Drums Fusion. Gwiazdy i rekord Guinnessa w Bydgoszczy. Bębnimy w instrumenty z recyklingu [PROGRAM]

Uczestnicy konferencji prasowej zagrali razem z dziecięcą orkiestrą recyklingową perkusyjną wersję „Hakuna matata” / Fot. Dariusz Gackowski

Koncert gwiazd w sali Miejskiego Centrum Kultury rozpocznie 27 maja tegoroczną, 16. edycję Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. W ramach festiwalu MCK zaprasza wszystkich chętnych do zagrania na instrumentach z recyklingu. Rekord Guinnessa poprawiamy 28 maja w hali Immobile Łuczniczka.

– Zapraszam do udziału w festiwalu Drums Fusion. Rozwija się z roku na rok, co nas bardzo cieszy. Są nowości. Mamy orkiestrę recyklingową. Chcemy pobić rekord Guinnessa, zachęcam do udziału w tym wydarzeniu i całym festiwalu – mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz podczas konferencji prasowej w poniedziałek (15 maja).

Drums Fusion. Rekord Guinessa

-To zaproszenie do mieszkańców całej Metropolii Bydgoszcz. Potrzebujemy ponad 1300 osób, żeby po bić rekord – zachęcał dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta, Łukasz Krupa – Premierowo zaprezentujemy także nowy, nietuzinkowy spot promocyjny miasta – dodał.

-Obiecuję, że będzie nas naprawdę sporo. Udało się przeszkolić już 200 osób – powiedziała Violetta Drążkowska z gminy Białe Błota, której mieszkańcy wezmą udział w biciu rekordu. – Fantastyczne jest to, że zagrać może każdy, także ten, który grać, jak ja, nie potrafi – mówi dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, Marzena Matowska

Próba, udana, już się odbyła podczas poniedziałkowej (15 maja) konferencji prasowej. Z młodzieżową orkiestrą recyklingową rytm z piosenki Hakuna Matata zagrali uczestnicy konferencji.

Ustanowienie rekordu będzie dobrą zabawą, ale i cel jest ważny. Bydgoski MCK w swoich działaniach od zawsze stawiał na kulturę zaangażowaną społecznie – w kontekście zagrożenia klimatycznego także nie pozostaje obojętny. 

– Powołaliśmy do życia Dziecięcą Orkiestrę Recyklingową, złożoną z przedszkolaków i uczniów bydgoskich szkół. Uczą się grać na perkusjonaliach pod okiem profesjonalistów. Nie na zwykłych instrumentach – dzieci i młodzież tworzą je z materiałów recyklingowych. Tym samym udało się nam połączyć muzykę z działaniem ekologicznym i edukacyjnym – informuje MCK.

W ub. roku dziecięca orkiestra pobiła rekord Polski w kategorii: „Najwięcej osób grających na instrumentach z recyklingu jednocześnie”. We wspólnym graniu udział wzięły 391 osoby. To już drugi rekord pobity w historii festiwalu Drums Fusion. Pierwszy – i to był Rekord Guinnessa – pobito w grze na największym bębnie w 2016 roku. Gigantyczny instrument posiadał membranę o 10-metrowej średnicy, a jego waga przekraczała 3 tony. Zanotowano obecność 296 osób jednocześnie bębniących na największym bębnie świata.

W niedzielę 28 maja o 16, w hali Immobile Łuczniczka mogą się zjawić wszyscy, którzy chcą być rekordzistami w kategorii „największej liczby osób grających na instrumentach z recyklingu”. – Chodźcie do Hali Immobile Łuczniczka i wybijcie z nami rytm do piosenki „Hakuna Matata” z filmu „Król lew” – zachęcają organizatorzy.

Na bicie rekordu można przyjść spontanicznie, „z ulicy”, ale ci, którzy zapiszą się na bicie rekordu wcześniej, mają gwarancję otrzymania gadżetu festiwalowego. Będzie to komplet pałek perkusyjnych z logo festiwalu, który będzie można wypróbować właśnie podczas rekordu.

Zapisy do udziału w biciu rekordu przyjmowane są do 25 maja do godz. 12.00 na adres: rekord@mck-bydgoszcz.pl. W mailu należy podać imię i nazwisko, numer kontaktowy i wiek uczestnika (osoby do 14 roku życia muszą pozostać podczas trwania imprezy pod opieką dorosłych opiekunów).

Instrumenty można albo zrobić samemu w domu albo przyjść 28 maja o godz. 13.30 do Immobile Łuczniczka i skorzystać z pomocy i materiałów przygotowanych przez Emcek. Można też wziąć ze sobą np. tuby z kartonu, wiaderka plastikowe, garnki i pokrywki, puszki, drewniane łyżki, a także zalegające w szafce ryż, kaszę i inne produkty, z których można zrobić perkusjonalia. 

Drums Fusion to nie tylko muzyka

Rekord to tylko jeden z elementów bogatego programu Drums Fusion, który będzie trwał od 27 maja do 3 czerwca. Festiwal to nie tylko koncerty. – Zapraszam także na specjalną część poświęconą inkluzywności, równości kobiet i mężczyzn w świecie kultury – mówi dyrektorka MCK.

Na początek jednak organizatorzy zapraszają na koncert gwiazd w MCK przy ul. Marcinkowskiego, 27 maja.

Gwiazdy koncertu: Fun Lovin’ Criminals, Renata Przemyk i Radek Łukasiewicz (w dolnym rzędzie) oraz Fisz, Natalia Grosiak i Łona (w górnym rzędzie) / Fot. Mat. prasowe MCK; Kobas Laksa, Hubert Grygielewicz

Marek Maciejewski, dyrektor Drums Fusion – To będzie wielkie wydarzenie ze wspaniałymi polskimi wykonawcami i amerykańską gwiazdą, Fun Lovin’ Criminals.

Ta kapela gra szaloną mieszankę bluesa, jazzu, soulu, hip-hopu i rock’n’rolla. Na scenie zarażają energią i z klasą oraz muzycznym wyczuciem sięgają po filmowe motywy ze znakomitego amerykańskiego kina. Wcześniej jednak, w polskiej części koncertu, wystąpią prelegenci i uczestnicy warsztatów „Sklejam Słowa”, które odbyły się w marcu w Ostromecku. W Myślęcinku zaprezentują się prawdziwe gwiazdy: Fisz, Bisz, Łona, Natalia Grosiak, Radek Łukasiewicz oraz Renata Przemyk. Start o godz. 18. 

Dzień później usłyszymy Yasmin Levy – legendę ladino, artystkę fenomenalną, jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych gwiazd tzw. muzyki świata, która wystąpi w Filharmonii Pomorskiej. Druga odsłoną cyklu „Rytmy świata” będzie kończący festiwal, 3  czerwca, koncert w Ostromecku. Jego gwiazda, Maria Cangiano z Buenos Aires, to jedna z najlepszych interpretatorek twórczości legendy tanga Astora Piazzoli. W Ostromecku wystąpią także Flamenco Puro oraz Orkiestra Cajonowa. 

Na Drums Fusion od lat goszczą najlepsi i najciekawsi perkusiści z całego świata. Mistrzem rytmu i perkusji będzie w tym roku Zohar Fresco, pionier tof miriam, starożytnego bębna ramowego pochodzącego z Bliskiego Wschodu, który występuje m. in. w trio z Leszkiem Możdżerem oraz Larsem Danielssonem. W cyklu „Ikony polskiego jazzu” wystąpi wirtuoz saksofonu, Henryk Miśkiewicz ze swoją córką Dorotą. Na perkusji zagra Michał Miśkiewicz, który współpracował z Tomaszem Stańko.

Stałym punktem programu Festiwalu Drums Fusion jest Międzynarodowe Forum Perkusyjne pod kierownictwem profesora Piotra Biskupskiego. W tym roku jedną z jego gwiazd będzie Izabella Effenberg, która należy do niewielu kobiet na świecie grających na wibrafonie jazzowym oraz na wielu rzadkich instrumentach perkusyjnych. Podczas Drums Fusion odbędą się także warsztaty, spotkania, targi producentów muzycznych i prezentacje płytowe. 

Więcej na stronie www.drumsfusion.pl oraz www.mck-bydgoszcz.pl oraz w mediach społecznościowych MCK.

Program Drums Fusion

27 MAJA, SOBOTA/MCK, UL. MARCINKOWSKIEGO – WIELKI KONCERT GWIAZD NA DRUMS FUSION/RYTM RAPU

14:00 – 18:00 – HIP – HOP w ruchu i muzyce (warsztaty otwarte)

18:00 Część I – Finał Projektu Sklejam Słowa (Polscy raperzy: Natalia Grosiak, Bisz, Fisz, Łona, Radek Łukasiewicz oraz gość specjalny Renata Przemyk)

21:00 Część II – gwiazda wieczoru – FUN LOVINCRIMINALS – USA

28 MAJA, NIEDZIELA/HALA ŁUCZNICZKA IMMOBILE – REKORD GUINNESSA

14:00 – 16:00 Prezentacje muzyczne i warsztaty

16:00 BICIE REKORDU GUINNESSA NA INSTRUMENTACH RECYKLINGOWYCH

16:30 – 18:00 Koncert specjalny BIG BIKE ORCHESTRA/ORKIESTRA NA DUŻYM ROWERZE + zaproszeni goście

28 MAJA, NIEDZIELA/FILHARMONIA POMORSKA

19:00 RYTMY ŚWIATAYASMIN LEVY – KONCERT

29-30 MAJA, PONIEDZIAŁEK/WTOREK – MIĘDZYNARODOWE FORUM PERKUSYJNE

29 MAJA/MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W BYDGOSZCZY

OD 13:30 TARGI DRUMS FUSION (warsztaty, spotkania autorskie, prezentacje producentów muzycznych z regionu)

15:00 DRUMS FUSION SHOW ROOM: warsztaty z bębnów obręczowych (Jacek Żelazek)

16:00 – 18:30 Bydgoska Szkoła Perkusyjna pod kierownictwem prof. Piotra Biskupskiego

19.00 – Izabella Effenberg – koncert

AKADEMIA MUZYCZNA, ul. GDAŃSKA 20

17:00 ZOHAR FRESCOMasterclass

30 MAJA, WTOREK/MCK

OD 13:30 TARGI DRUMS FUSION FUSION (warsztaty, spotkania autorskie, prezentacje producentów muzycznych z regionu)

15:00 – 17:00 Izabella Effenberg warsztaty

20:00 Zohar Fresco koncert

31 MAJA, ŚRODA/MCK

20:00 IKONY POLSKIEGO JAZZU „Nasza Miłość”, Henryk, Dorota i Michał Miśkiewiczowie – KONCERT

1 CZERWCA, CZWARTEK/MCK – DRUMS FUSION OPEN DAY

16:30 DRUMS FUSION SHOW ROOM – warsztaty perkusyjne i prezentacje „Rhytm Academy”

19:00 PORTRETY 2 – premiera płyty

21.00 BUHHAJ&DEMOLKA (KONCERT)

2 CZERWCA, PIĄTEK – DZIEŃ INKLUZYWNOŚCI

MDK nr 4, UL. DWORCOWA 82

13:00 – 15:00 Znajdź swój rytm. Choreograficzna podróż po odwagę do wyrażania siebie.  
Zajęcia z tańca intuicyjnego Magdaleny Marii Przepierskiej uwalniające siłę kobiet.     

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W BYDGOSZCZY  

10:00 – 13:00,  salonik, warsztat zamknięty  
Kultura pracy w kulturze, czyli jak tworzyć inkluzywne środowisko pracy w branży kulturalnej cz. 1.  

Warsztat think tankowy pracowni Artist in Bloom z udziałem lokalnej branży muzycznej i przedstawicieli miasta.  

12:00 – 12:45 sala kinowa  

Artystki, matki, liderki. Branżowe herstorie.  
Wystąpienia storytellingowe otwierające głowę i drzwi do nowych możliwości.  
Opowieści Karoliny Czarneckiej, Tamary Kamińskiej, Zuzanny Ossowskiej  

14:00 -15:00 sala kinowa  
Kultura pracy w kulturze, czyli jak tworzyć inkluzywne środowisko pracy w branży kulturalnej cz. 2.   

Panel dyskusyjny podsumowujący warsztat think tankowy z udziałem lokalnej branży muzycznej i przedstawicieli miasta (prowadzenie: Misia Furtak).  

15:30 – 19:30 sala kinowa  

Piosenkowzmocnienie  

Autorski warsztat Karoliny Czarneckiej o wzmacnianiu poczucia własnej wartości przez pisanie piosenek.    

19:00 Wernisaż wystawy “Po prostu Kobieta” Małgorzaty Biniek

20:00 – MISIA FURTAK – KONCERT  

3 CZERWCA, SOBOTA – FINAŁOWY KONCERT W OSTROMECKU

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W OSTROMECKU  

12:00 -16:00 PIKNIK dla rodzin (warsztaty muzyczne i taneczne z udziałem m.in.: Jacka Kwaśniaka, Doroty Dzięcioł, Marii Cangiano, dziedzictwo kulinarne na bazie lokalnych produktów)   

16.00 – 17.00 – FLAMENCO PURO (koncert/widowisko artystyczne)  

17.00-18.00 – ORKIESTRA CAJONOWA (koncert)  

18.00-19.30 –MARIA CANGIANO (koncert)  

Drums Fusion. Linki do filmów instruktażowych dla poszczególnych Sekcji (Hakuna Matata)

  1. Wszystkie sekcje razem
  1. Sekcja Surdo
  1. Sekcja dzwonków 
  1. Sekcja Chocalo 
  • Sekcja Cajonowa
Udostępnij: Facebook Twitter