Europosłanka Magdalena Adamowicz podczas uroczystości w MCK / Fot. B.Witkowski / UMB
W Dzień Samorządu Terytorialnego do Bydgoszczy przyjechała europosłanka Magdalena Adamowicz. Zaprezentowano nowe dęby w alei Ossolińskich. Symbolizują tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza i Unię Europejską. Prezydent miasta wręczył medale najbardziej zasłużonym członkom Rad Osiedli.
Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego odbyły się w piątek, 26 maja. Gościem specjalnym była Magdalena Adamowicz, europosłanka. Kontynuatorka idei samorządności promowanej przez jej męża, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
– Był wspaniałym samorządowcem. Doradzał mi w wielu chwilach, szczególnie, gdy zaczynałem swoją drogę z samorządem. Spełniał się w tej roli i był wzorem dla wielu – wspominał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas uroczystości w Miejskim Centrum Kultury.
Samorząd. Wyjątkowa społeczność
Na uroczystej gali w MCK zjawili się przedstawiciele władz rządowych, parlamentarzyści ziemi bydgoskiej oraz reprezentanci władz samorządowych, członkowie Rad Osiedli i Społecznych działających w naszym mieście.
– Jako samorządowcy tworzymy wyjątkową społeczność, która jest najbliżej mieszkańców, ich problemów i spraw. Samorząd zmienia otaczającą nas rzeczywistość, by mieszkańcom w naszym mieście żyło się lepiej i przyjemniej. Bydgoszczanie są zaangażowani w wiele inicjatyw, które są tworzone na ich osiedlach. Przykładem jest Bydgoski Budżet Obywatelski – powiedziała Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.
– To nasze święto, i przede wszystkim naszych mieszkańców. Jeśli oni nam zaufają, to przekazują nam swoje sprawy. Mamy w ich imieniu dbać, żeby miasto Bydgoszcz się rozwijało, aby w ich otoczeniu pojawiały się zmiany, których oczekują. Wiem, że nie łatwo jest dogodzić każdemu, ale właśnie dzięki samorządowi możemy zmieniać nasze miasta – dodał Rafał Bruski.
Gość specjalny, Magdalena Adamowicz, wygłosiła prelekcję mówiąc o samorządzie jako wspólnocie.
– To w was jest nadzieja na rozwój i kolejne zmiany – zwróciła się europosłanka do młodzieży zebranej na sali. Wspomniała o roli pierwszych wyborów. – To my, mieszkańcy wybieramy naszych przedstawicieli. Mój mąż uważał samorząd za samodzielne wspólnoty, które stają przed wyzwaniami. Samorząd budowany jest na takich wartościach jak: wspólnotowość, solidarność i porozumienie, tolerancja, życzliwość i bezkompromisowość. Odnoszą się one do relacji międzyludzkich pomiędzy członkami tej wspólnoty. Ważna jest też aktywność mieszkańców, aby wypracować oddolnie problemy, które miasto powinno rozwiązywać. A władze powinny wsłuchiwać się w mieszkańców i dawać im jak najwięcej możliwości.
Medale dla społeczników
Najbardziej zasłużeni członkowie Rad Osiedli otrzymali medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy: Wyróżnieni zostali: Stefania Bany z Rady Osiedla Łęgnowo, Danuta Halina Deja z Rady Osiedla Szwederowo, Wiesława Gniewkowska z Rady Osiedla Jachcice, Bogumił Gołdyna z Rady Osiedla Jachcice, Jolanta Grądzka z Rady Osiedla Smukała-Opławiec-Janowo, Zofia Kosmalska z Rady Osiedla Leśne, Jerzy Antoni Kufel z Rady Osiedla Szwederowo, Ryszard Mrozik z Rady Osiedla Leśne, Tomasz Opoka z Rady Osiedla Jachcice, Leszek Pilecki z Rady Osiedla Kapuściska, Jacek Podwolski z Rady Osiedla Brdyujście i Renata Rogalska-Smolaga z Rady Osiedla Bielawy, Józef Tomasik z Rady Osiedla Łęgnowo, Ireneusz Walkowiak z Rada Osiedla Kapuściska, Elżbieta Zimmermann z Rady Osiedla Zimne Wody – Czersko Polskie.
Nowi patroni w Alei Dębów
Po oficjalnych obchodach, goście udali na aleje Ossolińskich. Tam wśród Pocztu Dębów Honorowych pojawiły się dwa nowe drzewa poświęcone Pawłowi Adamowiczowi i Unii Europejskiej. – Był wzorem dla samorządowców, stąd oznaczyliśmy jeden z dębów jego imieniem. Drugi będzie symbolizował Unię Europejską. Dzięki decyzji o przystąpieniu do Unii w naszym kraju pojawiło wiele szans i możliwości. To nie tylko inwestycje. Nasi uczniowie mogą wyjeżdżać za granicę i otrzymywać stypendia – wyjaśnił prezydent Bruski.
W trakcie uroczystości specjalny prezent – obraz z aleją dębów w al. Ossolińskich – otrzymał od prezydenta Józef Herold, pomysłodawca stworzenia w Bydgoszczy Pocztu Dębów Honorowych. Działacz społeczny i kulturalny, były redaktor naczelny bydgoskiej redakcji Gazety Wyborczej obchodził 70. urodziny.
Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie 27 maja. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w III RP, które odbyły się w 1990 roku. Święto obchodzone jest w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r., podjętą w 10-lecie wyborów.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!