Barbara Szymankiewicz z Rodzin Katyńskich przecięła wstęgę przy Drzewie Pamięci na Błoniu / Fot. UMB
Przed gmachem Zespołu Szkół Elektrycznych przy ul. Stawowej posadzono Dąb Pamięci Ofiar Katyńskich. Drzewo stanęło przed szkołą w ramach programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
Celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Zgłaszające się instytucje wybierają sobie patrona, którego chcą upamiętnić. W szkole na Błoniu wskazano na porucznika Romualda Talkowskiego, zamordowanego wiosną 1940 roku w Katyniu.
– Jestem historykiem, więc edukacja patriotyczna jest dla mnie ważnym elementem postaw wśród młodzieży. Mimo że, jesteśmy szkołą techniczną, kładziemy nacisk, żeby młodzież znała historię naszego kraju. Stąd wraz z nauczycielami historii i wiedzy o społeczeństwie wpadliśmy na pomysł uczczenia ofiar Katynia przy naszej szkole. Młodzieży przedstawiliśmy sylwetki kliku bohaterów i to oni wybrali por. Talkowskiego – powiedziała Ewelina Lewicka, dyrektorka Zespołu Szkół Elektrycznych.
ZSE w Bydgoszczy. Młode pokolenie pamięta
Uroczyste odsłonięcie drzewa i tablicy pamiątkowej odbyło się we wtorek, 28 maja. – Dziękuję społeczności szkolnej za podjęcie roli strażników historii i obrońców pamięci o bohaterach, którzy do końca zachowali swoją narodową tożsamość, wypełniając złożoną Rzeczpospolitej przysięgę – odczytał w liście Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
Zastępca prezydenta przeciął wstęgę wraz z Barbarą Szymankiewicz z Bydgoszczy, przedstawicielką Rodzin Katyńskich, której ojciec został zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku.
– Mam nadzieję, że ten dąb będzie trwałym pomnikiem pamięci i wyrazem tego, że młode pokolenie także pamięta o bohaterach – powiedziała Magdalena Wolska ze Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Bydgoszczy.
Na uroczystość oprócz uczniów, przybyli posłowie z regionu i mieszkańcy. Podczas apelu odtworzono patriotyczne pieśni oraz zaprezentowano część artystyczną.
Katyń 1940. Dęby pamięci
Idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk M. Pisarka w Radzyminie w 2007 r. Formę uniwersalnego programu edukacyjnego nadał jej śp. o. Józef Joniec SP (1959 – 2010) – założyciel i prezes Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, instytucji odpowiedzialnej za prowadzenie i rozwijanie projektu.
Do tej pory posadzono 5591 dębów w Polsce, jaki i w innych krajach Europy, Australii i Stanach Zjednoczonych. W Bydgoszczy jest już jedenaście instytucji upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!