Czwarty krąg Opery Nova będzie budowany. Jest wykonawca. Pieniądze wykładają Urząd Marszałkowski i miasto Bydgoszcz

Wizualizacja opery z czwartym kręgiem / Fot. Mat. Opery Nova

Spółka Budimex wybuduje nad Brdą czwarty krąg Opery Nova oraz podziemny parking. Wykona te prace za 116 mln złotych brutto.

Przetarg rozstrzygnięto po zwłoce spowodowanej odwołaniami w czwartek (24 listopada). Cały proces trwa od początki września. W połowie września poznaliśmy trzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova o czwarty krąg. Dwie oferty, przynajmniej teoretycznie, mieściły się w założonym budżecie.

Teoretycznie, bo jak mówił bydgoszczinformuje.pl wicemarszałek Zbigniew Ostrowski – Wiemy, że koszty nam się zwiększą. Przypomnę, że zaktualizowane kosztorysy przewidywały, że będziemy musieli wydać około 130 milionów złotych, z tego jednak czwarty krąg miał kosztować około 90 milionów, reszta dotyczyła parkingu. Już teraz wiemy, że więcej zapłacimy za linię średniego napięcia, którą trzeba będzie przenieść, mieliśmy na to przygotowane 250 tysięcy złotych, a z postępowania wynika, że trzeba będzie wydać minimum 750 tysięcy złotych. Tak czy inaczej ze złożonych ofert jesteśmy zadowoleni. Pamiętajmy, że na wybudowanie parkingu mamy inny pomysł. Chcielibyśmy, by powstał za pieniądze inwestora, który „odbierze je” poprzez jego użytkowanie.

Przypomnijmy, że ostateczny zwycięzca przetargu, czyli Budimex złożył ofertę opiewającą na 94,8 mln zł netto (116 mln zł brutto). Alstal wyceniał swoje koszty na niecałe 100 milionów złotych (122 mln zł brutto) oraz konsorcjum ze spółką Erbud na czele – 129 milionów złotych (158 mln zł brutto).

Teraz firmy mają czas do 4 grudnia na wniesienie ewentualnego odwołania. Potem zostanie wyznaczony termin podpisania umowy.

Pieniądze na inwestycje, po połowie, zagwarantował prezydent Bydgoszczy i marszałek województwa. Porozumienie w tej sprawie podpisano jeszcze w 2018 roku. W tym roku, w budżecie miasta, zabezpieczono na ten cel niemal 14 milionów złotych. Wykonawca będzie miał, po podpisaniu umowy, 2,5 roku na zakończenie budowy.

Inwestycja składa się z dwóch elementów. Pierwszy to czwarty krąg Opery Nova, budynek o czterech kondygnacjach połączony z głównym obiektem – z salą kameralną na ok. 500 miejsc, salą kinową, szatniami, miejscami prób i przestrzenią wystawienniczą. Stanie na miejscu dzisiejszego parkingu, między ul. Karmelicką a gmachem Opery Nova. Druga część inwestycji to właśnie podziemny parking na 226 miejsc przeznaczony dla widzów i mieszkańców Bydgoszczy.

Piszemy najciekawiej o Bydgoszczy. Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter