Sprzątanie w ramach „Czystej Wisły” w Fordonie
Wielkie sprzątanie Wisły rozpoczęło się w sobotę (26 sierpnia) w na brzegu w Starym Fordonie. Zainaugurował je znany aktywista ekologiczny, Dominik Dobrowolski.
Najpierw była konferencja prasowa, a potem bydgoszczanie ruszyli brzegiem Wisły od mostu w Fordonie w kierunku Wyszogrodu, żeby pozbierać śmieci. – Nie wszyscy jeszcze w Polsce wiedzą, że Bydgoszcz leży nad Wisłą – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji „Czysta Wisła”, który był także wcześniej inicjatorem sprzątania wybrzeża Bałtyku i polskich gór.
Od 25 sierpnia do 3 września 2023 roku, wzdłuż rzeki Wisły i jej dopływów zostanie przeprowadzonych ok. 150 akcji społecznego sprzątania rzek oraz terenów do nich przyległych. – „Czysta Wisła” trwa 10 dni, ale to nie znaczy, że nasza dbałość o czystość trwa tylko tyle. Dbajmy ciągle, bo czystość wód w naszych rękach. Pomysł akcji „Czysta Wisła” wziął się z idei, żeby jej brzegi posprzątać kompleksowo i organizować te wydarzenia na całej długości Wisły i jej dopływach. Śmieci to naprawdę duży problem. Ważne, żeby je zebrać na lądzie, aby nie trafiły do rzeki. Śmieci, które trafiają do wody nie ulegają biodegradacji, ale defragmentacji na mikroplastik – podkreśla Dobrowolski.
Bydgoscy organizatorzy „Czystej Wisły” – Fundacja Zielone Jutro wraz z Czystą Bydgoszczą, zapewniły sprzątającym rękawiczki ochronne, worki i odbiór zebranych odpadów.
– Tak się składa, że w Bydgoszczy rozpoczynam i kończę różne wyprawy. Fundacja „Zielone Jutro” od wielu lat prowadzi skuteczne akcje antyśmieciowe. Czysta Bydgoszcz to nie tylko portal w internecie, ale także konkretne działania. Obserwuję zależność, że tam, gdzie jest gospodarz, gdzie jest ktoś, kto dba o dany teren, jest czysto – mówi Dobrowolski.
– Mieszkańcy Bydgoszczy przez cały rok są zaangażowani w ekologiczne akcje – podkreśliła Natalia Babachanian, koordynator projektów ekologicznych w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Włączyli się także harcerze, o czym opowiadała Mariola Czerwińska ze Związku Harcerstwa Polskiego.
Na uczestników czekały drobne eko-upominki, ufundowane przez Bank Credit Agricole. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.