Do ZDMiKP ciągle zgłaszają się restauratorzy zainteresowani otwarciem ogródka w wersji zimowej / Fot. B. Witkowski /
Letnie wersje ogródków znikają powoli ze Starego Rynku i jego okolic. Niedługo zastąpią je zimowe, dogrzewane kawiarenki, które działać będą do wiosny.
W tym roku po raz pierwszy wydłużono letni sezon ogródkowy. Wcześniej „zwijano” parasolki i krzesła pod koniec września, teraz ogródki letnie mogą działać do końca października. Niektórzy przedsiębiorcy z branży gastronomicznej nie czekają do końca miesiąca i już teraz kończą ogródkową działalność i przygotowują się na sezon jesienno-zimowy. Inni czekają do końca, bo choć wieczory są już zimne, to w ciągu dnia pogoda nadal pozwala na korzystanie z ogródków.
Z informacji, które spływają do ZDMiKP wynika, że nie pojawiły się na razie wnioski na nowe lokalizacje ogródków, działalność chcą kontynuować ci przedsiębiorcy, którzy jesienią i zimą już się „wystawiali”. Sytuacja może się jednak jeszcze zmienić.
– Aktualnie do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wpłynęło 12 wniosków dot. zlokalizowania ogródków zimowych. Wśród wniosków nie ma nowych lokalizacji. Jesteśmy nadal w trakcie trwania ogródków letnich, więc wnioski dotyczące ogródków zimowych nadal będą wpływać. W roku ubiegłym do ZDMiKP rozpatrzono pozytywnie 22 wnioski na ogródki zimowe – informują drogowcy.
Estetyka w mieście to podstawa
Standardy estetyczne ogródków sezonowych zostały wypracowane przez Plastyka Miejskiego podczas rewitalizacji Starego Rynku. Przy aranżacji ogródka trzeba więc wykorzystać żywe kwiaty. Forma ogródka musi być też maksymalnie lekka i stylistycznie dopasowana do miejsca, szczególnie do historycznej części miasta. Użyte stoliki i krzesła powinny być w charakterze mebli kawiarnianych. Zakazane jest używanie wszelkich plastikowych, nietrwałych i nieestetycznych rozwiązań. W związku z powyższym, przed wystąpieniem z wnioskiem do ZDMiKP, należy uzyskać pozytywną opinię Plastyka Miejskiego.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!