Ethniesy na początek bydgoskiej Wiosny Festiwali. Pod hasłem „Niech miłość się niesie”

Ubiegłoroczne Ethniesy / Fot. Dariusz Gackowski

– Rośnie grupa osób słuchających folku, muzyki tradycyjnej. To ogólnopolski trend. Wzrastaliśmy wraz z popularnością tej muzyki – mówi Dominika Kiss-Orska, dyrektorka festiwalu Ethniesy w Miejskim Centrum Kultury.

W czwartek, 16 marca wystartuje 10. edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY, która trwać będzie do niedzieli 19 marca, otwierając tegoroczną Wiosnę Festiwali w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. – Festiwal w tym roku obchodzi dziesięciolecie, zakotwiczył się w Bydgoszczy na dobre – mówi Dominika Kiss-Orska, dyrektorka festiwalu. – Co roku widzimy, że była potrzeba zorganizowania takiej imprezy, rośnie grupa osób słuchających folku, muzyki tradycyjnej. To ogólnopolski trend. Wzrastaliśmy wraz z popularnością tej muzyki. Pojawia się coraz więcej zespołów, przestaliśmy się bać naszych korzeni, bo przecież my wszyscy jesteśmy ze wsi. Coraz chętniej eksplorujemy wieś, a każdy region ma swoją muzykę. Jest w nas coraz większa potrzeba tożsamości kulturowej, a muzyka – jako element kultury – ma swoje pięć minut.

Ethniesy – festiwal miłości

Od lat ETHNIESY nazywane są „festiwalem miłości”. – Hasłem tegorocznego festiwalu jest miłość – przypomina Dominika Kiss – Orska. – Co roku towarzyszy kolejnym edycjom festiwalu inne hasło przewodnie. Była „kobieta”, także „natura”, a w tym roku „miłość”. Sięgamy po wartość nadrzędną, miłość jest motorem wszelkich działań, a gdyby leżała u podstaw naszego życia, to o ileż byłoby ono ciekawsze.

„Niech miłość się niesie po polach, łąkach, lasach. Niech krzyczy w wartkim strumieniu i szepcze w delikatnym wietrze. Bądź miłością” – czytamy w materiałach promocyjnych festiwalu.

W programie ciekawe koncert (m.in. zespół Nicponie, Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!”, zespół „Tuleje”, Radykalna Orkiestra Pomorska oraz „Masala Soundsystem, czyli międzykulturowy kolektyw z Warszawy).

Odbędą się także warsztaty taneczne oraz śpiewacze.

– Serdecznie zapraszam na wszystkie koncerty – zachęca Dominika Kiss – Orska. – Polecam piątkowe koncerty na stojąco, to będzie okazja do wesołej i szalonej zabawy z muzyką „Hańby!”, „Tulejów” czy „Masali”, a w sobotę więcej jazzowych klimatów z zespołami „EABS”, „Radykalna Orkiestra Pomorska” czy „Kirszenbaum”.

Imprezom towarzyszy wystawa malarstwa Karoliny Śwideckiej – „Chwila relaksu” a w programie festiwalu także pokaz filmu „Simona” w reż. Natalii Korynckiej–Gruz. Ciekawą propozycją będzie spacer dźwiękowy z Marcinem Dymiterem oraz spotkanie z pisarką poetką i felietonistką Barbarą Piórkowską.

Większość tegorocznych imprez i koncertów Ethniesów odbywać się będzie w bydgoskim Emceku oraz klubie Mózg.

Bilety i karnety na ETHNIESY 10 czekają w kasie MCK przy ul. Marcinkowskiego oraz w sieci.

Szczegółowy program imprez znajduje się na stronie: https://www.ethniesy.com/program

Zapisz się na newsletter Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter