Dzień Ziemi w Bydgoszczy. Zorganizuj akcję sprzątania

22 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi. To okazja, aby okazać naturze miłość i szacunek. Można to zrobić, zbierając grupę znajomych i organizując wspólną akcję sprzątania.

Do akcji pn. „Zainwestuj w naszą planetę” mogą zgłosić się pojedyncze osoby i zorganizowane grupy. Organizatorzy liczą w szczególności na aktywny udział firm, szkół i przedszkoli.

Dzień Ziemi w Bydgoszczy. Każdy może chwycić za worek

Czysta Bydgoszcz już od 2019 roku organizuje wspólnie z mieszkańcami akcje sprzątania świata. Każdego roku w okresie od 1 marca do 31 grudnia, trwa projekt „Czysta Bydgoszcz – Podejmij Wyzwanie”. Uczestnicy kwietniowego sprzątania będą mieli zapewnione worki na odpady i rękawice ochronne. Miasto organizuje również odbiór zebranych odpadów i zapewnia upominki dla uczestników akcji. Wydawanie worków i rękawic odbywać się będzie w dniach: 3-5 kwietnia 2023 oraz 12-14 kwietnia 2023 – pon., śr., czw. w godz. od 8.00-16.00, wt. w godz. od 8.00-18.00, pt. w godz. od 8.00-14.00. Zapraszamy do Biura Komunikacji Społecznej, ul. Jezuicka 2 pok. 3, I piętro.

Ciekawostki z życia Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Eko szkoły i przedszkola

W kategorii przedszkola i szkoły występuje pełna dowolność w zakresie organizacji wydarzenia. Najważniejsze nie jest samo sprzątanie, lecz idąca z nim w parze edukacja ekologiczna. Przedstawiciele Czystej Bydgoszczy rekomendują przeprowadzenie w placówkach edukacyjnych przeprowadzenie zajęć poświęconych zagadnieniom szeroko rozumianej ochrony środowiska, segregacji odpadów, dbania o przyrodę i zasoby naturalne, życia w duchu less waste. Każda placówka, która prześle sprawozdanie z akcji do 12 maja, zostanie oceniona. Zdobyte punkty zostaną uwzględnione w całorocznej klasyfikacji działań o tematyce ekologicznej. Najlepsze placówki otrzymają na koniec roku szkolnego nagrody.

W ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi 2022 odbyły się klasowe wyjścia na sprzątanie, wyprawy z aparatem fotograficznym, sadzenie roślin, zajęcia dedykowane segregacji odpadów i liczne warsztaty. Powstawały także ciekawe filmy i prezentacje. Akcja zgromadziła blisko 67 szkół w tym 12 tysięcy uczestników.

Miasto Bydgoszcz aktywnie walczy z zaśmiecaniem publicznych przestrzeni. W mieście znajdują się 52 fotopułapki. Ich lokalizacja jest na bieżąco zmieniana. Swoim zasięgiem obejmują całe miasto. Osoby, które zdecydują się na pozbycie odpadów budowlanych, opon, zużytych sprzętów AGD lub gruzu, muszą liczyć się z konsekwencjami. Po złapaniu sprawcy, straż miejska nakłada mandat w wysokości 500 zł i nakaz uprzątnięcia terenu.

Udostępnij: Facebook Twitter