Wrocławski Twist nagrodzony w konkursie / Mat. Pesa Bydgoszcz
Bydgoska Pesa ponownie nagrodzona. W konkursie Dobry Wzór 2024 firma odebrała nagrodę za design tramwaju Twist zaprojektowanego dla Wrocławia. Wśród zwycięzców Dobrego Wzoru znalazła się także aplikacja PESA VR Experience stworzona wspólnie z Politechniką Bydgoską.
Dobry Wzór to organizowany już po raz 31. przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. W tym roku do jego finału, w ramach piętnastu kategorii, zakwalifikowano 100 projektów – wśród nich tramwaj Pesa Twist i aplikację Pesa VR Experience.
Twist Wrocław z Pesy to najnowszy tramwaj produkowany w zakładach w Bydgoszczy. Jest niskopodłogowy, klimatyzowany, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom jest jednym z najcichszych tramwajów w Polsce. Wyposażono go także w system odzyskiwania energii i baterie umożliwiające jazdę w przypadku braku zasilania z sieci. – Założeniem była tu czysta, prosta i minimalistyczna forma całej bryły, uzupełniona detalem i nowoczesnym oświetleniem w technologii LED w samej części przedniej -podkreśla prof. Bartosz Piotrowski, kierownik Zespołu Wzornictwa Przemysłowego PESA Bydgoszcz nagrodzonego w konkursie. Bydgoska spółka współpracuje z Wydziałem Sztuk Projektowych PBŚ. Wykładowczyni wzornictwa na PBŚ Marta Wota była także finalistką tegorocznej edycji w kategorii Transport za współautorstwo w projekcie pojazdu szynowego Pesa Twist 145N.
Jak informuje Pesa: „Wnętrze Twista dla Wrocławia zaprojektowano na bazie specjalnego systemu zabudowy opartego o profile ekstrudowane i aluminium. Sufit powstał jako rozwiązanie multi-funkcjonalne, integrując w sobie, wcześniej niezależne obszary techniczne takie jak klimatyzacja czy oświetlenie. Tramwaj posiada, zgodne z wymaganiami udogodnienia (dostęp, miejsce wewnątrz, komunikacja) dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.”
Instytut Wzornictwa Przemysłowego docenił także PESA VR Experience – narzędzie, które umożliwia personalizacje i prezentację najnowszych produktów PESA z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Aplikację podzielono na dwa moduły – konfigurator 2D i spacer po pojazdach w wirtualnej rzeczywistości. Pierwszy pozwala na dobór napędów, podstawowych parametrów technicznych pojazdu, swobodną konfigurację układu wnętrza każdego z członów oraz kolorystyki zewnętrznej. Druga, na zapoznanie się z aktualnym portfolio pojazdów Pesa za pomocą gogli VR. Do prezentacji produktów stworzono wirtualny peron z poziomu, którego użytkownik może zobaczyć pojazdy w pełnej skali, wejść do wnętrza każdego z nich czy zmienić tryb oświetlenia. Pozwala to ocenić wpływ różnych źródeł światła na odbiór atmosfery wnętrza, a bogata biblioteka wyposażenia ułatwia prezentację rozwiązań projektowych. – Aplikacja PESA VR Experience to nowoczesne, innowacyjne narzędzie, które usprawnia proces pracy z klientem w zakresie prezentacji i weryfikacji produktów w transporcie publicznym – dodaje Miłosz Pszczóliński, specjalista ds. Wzornictwa Przemysłowego PESA, odpowiedzialny za opracowanie aplikacji. Współpracowali z zespołem bydgoskiej firmy Marta Wota i student kierunku wzornictwo Łukasz Kawczyński.
Gogle VR z bydgoskiej Pesy / Mat. Pesa Bydgoszcz
Wykładowczyni Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ jest także finalistką tegorocznej edycji w kategorii Transport za współautorstwo w projekcie pojazdu szynowego Pesa Twist 145N.
Tytuł finalisty konkursu Dobry Wzór 2024 otrzymała także kolekcja trójwymiarowych okładzin do wnętrz „Lico”, autorstwa Pracowni Projektowej Muszyńska Waszak, charakteryzująca się trwałością, użytecznością i wysoką jakością materiałów wykorzystanych do stworzenia kolekcji. Pracownię Projektową Muszyńska Waszak współtworzy prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich Wydziału Sztuk Projektowych dr inż. Joanna Muszyńska.