Drogowcy z Bydgoszczy gotowi na nadejście zimy – ale nikt na nią nie czeka

Im zima będzie łagodniejsza, tym mniej pieniędzy trzeba będzie wydać na utrzymanie dróg i chodników / Fot. B. Witkowski /

Zarówno ZDMiKP jak i bydgoska dyrekcja GDDKiA poinformowały, że są gotowe do zimowej akcji utrzymania dróg. Zapasy zgromadzone w magazynach i ciężki sprzęt pozostaną w gotowości do wiosny.

– Akcję zimowego utrzymania jezdni w Bydgoszczy będą prowadziły firmy Remondis i Corimp. Natomiast mniejszych 5 firm będzie odśnieżać i posypywać piaskiem chodniki, przystanki, schody oraz parkingi P&R. Mamy zakontraktowanych 14 pługosolarek, 10 mikrociągników i ponad 100 pracowników. W przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych, na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżnych. Do odśnieżania wykorzystywane mogą być też dodatkowo dwie równiarki – informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Formalnie Akcja Zima rozpoczęła się 1 listopada, ale sprzyjająca aura powoduje, że ludzie i sprzęt nie musieli sprawdzić się w zimowych warunkach. Gdy pogoda się popsuje, pracownicy ZDMiKP będą całodobowo dyżurować i przyjmować uwagi i interwencje od mieszkańców. Można je zgłaszać telefonicznie (tel. 52 582 27 14 lub 15 kom. 783 931 717), jak również drogą mailową utrzymanie@zdmikp.bydgoszcz.pl.

Im zima przyjdzie później, tym lepiej – przynajmniej pod kątem oszczędności. Drogowcy zgromadzili już w magazynach 5200 ton soli oraz blisko 240 ton piasku. W ciągu roku zimowe utrzymanie ulic (w tym roku także na wybrane trasy rowerowych, o łącznej długości 9 kilometrów) kosztuje około 6 milionów złotych.

Tysiące ton soli w magazynach

Intensywnie do zimy przygotowują się również drogowcy z bydgoskiego oddziału GDDKiA, którzy mają pod opieką m.in. drogi ekspresowe i autostradę w regionie. Długość dróg krajowych utrzymywanych przez GDDKiA w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 1009 km sieci podstawowej oraz 375 km dróg serwisowych.

– Planowane zużycie soli drogowej na drogach zarządzanych przez GDDKiA w województwie wynosi około 24 tysięcy ton. W ubiegłym sezonie na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydaliśmy 23,76 milionów złotych, a rok wcześniej 15 milionów złotych – informuje GDDKiA z Bydgoszczy.
O przejezdność dróg zadbać mają 93 solarki, 160 pługów, 40 ładowarek i 14 równiarek.

Apel drogowców do kierowców – przepuszczajcie pługi

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi – przypomina GDDKiA w Bydgoszczy i apeluje o przepuszczanie takich pojazdów.

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111, a także w zakładce „serwis dla kierowców” na stronie gddkia.gov.pl.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter