Elektroniczna legitymacja ZUS w aplikacji mObywatel. Wygoda dla emerytów i rencistów

Od 1 stycznia 2023 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje legitymacje emeryta-rencisty tylko w formie elektronicznej. Aby otrzymać tradycyjną, plastikową kartę, należy wypełnić wniosek ERL.

Jak skorzystać z mLegitymacji? W pierwszym kroku, należy pobrać bezpłatną aplikację mObywatel na osobiste urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Po zalogowaniu do aplikacji mObywatel, wybieramy opcję „dodaj dokument”. Z wyświetlonej listy wskazujemy „legitymacja emeryta-rencisty”.

Aby móc korzystać z dokumentów w aplikacji mObywatel, musimy potwierdzić swoją tożsamość. Aby to zrobić, dodajemy swój dowód osobisty.

Elektroniczna legitymacja w aplikacji mObywatel, ma taką samą moc prawną jak dokument plastikowy. Pokazując dokument na ekranie swojego smartfona, można korzystać z przysługujących ulg i zniżek – np. ulgi za przejazdy komunikacją publiczną.

Co ważne, mLegitymacja emeryta-rencisty jest dostępna dla każdego świadczeniobiorcy ZUS. Osoby, które przed 1 stycznia 2023 roku otrzymały plastikową kartę emeryta-rencisty, mogą korzystać z obu wersji dokumentu- tradycyjnej i elektronicznej.

Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty/fot. nadesłane
Udostępnij: Facebook Twitter