Małgorzata Witkowska jako Elena Ceausescu w spektaklu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” / Fot. Natalia Kabanow/TPB
„Ptaki ciernistych krzewów” kończą luty i rozpoczynają marcowy repertuar na scenie Teatru Polskiego. Następny miesiąc to dobra okazja, żeby nadrobić zaległości. TPB wystawia swe najlepsze, ostatnie przedstawienia.
– Marzec w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pełen będzie teatralnych emocji – w końcu tego miesiąca obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na widzów i widzki czekać będą dobrze znane propozycje, niektóre z nich zawitają na bydgoskiej scenie po raz pierwszy w tym sezonie! Oprócz spektakli w marcowym repertuarze znajdą się również wyjątkowe warsztaty z okazji Dnia Kobiet – zachęca Teatr Polski.
Dyrektor Beniamin Bukowski realizuje swoją obietnicę, że poza premierowymi spektaklami, które pojawiają się sukcesywnie, będzie pokazywać także przedstawienia, które powstały za poprzednich dyrekcji. W marcu (od 20 do 23 marca) zobaczymy m.in. „Pchłę Szachrajkę” w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Bydgoska adaptacja kultowej bajki Jana Brzechwy miała już ponad 400 przedstawień. Podoba się dzieciom, przenosi je do świata nieograniczonej wyobraźni, gdzie zwykłe przedmioty nabierają nowych znaczeń, a pchła może osiągnąć rozmiary słonia.
Marcowy repertuar rozpocznie się jednak od znacznie poważniejszej problematyki. „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” duetu Piaskowski/Sulima mają tytuł nawiązujący do słynnego serialu telewizyjnego z Richardem Chamberlainem i Rachel Ward. Spektakl nie opowiada jednak tamtej historii zaczerpniętej z powieści Colleen McCollough. Sięga po nie z tu i teraz. Twórcy i twórczynie dają głos długo skrywanym tęsknotom i marzeniom, ukazując relacje księży i sióstr zakonnych oraz wpływ nauki Kościoła na postrzeganie miłości, związków i seksualności. „Ptaki ciernistych krzewów” można obejrzeć na małej scenie TPB jeszcze w lutym (28.02) oraz 1 i 2 marca.
Trzykrotnie w lutym (21, 22, 23.02) oraz dwa razy (15 i 16.03) w marcu bydgoski teatr pokaże „Stellę Walsh. Najszybszą osobę świata” w reżyserii Jana Jelińskiego, biograficzną fikcję o postaci Stelli Walsh – interpłciowej lekkoatletki, mistrzyni olimpijskiej, wielokrotnej rekordzistki świata w biegu na 100 m. Głównym tematem opowieści twórcy i twórczynie czynią doświadczenie dyskryminacji osoby interpłciowej, która zaczynać się może już w domu rodzinnym i w gronie najbliższych osób.
Marzec (od 28 do 30.03) w TPB zakończą pokazy „Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi. To spektakl przedstawiający upadek rumuńskich dyktatorów – ich drogę od władzy absolutnej do tragicznego końca, pokazując mechanizmy upadku autorytarnych rządów.
W marcu (od 6 do 9.03) wróci ma scenę także najnowsza premiera Teatru Polskiego, czyli „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Radosława Rychcika – klasyka komedii w nowoczesnym wydaniu! W bydgoskiej inscenizacji spór Cześnika i Rejenta zostaje przeniesiony na… Dziki Zachód.
Dzień Kobiet w teatrze
Bydgoski teatr przygotował także specjalne warsztaty dla kobiet z okazji Dnia Kobiet. ANIMA. KOBIECY PRZEPŁYW połączy psychologię i świadomą pracę z ciałem. Podczas warsztatu uczestniczki będą miały okazję spojrzeć na siebie przez pryzmat kobiecych
archetypów inspirowanych Animą – archetypem kobiecości opisanym przez Carla Junga. Odkryją, jak różne aspekty tej energii przejawiają się w naszym ciele, emocjach i sposobie bycia.
TPB zachęca – Do udziału zapraszamy wszystkie kobiety, pragnące lepiej poczuć siebie, swoje ciało i swoją kobiecość – niezależnie od wieku i doświadczenia! Nie wymagamy przygotowania ruchowego ani wiedzy psychologicznej. Wystarczy otwartość na nowe doświadczenia i chęć!
Zajęcia poprowadzą psycholog i terapeutka Joanna Starostecka oraz aktorka i choreografka Katarzyna Pawłowska. Odbędą się 8 i 9 marca.
Bilety na spektakle i warsztaty do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (wejście od ul. 20 Stycznia) czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).
Co się dzieje w bydgoskiej kulturze – zapisz się na nasz newsletter!