Droga ekspresowa S10 jest niezbędna. Petycja przeciwko poprowadzeniu trasy przez cenne źródliska

Tak wyglądają źródliska w okolicach Bydgoszczy / Fot. Facebook

Nikt nie ma wątpliwości, że S10 powstać musi – im prędzej, tym lepiej. Wątpliwości i zastrzeżenia strony społecznej budzi jednak inwazyjny wariant trasy w okolicach Emilianowa. Jest petycja, by poprowadzić ją innym szlakiem.

– Składamy petycję w sprawie zmiany przebiegu trasy na odcinku S-10 Bydgoszcz Emilianowo – Solec Kujawski na wariant optymalny, opracowany przez specjalistów (tzw. wariant ECO). Jest on nie tylko najbardziej korzystny z punktu widzenia ochrony środowiska i przyrody, ale przede wszystkim, z uwagi na zdecydowanie mniejszy zakres koniecznych do wykonania prac ziemnych i konstrukcyjnych, jest tańszy od obecnego, niezwykle inwazyjnego wariantu – czytamy w uzasadnieniu petycji, którą podpisało dotychczas (stan na 27 listopada) 1270 osób.

Autorzy petycji (Renata Włazik i Daniel Kaszubowski) podkreślają, że „wbrew licznym opiniom specjalistów i renomowanych naukowców, planuje się jej przeprowadzenie przez unikalny obszar terenów wodonośnych, uczestniczących w zaopatrzenia w wodę mieszkańców Solca Kujawskiego i Bydgoszczy, w tym m. in. obszar najwyższej ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych GZWP nr 141 (…) Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jaki sens ma niszczenie unikalnych źródlisk w Wypaleniskach i Rudach, które są jedną z ważniejszych atrakcji Puszczy Bydgoskiej.

Wariant Eco trasy S10 byłby według autorów petycji w przygotowaniu nie tylko tańszy, ale również mniej inwazyjny, bo choć również będzie wiązał się z wycinką drzew, to będą to jednak tereny tzw. lasów gospodarczych.

– Prosimy wszystkich, którzy opowiadają się za jak najszybszym powstaniem S–10 z poszanowaniem środków publicznych, obowiązującego prawo oraz unikalnych walorów przyrodniczych o podpisanie petycji, i namówienie do tego innych – zachęcają inicjatorzy akcji.

Jak trafić do źródlisk? Wyjeżdżając z Bydgoszczy w stronę Torunia czy Solca Kujawskiego z ul. Nowotoruńskiej wjechać należy na DK10 i po jakiś 400 m, za stacją paliw i serwisem opon skręcić w prawo w czarną, szutrową drogę. 800 m dalej, z prawej strony widać leśniczówkę – przy niej można zostawić samochód. Potem już spacerem wokół widocznych źródlisk. Jest tam ścieżka, a w dalszej części tablice z ciekawymi informacjami ekologicznymi. 

Petycja ma trafić do premiera i marszałka Sejmu RP. Z jej pełną treścią zaznajomić można się tutaj

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter