Europejska Noc Muzeów to także ponowna okazja, aby zwiedzić dawny refektarz w obecnej siedzibie Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej 4 / Fot. MOB
Kilkadziesiąt miejsc, a do niektórych nie ma wstępu przy żadnej innej okazji, otworzy się przed bydgoszczanami tylko tego dnia. 18 maja w Bydgoszczy pojawią się znowu tłumy. Przed nami kolejna Europejska Noc Muzeów.
Sztuka w najlepszym wydaniu, warsztaty dla dzieci i rodziców, prelekcje, pokazy pojazdów wojskowych, spektakle teatralne, koncerty czy loteria z nagrodami. Bydgoskie instytucje kultury jak co roku włączyły się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Właśnie poznaliśmy pełny program imprezy, która odbędzie się już w sobotę 18 maja.
Europejska Noc Muzeów – tłumy w mieście
Od pierwszej w historii Nocy Muzeów mija w tym roku 27 lat. Nocne zwiedzanie placówek kultury zainaugurowano w Berlinie, a do Polski impreza dotarła w 2003 roku. Dziś to wyczekiwane, ogólnokrajowe wydarzenie i nikogo już nie dziwi widok ogromnych kolejek ustawiających się przed muzeami w ciepły majowe popołudnie i wieczór.
Dokładnie tak było w Bydgoszczy podczas poprzedniej edycji, która wyciągnęła z domów prawdziwe tłumy. Można spokojnie założyć, że frekwencyjny sukces uda się powtórzyć, a ulice ponownie zapełnią się bydgoszczanami i bydgoszczankami spragnionymi artystycznych wrażeń. Program atrakcji jest arcybogaty. Bydgoska Noc Muzeów zawita do blisko 30 miejsc rozsianych w mieście i okolicy. Jeśli ktoś zamierza pojawić się w każdej z nich, wędrówka będzie wiodła zarówno przez galerie sztuki, jak i teatr czy filharmonię, zacumowaną w centrum miasta barkę aż po ekspozycję czołgów, pojazdów wojskowych.
Nowe wystawy, pchli targ, pokaz mody i koncerty
Atrakcji będzie tak wiele, że trudno je wszystkie omówić. Fanom militariów wiele radości sprawi wizyta w Muzeum Wojsk Lądowych, które szykuje pokaz ciężkiego sprzętu (armat samobieżnych, wyrzutni rakiet, transporterów pływających, czołgów) i udostępni odwiedzającym swoją strzelnicę.
W Młynach Rothera obejrzymy wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-maszyna”, a w Muzeum Historii Mydła i Brudu przekonamy się, jak zapachy kształtowały życie ludzi na przestrzeni wieków. Z kolei w Galerii Miejskiej bwa zaplanowano oprowadzanie po ekspozycjach „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991” i „Gostomski. Powroty 2”. K-PSOSW nr 1 im. Braille’a przy ul. Krasińskiego zaprezentuje swe 150-letnie dzieje najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących oraz współczesność.
Zwiedzający zobaczą kilka zupełnie nowych propozycji – mowa m.in. o ekspozycjach „Groza – w drodze do szaleństwa”, która będzie straszyć w Exploseum, a także o organizowanej w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku wystawie z sowami w roli głównej. Uczestników Nocy Muzeów chcących dotknąć sztuk współczesnych i spojrzeć w przyszłość gościć będzie Muzeum UKW, które organizuje wydarzenie „World Urban Art – Face 2 Face”.
18 maja zapraszają także do zwiedzania i odkrywania tajemnic m.in. Filharmonia Pomorska, nowa siedziba IPN czy Teatr Polski. Zwiedzimy także refektarz w gmachu głównym Muzeum Okręgowego.
Noc Muzeów odbędzie się także w Fordonie. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na zwiedzanie synagogi – zaplanowane są dwa wejścia z przewodnikiem o g. 20.00 i 21.00. Oprowadzaniu będzie towarzyszyła wystawa judaików ze zbiorów Fundacji Synagoga w Fordonie – Dom Kultury, która jest organizatorem wraz z SMSF. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
Zajęcia dla aktywnych
Dawkę kreatywnej aktywności zapewnią warsztaty dla różnych grup wiekowych prowadzone w Muzeum Fotografii, pokojach interaktywnych Centrum Edukacji Muzealnej MOB, Aptece pod Łabędziem i Galerii Miejskiej bwa. Organizatorzy nie zapomnieli również o cieszących się sporym zainteresowaniem wykładach i spotkaniach z literatami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po wysłuchaniu prelekcji o marynarce wojennej w II RP (Muzeum Kanału Bydgoskiego) dowiedzieć się czegoś więcej o japońskiej koncepcji ikigai (gmach główny MOB). Miłośnicy kryminałów nie będą mogli przejść obojętnie obok wieczoru autorskiego Macieja Klimarczyka, autora „Śpiewaczki” i „Prokuratorki”.
Na tym nie koniec, bo w obfitym programie są jeszcze spektakle teatralne, znana z poprzednich edycji loteria pieczątkowa z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, pchli targ, potańcówka pod majowym niebem czy koncerty w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filharmonii Pomorskiej i na barce „Lemara”.
Szczegółowy plan wydarzenia oraz informacje o cenach biletów na wystawy i zapisach na warsztaty są dostępne na stronach internetowych instytucji biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów 2024 oraz na nocmuzeow.com.pl.
Pełna lista instytucji
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego,
- Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego,
- Muzeum Wojsk Lądowych,
- Muzeum Fotografii,
- Muzeum Wodociągów,
- Muzeum Mydła i Historii Brudu,
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW,
- Muzeum Oświaty im. Mariana Rejewskiego,
- Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
- Młyny Rothera,
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury,
- Teatr Polski im. Hieronima Konieczki,
- Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku,
- Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”,
- Galeria „Gdańska 5”,
- Galeria Miejska bwa,
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy,
- Delegatura IPN w Bydgoszczy,
- K-PSOSW nr 1 im. L.Braille’a,
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego,
- Teatr Kameralny w Bydgoszczy,
- Wieża Ciśnień.