Dzień Kota i inne atrakcje. Co robić, gdzie się wybrać w Bydgoszczy. Zapowiedzi na ostatni weekend karnawału

A więc już jesteśmy po Tłustym Czwartku. Czeka nas teraz ostatni weekend karnawału, a potem już we wtorek – śledzik. Co można zobaczyć, gdzie pójść i co usłyszeć od piątku do niedzieli w Bydgoszczy – zapraszamy do naszych propozycji.

Dla dzieci w Teatrze Polskim

Scena z Pchły Szachrajki / Mat. Teatru Polskiego

Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski i Marcin Zawodziński znowu będą bawić i uczyć w „Pchle Szachrajce” – wystawianej w ten weekend na małej scenie Teatru Polskiego (wejście od ul. 20 Stycznia). Spektakl w reżyserii Łukasza Gajdzisa to niezwykle barwna pozycja w repertuarze. Aktorzy, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzają najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia.
Przedstawienia w piątek (17 lutego) o godz. 10, sobotę (18 lutego) o godz. 16 i niedzielę (19 lutego) – godz. 11.

Operetka – a więc walc, intryga, polka, szampan

„Zemsta nietoperza” to propozycja Opery Nova na ostatni karnawałowy weekend: 17, 18, 19 lutego.

Marta Ustyniak jako Adela w „Zemście nietoperza / Fot. Marek Chełminiak

W operetkowych bohaterów wcielą się: Krzysztof Zimny/Szymon Rona (jako Alfred),Marta Ustyniak-Babińska (Adela),Gabriela Kamińska i Katarzyna Nowak- Stańczyk (Rozalinda), Andrzej Kostrzewski i Janusz Ratajczak ( Eisenstein),Marcin Guzowski i Ryszard Smęda (Frosz). Orkiestrą Opery Nova dyrygować będzie Maciej Figas. Spektakle w Operze Nova przy ul. Focha – w piątek i sobotę i godz. 19. Podczas niedzielnego spektaklu (początek o godz. 18) wystąpią studenci bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Jak Chiny kolonizują Europę

Wieczór autorski Sylwii Czubkowskiej i promocja książki „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę” odbędzie się w piątek w Muzeum Okręgowym przy ul. Gdańskiej 4, w ramach cyklu „Literatura w muzeum”.
Sylwia Czubkowska, uznana dziennikarka, która od lat bada wpływy Państwa Środka w Europie. Prowadzi pierwsze śledztwo dotyczące sposobu, w jaki Chiny przejmują naszą część świata, w tym Polskę. Ujawnia nieznane fakty, metody działań, obnaża korupcję na wielką skalę i demaskuje machinę dezinformacyjną. Według dziennikarki, Chińczycy zjednują polityków, naukowców, celebrytów i miliony zwykłych ludzi. W Europie działają niepostrzeżenie, ale na masową skalę. Wabią pieniędzmi, perspektywą ogromnego rynku zbytu i tanimi rozwiązaniami technologicznymi. Pozyskują informacje o naszym życiu z TikToka, telefonów, komputerów, a nawet z odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza. Korumpują władze na wszystkich szczeblach, a do wyciszania skandali zatrudniają najlepsze agencje PR.

Punky Reggae Live 2023 w MCK

Zestaw kapel, jakie wystąpią na estradzie Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego mówi sam za siebie. Będą to: Farben Lehre, Kobranocka, Zenek Kupatasa i De Łindows. Początek koncertu w piątek o godz. 17.

Jazz na pl. Kościeleckich

„Profesor Jazz” to nazwa piątkowego (początek o godz. 18) który odbędzie się w ramach cyklu „Jazz u Hoffmanna” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich. Zagra znane trio: Bernard Maseli, wibrafonista, wykładowca, producent muzyczny; Piotr Biskupski, perkusista, pedagog, autor dwóch podręczników perkusyjnych, publicysta; Grzegorz Nadolny, kontrabasista, pedagog, publicysta. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie kontrabasu dr. Zbigniewa Wrombla.

Światowy Dzień Kota

W sobotę (18 lutego) o godz. 18 w Cafe Kino przy ul. Długiej 32 z okazji Światowego Dnia Kota odbędzie się impreza charytatywna połączona ze zbiórką funduszy na opłacenie leczenia miauczących podopiecznych stowarzyszenia Stukot. Program obchodów kociego święta jest bardzo pomysłowy. Będzie można spróbować swoich sił w piciu malibu z miseczki, i to w zabezpieczającym kołnierzu, pomiauczeć jak król kotów przy użyciu helowych balonów, zrobić profesjonalny koci makijaż, rozegrać turniej w eksplodujące kotki, a przede wszystkim przebrać się w kostium kota i bawić do upadłego przy dźwiękach „Miaukareny” czy „Purrumby”.

Myślowisko i kosmos w Młynach Rothera

Młyny Rothera nocą
Młyny Rothera nocą / Fot. B.Witkowski / UMB

W Młynach Rothera czynna jest stała wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką. W ten weekend także inne imprezy. W piątek (godz. 17) „Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” – czyli początek cyklu spotkać poświęconych sprawom różnym. „W towarzystwie filozoficznych przewodników będzie można wątpić, pytać i komentować. Pierwsze spotkanie pt. „Ćwiczenia z bycia: miłość, śmierć, samotność…”.

W sobotę i niedzielę Młyny zapraszają na „Weekend z nauką”. Czekają obserwacje nieba, warsztaty i koncert kosmicznej muzyki. Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy. Początek zajęć w sobotę od 12, w niedzielę od 19.

Karnawałowo w Filharmonii Pomorskiej

W nastrój wiedeńskich balów wprowadzi w piątek (godz. 19) Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Raoual Grüneisa oraz soliści: Adriana Ferfecka, Paweł Skałuba, którzy wykonają najpiękniejsze arie, duety, walce i polki Johanna Straussa.

Smolasty w Fabryce Lloyda

W piątek (17 lutego) na estradzie w Fabryce Lloyda (ul. Fordońska) wystąpi Smolasty. Jego hity min. „Duże Oczy” czy „Boje się Kochać” z Young Leosią otrzymały platynową płytę. Swój pierwszy funkowy zespół założył jako nastolatek gdzie grał na gitarze, a kilka lat później ukazał się jego pierwszy debiutancki krążek. Koncert o godz. 20.

Liga pływacka w nowej Astorii

Budynek basenu Astoria
Budynek basenu Astoria / Fot. B.Witkowski / UMB

W sobotę (18 lutego – od godz. 9) czwarta edycja Bydgoskiej Ligi Pływackiej Uni-Car Renault) przeznaczonej dla amatorów pływania, pasjonatów sportu i aktywności. Cykl imprez odbywa się w jednej z najlepszych pływalni w Polsce: Astoria przy ul. Królowej Jadwigi 27.

„Te sprawy” – w Teatrze Kameralnym

Teatr Kameralny
Teatr Kameralny / Fot. B. Witkowski / UMB

„Te sprawy” – muzyczny monodram o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie w ciągle zmieniającej się, trudnej do oswojenia rzeczywistości – do przeżycia w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej w sobotę o godz. 16.
Przedstawienie rozgrywa się w minimalistycznej przestrzeni, która zapełnia się myślami i wspomnieniami głównej bohaterki. Poznajemy jej realia – codzienne wyzwania, trudne relacje, proces niełatwych, lecz nieuchronnych zmian. Bohaterka uczy się siebie, poznaje własne pragnienia oraz ograniczenia, a widz – zwłaszcza ten młody – ma szansę poczuć, że ze swoimi rozterkami nie jest sam. Poszukiwanie indywidualnego głosu włącza się w chór innych głosów. Różne drogi, ale wspólny cel – akceptacja siebie, budowanie autentycznych relacji, dążenie do porozumienia mimo różnic.

Siatkarze chcą podtrzymać dobrą passę

Kadra zespołu Visła Proline

W sobotę (godz. 17) w hali Immobile Łuczniczka siatkarze BKS Visły ProLine zagrają z Krispolem Września. Bydgoszczanie, zajmujący 4. miejsce, spotkają się z 15. zespołem I ligi i są zdecydowanym faworytem. Zespół trenera Michala Masnego wygrał cztery ostatnie mecze i chce podtrzymać dobrą passę.

„Ślub doskonały” czyli komedia

Jedną z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona będzie można w niedzielę (19 lutego) zobaczyć dwukrotnie w Filharmonii Pomorskiej (godz. 15.30 i 19). Twórcy piszą: „Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem. W dniu ślubu przed oczyma bohaterów stają egzystencjalne pytania: małżeństwo z rozsądku i pod społeczną presją? Czy może pełna szczęścia i radości wolność w otulinie prawdziwej miłości? Podczas spektaklu autor przedstawia nam siedem postaci, które przeżywają cały wachlarz emocjonalny. Niektóre historie bawią do łez, a inne dostarczają romantycznego wzruszenia…

Fortepianowy koncert w Ostromecku

Ostromecko.

Adam Kośmieja będzie gościem Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku jako solista kolejnego recitalu w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego (niedziela, godz. 16). Prezentowany repertuar w jego interpretacji oscylować będzie w granicach szeroko pojętego minimal music – od klasyków amerykańskich takich jak Phillip Glass czy ojca muzyki ambientowej i nowej przestrzeni w muzyce Eryka Satie, po naszego dramatycznego polskiego Sikorskiego, swingującego w wolnych bluesach Alexandra Tansmana, a kończąc na filmowej muzyce Ryūichiego Sakamoto. Podczas występu Kośmiei zaprezentowane zostaną również trzy utwory z zeszłorocznego, niezwykle oryginalnego wydawnictwa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy pn. Ewolucja brzmienia fortepianu. 

Spektakl „Nigdy więcej?” w Pałacu Młodzieży

Uczniowie VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy zapraszają na Miejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W piątek, 17 lutego, już po raz dziewiąty młodzież wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowią się nad aktualnością słowa „Nigdy więcej”. Spektakl „Nigdy więcej?” będzie wystawiony na deskach Pałacu Młodzieży dwukrotnie – o godzinie 10 i 12.

Udostępnij: Facebook Twitter