Co roku wraz z nadejściem wiosny powraca dyskusja na temat trawników zanieczyszczonych psimi odpadami. Mieszkańcy narzekają na nieczystości, straż miejska przyjęła zaledwie kilkanaście zgłoszeń w temacie.
Problem psich odchodów na miejskich chodnikach i trawnikach powraca do publicznej dyskusji szczególnie wiosną i latem. Wtedy wypoczynek na świeżym powietrzy może zakłócić bliskie spotkanie z ukrytą nieczystością. Bydgoszczanie wciąż zwracają uwagę na właścicieli, którzy mimo apeli nie chcą sprzątać po swoich pupilach. Z roku na rok interwencji i zgłoszeń jest jednak coraz mniej. Co ciekawe, nowe zgłoszenia dotyczą równie często terenów o ścisłej zabudowie i Śródmieścia, jak parków i zielonych skwerów.
Mandat – 500 zł
Niesprzątanie po psie jest w Polsce wykroczeniem, za który grozi mandat w wysokości do 500 zł. W Bydgoszczy zgłoszenia w sprawie przyjmuje straż miejska. – Należy zadzwonić do naszego dyżurnego na numer 986 lub zgłosić zdarzenie w aplikacji Dbamy o Bydgoszczy – przekazuje Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy. – Należy pamiętać, że to wykroczenie trudne do uchwycenia. Zdarzenie trwa kilkanaście sekund. Żaden patrol nie jest w stanie w tym czasie zjawić się na miejscu. Każdy strażnik miejski reaguje w momencie bycia świadkiem takiego zdarzenia. To jednak nie zdarza się często. Patrole pełnią umundurowani strażnicy. Większość osób widząc taki patrol, sprząta po swoim psie – dodaje Arkadiusz Bereszyński.
Co w sprawie mówią dane? W całym 2024 roku Straż Miejska w Bydgoszczy przyjęła 25 zgłoszeń w sprawie psich zanieczyszczeń. Wystawiono 11 mandatów i 1 pouczenie. Dla porównania 10 lat wcześniej było to 36 pouczeń i 135 mandatów.
Malejąca liczba zgłoszeń i interwencji to wynik trwających latami akcji edukacyjnych i naszej zmiany nawyków. W Bydgoszczy od lat organizowane są akcje z cyklu „Pachnąca Wiosna”. Prowadzone we współpracy Straży Miejskiej, schroniska dla zwierząt i Rad Osiedli, miały przypomnieć właścicielom o obowiązkach jakie wiążą się z posiadaniem psa. Równolegle strażnicy przeprowadzają spotkania z uczniami szkół i przedszkoli. -To sposób na szczepienie dobrych nawyków od najmłodszych lat. Psy wychodzą na spacery także w towarzystwie dzieci i młodzieży. Na szczęście w dzisiejszych czasach rzadko można spotkać właściciela wyprowadzającego psa bez woreczków na odchody – dodaje rzecznik SM w Bydgoszczy.
Zapisz się do naszego newslettera!