Spektakl Fabryka Absolutu / Fot. B.Witkowski / UMB
Spektakl „Fabryka Absolutu” to opowieść science-fiction, dla której inspiracją stała się książka Karela Čapka o wynalazku zdolnym do zmieniania ludzi i świata.
„Fabryka Absolutu” będzie spektaklem wędrownym. Z uwagi na trwający remont Teatru Polskiego premierę zaplanowano w kultowym Klubie Mózg. Następnie „Fabryka” przeniesie się do auli „Copernicanum” UKW i zawita do synagogi w Starym Fordonie. Gdzie zawędruje dalej – zobaczymy.
Karburator stworzony przez wynalazcę okaże się zdolny do produkcji boskiej cząsteczki – Absolutu. Jednak czy będzie ona dla ludzi błogosławieństwem, czy też przekleństwem, czy sprowadzi na ludzi dostatek i szczęście, a może niedolę, zobaczymy podczas spektaklu.
Podczas wczorajszej próby medialnej zagrane zostały dwie sceny: w fikcyjnej redakcji oraz na Kanale Bydgoskim. Jak informuje Teatr Polski: „Spektakl śledzi podróż bohatera, który w trakcie rejsu po bydgoskich kanałach mierzy się ze wspomnieniami historii opisanej przez Čapka. Bydgoszcz staje się integralną częścią opowieści i przestrzenią inscenizacji”. Bohaterowi w podróży po kanale towarzyszy bydgoska Łuczniczka.
– W spektaklu prezentujemy historię wynalazku – karburatora profesora Marka z powieści Karela Čapka oraz toczącej się wojny – mówi Judyta Berłowska, reżyserka „Fabryki Absolutu”. – Staraliśmy się osadzić spektakl m.in. w przestrzeni lokalnej. Część akcji rozgrywa się w redakcji gazety, a część na Kanale Bydgoskim.
„Wątki spektaklu powstały w oparciu o warsztaty z mieszkańcami i mieszkankami, rozmowy o kluczowych wydarzeniach miasta oraz listy od bydgoszczan i bydgoszczanek, które wpleciono w scenariusz”.
– Najważniejszym tematem spektaklu jest dla mnie odpowiedzialność – dodaje Judyta Berłowska. – Na ile bierzemy odpowiedzialność za katastrofę, a na ile zrzucamy ją z siebie na innych.
———–
„Fabryki Absolutu”
Reżyseria: Judyta Berłowska
Adaptacja, dramaturgia: Amadeusz Nosal
Scenografia, kostiumy: Joanna Załęska
Muzyka: Sebastian Świąder
Reżyseria świateł: Robert Łosicki
Producentka: Magdalena Niedźwiecka
Inspicjent: Adam Pakieła
Asystentka reżyserki: Zuzanna Madaj
Występują: Paweł L. Gilewski, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Emilia Piech, Michalina Rodak, Marcin Zawodziński.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!