudzaniu do aktywności. To pomoc rodzinom, osobom samotnym, dzieciom, osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, zagubionym, bezradnym, doznającym przemocy, bezdomnym. Pomoc finansowa, rzeczowa, usługowa, praca socjalna. Ta ostatnia to diagnoza sytuacji i potrzeb, wspólne poszukiwanie możliwości, stworzenie planu działań i pomoc w ich realizacji. Pracownik socjalny musi być bardzo uważny , empatyczny, zdystansowany, profesjonalny, potrafić łączyć fakty, szukać rozwiązań, motywować do działań… Często obarczany odpowiedzialnością za trudne zdarzenia. Czego sobie życzymy? Siły, cierpliwości, wyrozumiałości, wsparcia. Faktycznego docenienie zamiast pustych prezesów pt. Wasza praca jest tak trudna i odpowiedzialna. Godnych wynagrodzeń. To zawód pełen wspaniałych ludzi, którzy wierzą że mimo wszystko warto – opowiada Ewa.
W Bydgoszczy pomocy udziela 6 Działów Pomocy Środowiskowej, które są umiejscowione na poszczególnych osiedlach. Są to:
- ROPS Błonie
- ROPS Bartodzieje
- ROPS Szwederowo
- ROPS Fordon
- ROPS Śródmieście
- ROPS Wyżyny