Czesław Bartkowski został jednym z trzech pierwszych członków Galerii Sław Polskiej Perkusji. Nominację wręcza Marek Maciejewski, dyrektor Drums Fusion / Fot. Dariusz Gackowski/MCK
To była prawdziwa „dramsfuzja” muzycznej energii. Al di Meola dał świetny koncert na inaugurację Drums Fusion, 17. Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej. Przez cały tydzień w Bydgoszczy grają światowe gwiazdy. W poniedziałek (3 czerwca) japońska perkusistka Senri Kawaguchi.
W niedzielę (2 czerwca) muzyczne środowisko obchodzi Światowy Dzień Perkusji, który osiem lat na festiwalu Drums Fusion. To był także pierwszy dzień 17. Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Na inaugurację w Operze Nova koncert Al Di Meola Acoustic Trio. Amerykański gitarzysta świętuje w tym roku 50-lecie swej obecności na scenie. 70-latek koncertuje z towarzyszącym mu na gitarze Peo Alfonsim oraz perkusistą Sergio Martinezem. Jest ciągle w znakomitej formie i jego niedzielny koncert zakończył się owacją na stojąco. Precyzja gitarowej harmonii połączona z elegancką żywiołowością Martineza dały znakomite połączenie. Podbiły serca wypełnionej po brzegi Opery Nova. Pierwszy koncert Drums Fusion udowodnił, że Bydgoszcz to miasto muzyki i czerwcowa stolica światowej perkusji.
Galeria Sław Polskiej Perkusji
Kolejną edycję Drums Fusion oficjalnie otworzył prezydent Rafał Bruski. W czasie inauguracji wręczono także nagrody festiwalu. Pierwszą z nich prof. dr hab. Piotr Biskupski – dyrektor artystyczny MIędzynarodowego Forum Perkusyjnego – uhonorował Mateusza Krawczyka, jako przedstawiciela młodego pokolenia Bydgoskiej Szkoły Perkusji. Kolejna nagroda za kreatywność i tworzenie przestrzeni dla kultury, jako czynnika wpływającego na realną zmianę społeczną szczególnie w kontekście edukacji trafiła do rąk Jacka Kwaśniaka, szefa Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej. Nagrodę Master of Groove otrzymał Jonathan Moffett, który odbierze ją osobiście we wtorek, 4 czerwca w bydgoskim MCK przy ul. Marcinkowskiego podczas swojego drum show. Tegoroczną Ikoną Polskiego Jazzu został Michał Urbaniak. Artysta miał zagrać podczas Drums Fusion, ale musiał niestety odwołać koncert. Jest po operacji kardiologicznej. Odbierze nagrodę podczas swej najbliższej, koncertowej wizyty w Bydgoszczy.
Nowością, o której mówił w rozmowie z „Bydgoszcz Informuje” dyrektor Drums Fusion Marek Maciejewski jest utworzenie Galerii Sław Polskiej Perkusji. Trzech pierwszych artystów, którzy zostali do niej włączeni, przedstawiał Maciej Nowak – redaktor naczelny Magazynu Perkusista. Kapituła Galerii uhonorowała Czesława Bartkowskiego, Cezarego Konrada i Jerzego Piotrowskiego.
Tydzień z rytmem na Drums Fusion
W poniedziałek kolejny dzień festiwalu. O godz. 15 rozpoczyna się Międzynarodowe Forum Perkusyjne. O godz. 17 w amfiteatrze na ul. Mostowej koncert Michała Giżyckiego i Michała Jońca (wstęp wolny). O godz. 19.30 na scenie MCK zagra lapońska perkusistka Senri Kawaguchi. Będzie jej towarzyszyć bydgoska Felix Jazz Orchestra. To grający po kierownictwem Michała Szlempo big band złożony z pedagogów, absolwentów i studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.