Czarno-biały tramwaj jak klawisze fortepianu. Swing upamiętniający Andrzeja Szwalbego już na bydgoskich torach

Bydgoski tramwaj poświęcony Andrzejowi Szwalbemu początkowo zasili linię numer 8 / Fot. B. Witkowski / UMB

Nietypowy tramwaj wyjechał dziś (30 czerwca) na bydgoskie tory. Z pętli Rycerska wyruszył swing, którego na obchody Roku Andrzeja Szwalbego przygotowali designerzy bydgoskiej Pesy.

Dokładnie dziś, 30 czerwca, mija 100 lat od urodzin Andrzeja Szwalbego. I to właśnie dziś ruszył na bydgoskie specjalny tramwaj, przypominający o tej rocznicy. Przygotował go zespół designerów bydgoskiej Pesy. Tramwaj jest czarno-biały, jak czarno-białe są klawisze fortepianu z którym kojarzy się wybitny bydgoszczanin. Na tramwaju znalazło się również miejsce na obiekty bydgoskiej kultury, których powstanie zainicjował. W liternictwie na tramwaju zastosowano motyw pięciolinii.

-Prezentujemy tramwaj w nowej odsłonie, udekorowanej rokiem Andrzeja Szwalbego. To wielki twórca i budowniczy bydgoskiej kultury i obiektów kultury, choćby Filharmonii Pomorskiej. Przyczynił się również do budowy Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova czy Galerii Miejskiej bwa – mówiła przy okazji prezentacji tramwaju Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Maciej Grześkowiak z bydgoskiej Pesy podkreślał, że jest coś, co łączy działania Andrzeja Szwalbego i jego firmę. – To słowo to „wizja”. Andrzej Szwalbe, gdy przybył do Bydgoszczy miał wizję miasta bogatego w kulturę na wysokim poziomie i te wizję, mimo że wielu w nią nie wierzyło, konsekwentnie realizował. U nas, jeszcze za czasów ZNTK byli wizjonerzy, którzy chcieli budować nowoczesne tramwaje i pociągi. Wielu pukało się w głowę słysząc takie pomysły. Oni również wizję zrealizowali.

Dodał, że istnieje kolejny związek. Modele tramwajów z Bydgoszczy mają muzyczne nazwy – Pesa produkuje swingi, fokstroty, jazzy, twisty czy krakowiaki.

Tramwaj muzyczny Andrzeja Szwalbego

Jedyny taki tramwaj będzie jeździł po mieście pod różnymi numerami linii, tak aby każdy mógł się nim „przejechać”. Na początku obsługiwać będzie linię numer 8. Dziś pierwsi pasażerowie mogli na siedzeniach znaleźć reprint Bydgoskiego Informatora Kulturalnego z czerwca 1993 roku, traktujący o Honorowym Obywatelu Bydgoszczy, Andrzeju Szwalbem.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter