Drugie życie choinek. Co się dzieje z nimi po świętach, czyli akcja „Choinka”

Drzewka świąteczne, które wywożą firmy zajmujące się odpadami, nie idą na opał. Kilka tysięcy choinek pójdzie na przemiał, a potem będą używane jako kompost.

Niedawno pisaliśmy o tym co zrobić z żywą choinką po świętach. Najlepszym rozwiązaniem jest pocięcie jej i wrzucenie do brązowego kontenera na ekoodpady lub pozostawienie przy pojemnikach na śmieci. Ważne – dzień przed terminem wywozu odpadów wielkogabarytowych.

Choinki. Co się z nimi dzieje

Firma Remondis poinformowała o akcji „Choinka”. – W styczniu do naszej instalacji, jak co roku, trafi kilka tysięcy bydgoskich drzewek bożonarodzeniowych. Stanowią one surowiec wykorzystywany w trakcie 2-miesięcznego procesu kompostowania. W efekcie, na wiosnę choinki zamienią się w środek poprawiający właściwości gleby, stosowany w rolnictwie czy ogrodnictwie. W 2023 roku instalacja przejdzie proces modernizacji i hermetyzacji. Będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w kraju – wyjaśnia Marcin Dobiegała, prezes Remondis Bydgoszcz.

Wartościowy kompost z drzewka

Do kompostowni Remondisu trafiają drzewka zabierane spod osiedlowych śmietników oraz z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Powstaje z nich środek polepszający glebę REVITA. Zapewnia on optymalny wzrost roślin i większe zbiory. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród działkowców. Od wiosny jest sprzedawany hurtowo. Za tonę kompostu płaci się 100 zł. Wykupywany jest też przez firmy posiadające na niego koncesję.

Podobną praktykę wprowadziła miejska spółka Pro Natura. Druga firma świadcząca usługi wywozu śmieci w Bydgoszczy ma w swojej ofercie nawóz organiczny „Pronatural”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!


Udostępnij: Facebook Twitter