Występ uczniów podczas uroczystości 40-lecia SP30 w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski/UMB
Szkoła przy ul. Czackiego świętowała 40 lat istnienia. Odwiedziły ją absolwenci i emerytowani nauczyciele. Były osoby, które są związane z nią od początku.
Jubileusz szkolny to zawsze okazja do spotkania się absolwentów z dawnymi nauczycielami. Tak było właśnie w Szkole Podstawowej nr 30 im. Szarych Szeregów w piątek (6 czerwca). Na korytarzach placówki był gwar gości. Ciepłych słów i uścisków nie było końca. Przybyli zostawiali swoje przesłanie w księdze wpisów oraz przeglądali kroniki szkolne.
SP30. Wszechstronna szkoła z wysoką jakością
– Od początku istnienia szkoły ukończyło ją kilka tysięcy uczniów. Na stanowiskach nauczycielskich i administracyjnych przepracowało w niej prawie 200 osób. Kilku z obecnych dzisiaj gości spędziło w niej 40 lat zawodowego życia, czyli byli tutaj od pierwszego szkolnego dzwonka – mówiła Grażyna Zielińska, która także jest związana ze szkołą od czterech dekad, a od 2007 roku pełni w niej funkcję dyrektora.
– Ta szkoła słynie z tego, że od lat stawia na wysoką jakość nauczania i na rozwój indywidualny każdego ucznia, biorąc pod uwagę wszystkie jego możliwości. Gratuluję państwu, że udało się wam wypracować taki dorobek i tak dobry wizerunek szkoły – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
– Uczęszczam tutaj od ośmiu lat i widzę, jak z roku na rok jej poziom wzrasta. Współpraca z nauczycielami układa się bardzo dobrze. Wsłuchują się w nasz głos. Podam choćby jeden z przykładów. Za niedługo będziemy organizować szkolny turniej piłki nożnej. Dyrekcja, jak się o tym dowiedziała, od razu zaproponowała nam pomoc finansową przy zakupie nagród – przekazał nam Paweł Stępień, przewodniczący samorządu uczniowskiego.
Tor speedrowerowy, strzelnica i harcerze
Historia budynku przy ul. Czackiego 9 sięga 1984 roku. Powstał wokół świeżo wybudowanych bloków Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obiekt był przeznaczony dla 800 uczniów, ale w roku szkolnym 1988/1989 uczęszczało do niego aż 1645 osób. Działały w niej różnie instytucje. Początkowo była to Szkoła Podstawowa nr 30 im. Jana Kilińskiego. Po reformach oświatowych w 1999 roku powstało Gimnazjum nr 23, działające od 2005 roku samodzielnie, bez „podstawówki”. Była to największa szkoła gimnazjalna w Bydgoszczy, licząca 500 uczniów. W dniu 26 marca 2013 roku (w 70-tą rocznicę „akcji pod Arsenałem”) szkoła otrzymała patronat Szarych Szeregów. W 2017 roku, po likwidacji gimnazjów, znów wróciła SP30. Dzisiaj do szkoły chodzi 647 uczniów w 28 klasach.
Wielu przybyłych absolwentów wspominało działalność szkoły w latach 80 i 90. Funkcjonowało tam szkolne koło PTTK „Tuptuś“, organizujący rajdy piesze w okolicach Bydgoszczy. W miejscu, gdzie stoi dzisiaj blok mieszkalny, w okolicy ul. Skrajnej, istniał tor speedrowerowy. Wielu przywoływało pamięcią strzelnicę działającą jeszcze do niedawna w szkolnej piwnicy.
W szkole działają kółka dziennikarskie, wolontariackie, artystyczne i sportowe. Reaktywowano także szkolny radiowęzeł oraz telewizję szkolą – STV30. Obecnie przy SP30 są oddziały dwujęzyczne z dodatkowym językiem hiszpańskim. Organizowane są liczne akcje ekologiczne i prozdrowotne. Ze szkołą współpracują drużyny harcerskie ZHP i ZHR, do których należą uczniowie. Byli obecni na świętowaniu 40-lecia.
Uroczystości jubileuszowe w sali gimnastycznej upiększyły występy grupy tanecznej, wokalnej i zespołu „Szare Nuty”. Dyrektor szkoły otrzymała Medal Prezydenta Bydgoszczy.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!