Edmund Obiała na budowie przed operą w Sydney / Kadr z filmu na YouTube
Edmund Obiała, wybitny architekt i budowniczy, nadzorował prace nad wielkim projektem związanym z jednym z najsłynniejszych budynków na świecie – operą w Sydney.
Największe od czasu otwarcia gmachu opery w Sydney, w 1973 roku, budowlane przedsięwzięcie to VAPS (Vehicle Access and Pedestrian Safety). Chodziło o stworzenie pod istniejącym obiektem systemu dojazdowego dla samochodów, wielkich ciężarówek, aby oddzielić ich ruch od pieszych. Operę w Sydney zwiedza rocznie 8 milionów osób.
Edmund Obiała – budowniczy słynnych stadionów
Edmund Obiała, uhonorowany w 2008 roku na Bydgoskiej Alei Autografów był głównym inżynierem projektu i kierował pracami. – To niezwykle skomplikowane. Opera w Sydney to ikona ludzkiego geniuszu o wyjątkowej światowej wartości, a to jeszcze bardziej utrudnia modernizację – mówi architekt – Pod budynkiem opery wykute zostaną pomieszczenia. Powstanie też ok. 200 m tuneli. Wszystko po to, by poprawić funkcjonalność budynku – dodawał.
Na YouTube można obejrzeć film poświęcony temu projektowi i budowie, która się zakończyła kilka lat temu. – Opera w Sydney to miejsce funkcjonujące 24 godziny na dobę. Jesteśmy tutaj, aby zrealizować projekt, który to umożliwi, ale w taki sposób, żeby nie być widzianym ani słyszanym. Nie mamy hałasować ani wywoływać zapylenia. Praca przy zachowaniu takich warunków jest ekstremalnie trudna – opowiadał Obiała, który w 2008 roku umieścił swój autograf na ul. Długiej razem z Tomaszem Gollobem, Kazimierzem Karabaszem i Katarzyną Popową-Zydroń.
Obiała uczył się w bydgoskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej (obecnie Politechnice Bydgoskiej) oraz Politechnice Poznańskiej. Trenował lekkoatletykę i karate w Bydgoszczy. Wyjechał do Australii w 1980 roku. Pracował przy budowie Parramatta Stadium, a także Centrum Tenisa w Melbourne. Projektował również najwyższy wieżowiec w centrum Sydney. Był dyrektorem budowy Stadionu Olimpijskiego w Sydney, a potem dyrektorem naczelnym budowy nowego stadionu Wembley.
Projekt podziemnej budowy i jeden z tuneli
Konstrukcja bryły budynku opery jest niezwykle skomplikowana pod względem konstrukcyjnym i architektonicznym. Słynny gmach opery powstał w latach 1957-1973. Budynek opery został wpisany w 2007 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najnowsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!