Dzikie zwierzęta w mieście. „Nie przenośmy jeży poszukujących jedzenia. Podloty same sobie poradzą”

Widok łosi, saren czy dzików w mieście coraz mniej dziwi mieszkańców. Dzikie zwierzęta coraz częściej opuszczają swoje naturalne siedliska i przychodzą na osiedla w poszukiwaniu pożywienia lub po prostu, bo są zdezorientowane. Jak się zachować, kiedy widzimy takie zwierzę.

Jeże to stali bywalcy na osiedlowych uliczkach / Fot. Wikipedia Commons

O takich sytuacjach mówią uczestnicy konferencji „Zwierzęta w wielkim mieście” zorganizowanej przez bydgoskie Schronisko dla Zwierząt i OTOZ Animals.

Nie ulicach nie tylko spotykamy zwierzęta znane nam z lasów. Zdarza się, że mieszkańcy nie wiedzą jak zachować się, kiedy widzą podlota (młody ptak uczący się latać). Oczywiście, zwykle mają dobre intencje, ale mogą zaszkodzić ptaku.

Osoby napotykające podlota chcą mu pomóc, wsadzają z powrotem do gniazda, czy nawet zabierają go do weterynarza. Tak się nie robi. Jeśli ptak nie krwawi, nie kuleje, a próbuje się wzbić w powietrze, dajmy mu spokój. Nie bójmy się, że kot go zje. To jest natura. Ptak musi sam nauczyć się latać. Rodzice go obserwują – mówi Daria Pilewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals Oddział Kujawsko-Pomorski.

Warto też zwrócić uwagę na sytuację jeży. Są widoczne w mieście, szczególnie latem, po zmroku. Nie uciekają kiedy czują zagrożenie, tylko zwijają się w kulkę, przez to są rozjeżdżane przez auta. Błędem jest przenoszenie dużych jeży w inne miejsca. Samica przez dwa tygodnie wychowuje „młode” w gnieździe, po dwóch tygodniach opuszcza je w poszukiwaniu jedzenia. Ludzie przenoszą napotkanie jeże. Jeszcze robią to do lasów iglastych, których jeże nie lubią. Przeniesiona matka może nie trafić już do siedliska, a młode będą pozostawione same sobie – wyjaśnia starsza inspektor ds. ochrony zwierząt.

Dzwońmy do Zarządzania Kryzysowego

Jeśli nie jesteśmy pewni jak pomóc zwierzęciu, możemy zadzwonić przez całą dobę do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. stacjonarny 52-58-59-888 lub tel. zapasowy – komórka 606-859-637).

Więcej o tym, jak obchodzić się z dzikimi zwierzętami w mieście podczas III Konferencji Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy i OTOZ Animals o. Kujawsko-Pomorskiego.: „Zwierzęta w wielkim mieście”, która odbędzie się w czwartek (12 października) w sali sesyjnej w bydgoskim ratuszu.

Na konferencję zaprosiliśmy praktyków. Czterech z nich opiekuje się i obserwuje dzikie zwierzęta w mieście. Odwiedzi nas również znany w całej Polsce Marcin Kostrzyński. Zapraszamy wszystkich mieszkańców – informuje Daria Pilewska.

Program konferencji „Zwierzęta w wielkim mieście”:

🔘 16.30 Uroczyste otwarcie konferencji przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy

🔘 16.40 Powitanie uczestników przez Izabellę Szolginię dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy, organizatora konferencji

🔘 16.50 „Jeż miejski zwierz” – autor prelekcji: Beata Woźniacka

🔘 17.20 „Jerzyk na chodniku, karlik w skrzynce licznikowej – zagrożenia i pierwsza pomoc dla ptaków i nietoperzy w mieście” – autor prelekcji: Monika Wójcik – Musiał

🔘 17.50 Przerwa kawowa

🔘 18.10 „Przyrodnicza perełka – Bydgoski Myślęcinek” – autor prelekcji: Dawid Kilon

🔘 18.40 „Jak nie wylać zwierzęcia z kąpielą” – autor prelekcji: Marcin Wysokiński

🔘19.10 „Przyroda bez tajemnic” – autor prelekcji: Marcin Kostrzyński

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter