Dałkowska, Cielecka, Kożuchowska na Festiwalu Prapremier. Przedstawienia o wojnie. Nagroda „Aurora”

Spektakl „Wstyd” z udziałem Magdaleny Cieleckiej i Ewy Dałkowskiej / Fot. Magda Hueckel

– Zobaczymy podczas tegorocznego Festiwalu Prapremier ważne spektakle. Rozstrzygniemy także drugą edycję Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „Aurora” – zapowiada 21. Festiwal Prapremier, dyrektor Teatru Polskiego, Wojciech Faruga. Pierwszy, festiwalowy spektakl 14 października.

Festiwal Prapremier rozpocznie przedstawienie „Życie na wypadek wojny”. – To wyjątkowy spektakl stworzony przez rezydentki naszego teatru z Ukrainy w koprodukcji z Miejskim Centrum Kultury oraz Teatrem Wilama Horzycy z Torunia i Międzynarodowym Festiwalem Kontakt – mówi dyrektor bydgoskiej sceny, Wojciech Faruga.

Konferencja zapowiadająca Festiwal Prapremier
Konferencja zapowiadająca Festiwal Prapremier, dyr. Wojciech Faruga, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz i Julia Holewińska, zastępczyni dyr. ds. programowych TPB / Fot. B.Witkowski / UMB

– Chciałyśmy w nim opowiedzieć o życiu w czasie wojny. Co się dzieje, kiedy słyszy się alarm bombowy albo alarm ostrzegającym przed możliwym atakiem atomowym – mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej Lena Laguszonkowa, która stworzyła tekst. – Zrobiłyśmy to razem z koleżankami o różnych zawodach artystycznych Tanią Bohuslavską, Oleną Boryszpolec, Zhenią Doliak, Oleną Karpenko,
Eugenią Nepytaliuk, Jasią Sajenko – mówi Laguszonkowa. Przedstawienie zostanie pokazane w Teatrze Kameralnym.

Mikita Ilyinchyk, laureat ubiegłorocznej Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „Aurora” pokaże na bydgoskim festiwalu sztukę „F*cking in Brussels” z udziałem bydgoskich aktorów: Mirosława Guzowskiego, Mariana Jaskulskiego, Jerzego Pożarowskiego, Michała Surówki i Małgorzaty Witkowskiej. To mroczna opowieść o młodym emigrancie, próbującym się odnaleźć w Zachodniej Europie, która z racji jego pochodzenia stopniowo go odrzuca. – Próbuję odpowiedzieć w tym spektaklu, dlaczego tak trudno mieszkać i żyć na kontynencie europejskim – tłumaczy Ilyinchyk.

Warszawskie spektakle na Festiwalu Prapremier

– Organizowany już po raz dwudziesty pierwszy Festiwal Prapremier ma swoją markę w kraju. Cieszymy się, że będziemy mogli w Bydgoszczy obejrzeć niezwykle interesujące spektakle oraz drugą już edycję Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „Aurora”. Festiwal się odbywa, choć główna siedziba Teatru Polskiego znajduje się w przebudowie. Miasto Bydgoszcz co roku dofinansowuje festiwal. W tym roku była to kwota 400 tys. złotych – mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.

Konferencja prasowa przed Festiwalem Prapremier / Fot. B.Witkowski / UMB

– Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier jest „Oświecenie” rozumiane jako kwestia dotyczącą kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy – wyjaśniają organizatorzy Festiwalu Prapremier – Zewsząd słychać́ dziś́ pesymistyczny refren: kres oświeceniowej tradycji głoszą̨ myśliciele przynależący do rozmaitych tradycji intelektualnych i utożsamiani z różnymi opcjami politycznymi. Do głosu dochodzą ponownie religijne fundamentalizmy, za naszą wschodnią granicą trwa wojna prowadzona nie w imię rozumu, a szaleństwa, na całym świecie wraz z wybuchem pandemii COVID-19 rośnie nieufność wobec nauki, w Polsce zaś łamane są prawa kobiet, mniejszości seksualnych czy uchodźców. Po latach wiary w progres naukowy będącym motorem rozwoju cywilizacji zaczynamy wchodzić w okres triumfu tego co irracjonalne. W kontrze do tego sposobu myślenia chcemy pokazać Oświecenie jako epokę, która cały czas trwa: nie jako fantom, lecz jako żywa rama definiująca kształt naszej teraźniejszości, jako polityka krytycznego myślenia – tłumaczą sens festiwalowego hasła.

Pytania o wartości oświeceniowe stawiają wszystkie prezentowane w czasie Festiwalu Prapremier spektakle – „Matka Joanna od Aniołów” z Teatru Narodowego w Warszawie (reżyseria – Wojciech Faruga; dramaturgia – Julia Holewińska) z udziałem Małgorzaty Kożuchowskiej i Edyty Olszówki. Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza jest znane dzięki ekranizacji Jerzego Kawalerowicza. W spektaklu wykorzystano także inne teksty m.in. poezję baroku.

Teatr Nowy w Warszawie przyjeżdża na bydgoski festiwal ze „Wstydem” w reżyserii Małgorzaty Wdowik z udziałem Magdaleny Cieleckiej i Ewy Dałkowskiej. To opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić? Wstyd to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emocjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych.

Pierwszą część Festiwalu Prapremier kończy performance Tarasa Gembika i Mikołaja Sobczaka pt. Żegnaj, Wołyniu! – Autorzy skupiają się na historii akcji polonizacyjno-rewindykacyjnych na Wołyniu, gdzie między 1937 a 1939 r., pod nadzorem Korpusu Ochrony Pogranicza, wymuszono nawrócenie 10 tys. osób, głównie prawosławnych chłopów – informują organizatorzy FPP.

Nagroda „Aurora”. Czytanie tekstów laureatek

W drugim tygodniu festiwalu będzie można, w ramach scenicznego czytania, posłuchać tekstów, które znalazły się w finale drugiej edycji konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy „Aurora”. – Napłynęło 195 tekstów z 15 krajów. To jest sukces. W konkursie było teksty napisane także w obcych językach: 33 po ukraińsku, 33 po rosyjsku i 22 w języku angielskim – mówiła podczas konferencji w poniedziałek, Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego. Gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy odbędzie się 29 października w Pałacu w Ostromecku.

O główną nagrodę, 50 tys. złotych, walczyć będzie pięć zakwalifikowanych tekstów, a zwycięzcę wybierze Kapituła pod przewodnictwem Agnieszki Holland. W niedzielę (23 października) w MCK przy ul. Marcinkowskiego (godz. 17) odbędzie się spotkanie z finalistkami. Są to: Staša Bajac “Ta będzie taka sama”, tytuł oryginalny: «Ova će biti ista» (Serbia); Marta Sokołowska “Proszę, niech zapanuje pokój.” (Polska); Luda Tymoshenko “Pięć pieśni Polesia”, tytuł oryginalny: «ПЯТЬ ПІСЕНЬ ПОЛІССЯ» (Ukraina); Elise Wilk “Zniknięcia”, tytuł oryginalny: «Disapariţii» (Rumunia); Nina Zakhozhenko “Ja, wojna i plastikowy granat” tytuł oryginalny «Я, війна і пластикова граната» (Ukraina). Następnie, począwszy od 24 października, nastąpią sceniczne czytania tych tekstów.

Program Festiwalu Prapremier

14 października, godz. 19. „Życie na wypadek wojny”, przedstawienie w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej

16 i 17 października, godz. 19. „F*cking in Brussels”, mała scena Teatru Polskiego, ul. 20 Stycznia

19 października, godz. 19. „Matka Joanna od Aniołów”, Teatr Kameralny

21 października, godz. 19. „Wstyd”, hala sportowa Wyższej Szkoły Gospodarki, ul. Królowej Jadwigi

22 października, godz. 19. „Żegnaj, Wołyniu!”, mała scena TPB

23 października, godz. 17 – spotkanie z finalistkami „Aurory”, MCK, ul. Marcinkowskiego

24 października, godz, 19 – „Pięć pieśni Polesia”, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4

25 października, godz. 19 – „Zniknięcia”, aula VI LO, ul. Staszica 4

26 października, godz. 19 – „Proszę, niech zapanuje pokój”, aula Akademii Muzycznej, ul. Słowackiego 7

27 października, godz. 19 – „Ja, wojna i plastikowy granat”, Aula Copernicanum UMK, ul. Kopernika 1

28 października, godz. 19 – „Ta będzie taka sama”, Młyny Rothera, Wyspa Młyńska

Udostępnij: Facebook Twitter