Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy. Będą tłumy, bo czeka mnóstwo atrakcji. Można wejść tam, gdzie zwykle nie wpuszczają

Europejska Noc Muzeów to także ponowna okazja, aby zwiedzić dawny refektarz w obecnej siedzibie Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej 4 / Fot. MOB

Kilkadziesiąt miejsc, a do niektórych nie ma wstępu przy żadnej innej okazji, otworzy się przed bydgoszczanami tylko tego dnia. 18 maja w Bydgoszczy pojawią się znowu tłumy. Przed nami kolejna Europejska Noc Muzeów.

Sztuka w najlepszym wydaniu, warsztaty dla dzieci i rodziców, prelekcje, pokazy pojazdów wojskowych, spektakle teatralne, koncerty czy loteria z nagrodami. Bydgoskie instytucje kultury jak co roku włączyły się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Właśnie poznaliśmy pełny program imprezy, która odbędzie się już w sobotę 18 maja.

Europejska Noc Muzeów – tłumy w mieście

Od pierwszej w historii Nocy Muzeów mija w tym roku 27 lat. Nocne zwiedzanie placówek kultury zainaugurowano w Berlinie, a do Polski impreza dotarła w 2003 roku. Dziś to wyczekiwane, ogólnokrajowe wydarzenie i nikogo już nie dziwi widok ogromnych kolejek ustawiających się przed muzeami w ciepły majowe popołudnie i wieczór.

Kolejka przed wejściem na wystawę Skarbu Bydgoskiego na Wyspie Młyńskiej / Fot. MOB

Dokładnie tak było w Bydgoszczy podczas poprzedniej edycji, która wyciągnęła z domów prawdziwe tłumy. Można spokojnie założyć, że frekwencyjny sukces uda się powtórzyć, a ulice ponownie zapełnią się bydgoszczanami i bydgoszczankami spragnionymi artystycznych wrażeń. Program atrakcji jest arcybogaty. Bydgoska Noc Muzeów zawita do blisko 30 miejsc rozsianych w mieście i okolicy. Jeśli ktoś zamierza pojawić się w każdej z nich, wędrówka będzie wiodła zarówno przez galerie sztuki, jak i teatr czy filharmonię, zacumowaną w centrum miasta barkę aż po ekspozycję czołgów, pojazdów wojskowych.

Nowe wystawy, pchli targ, pokaz mody i koncerty

Atrakcji będzie tak wiele, że trudno je wszystkie omówić. Fanom militariów wiele radości sprawi wizyta w Muzeum Wojsk Lądowych, które szykuje pokaz ciężkiego sprzętu (armat samobieżnych, wyrzutni rakiet, transporterów pływających, czołgów) i udostępni odwiedzającym swoją strzelnicę.

W Młynach Rothera obejrzymy wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-maszyna”, a w Muzeum Historii Mydła i Brudu przekonamy się, jak zapachy kształtowały życie ludzi na przestrzeni wieków. Z kolei w Galerii Miejskiej bwa zaplanowano oprowadzanie po ekspozycjach „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991” i „Gostomski. Powroty 2”.  K-PSOSW nr 1 im. Braille’a przy ul. Krasińskiego zaprezentuje swe 150-letnie dzieje najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących oraz współczesność.

Zwiedzający zobaczą kilka zupełnie nowych propozycji – mowa m.in. o ekspozycjach „Groza – w drodze do szaleństwa”, która będzie straszyć w Exploseum, a także o organizowanej w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku wystawie z sowami w roli głównej. Uczestników Nocy Muzeów chcących dotknąć sztuk współczesnych i spojrzeć w przyszłość gościć będzie Muzeum UKW, które organizuje wydarzenie „World Urban Art – Face 2 Face”.

18 maja zapraszają także do zwiedzania i odkrywania tajemnic m.in. Filharmonia Pomorska, nowa siedziba IPN czy Teatr Polski. Zwiedzimy także refektarz w gmachu głównym Muzeum Okręgowego.

Noc Muzeów odbędzie się także w Fordonie. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na zwiedzanie synagogi – zaplanowane są dwa wejścia z przewodnikiem o g. 20.00 i 21.00. Oprowadzaniu będzie towarzyszyła wystawa judaików ze zbiorów Fundacji Synagoga w Fordonie – Dom Kultury, która jest organizatorem wraz z SMSF. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Zajęcia dla aktywnych

Dawkę kreatywnej aktywności zapewnią warsztaty dla różnych grup wiekowych prowadzone w Muzeum Fotografii, pokojach interaktywnych Centrum Edukacji Muzealnej MOB, Aptece pod Łabędziem i Galerii Miejskiej bwa. Organizatorzy nie zapomnieli również o cieszących się sporym zainteresowaniem wykładach i spotkaniach z literatami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po wysłuchaniu prelekcji o marynarce wojennej w II RP (Muzeum Kanału Bydgoskiego) dowiedzieć się czegoś więcej o japońskiej koncepcji ikigai (gmach główny MOB). Miłośnicy kryminałów nie będą mogli przejść obojętnie obok wieczoru autorskiego Macieja Klimarczyka, autora „Śpiewaczki” i „Prokuratorki”. 

Na tym nie koniec, bo w obfitym programie są jeszcze spektakle teatralne, znana z poprzednich edycji loteria pieczątkowa z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, pchli targ, potańcówka pod majowym niebem czy koncerty w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filharmonii Pomorskiej i na barce „Lemara”.

Szczegółowy plan wydarzenia oraz informacje o cenach biletów na wystawy i zapisach na warsztaty są dostępne na stronach internetowych instytucji biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów 2024 oraz na nocmuzeow.com.pl.

Pełna lista instytucji

  1. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego,
  2. Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego,
  3. Muzeum Wojsk Lądowych,
  4. Muzeum Fotografii,
  5. Muzeum Wodociągów,
  6. Muzeum Mydła i Historii Brudu,
  7. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW,
  8. Muzeum Oświaty im. Mariana Rejewskiego,
  9. Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
  10. Młyny Rothera,
  11. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury,
  12. Teatr Polski im. Hieronima Konieczki,
  13. Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku,
  14. Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”,
  15. Galeria „Gdańska 5”,
  16. Galeria Miejska bwa,
  17. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy,
  18. Delegatura IPN w Bydgoszczy,
  19. K-PSOSW nr 1 im. L.Braille’a,
  20. Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego,
  21. Teatr Kameralny w Bydgoszczy,
  22. Wieża Ciśnień.
Udostępnij: Facebook Twitter