Fala wezbraniowa na Wiśle. Nabrzeża Fordonu zalane, ale spełniły swoją funkcję [ZDJĘCIA]

Kulminacyjna fala wezbraniowa na Wiśle przechodzi przez region w poniedziałek 27 lutego / Fot. B. Witkowski / UMB

Wody Wisły przedostały się na nabrzeże w Starym Fordonie. Wydział Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy uspokaja, że to naturalne zjawisko i nie ma powodów do niepokoju.

Nabrzeże w Fordonie test bezpieczeństwa zdaje dobrze. W ostatnich dniach stan Wisły znacznie się podniósł, czego powodem jest fala wezbraniowa. To naturalne zjawisko o tej porze roku dla królowej polskich rzek. Mieszkańcy dzielnicy i spacerowicze już w weekend zauważali zalane najniższe stopnie wałów w Fordonie. Pod wodą znalazły się również ławki i śmietniki.

Wisła przybiera nie tylko w Bydgoszczy

– Zasadniczo wysokie stany wód w rzekach (tak jak obserwujemy to w tym przypadku) spowodowane są obfitymi opadami deszczu, roztopami oraz kumulacją spływu powierzchniowego w zlewni Wisły. Obecnie odnotowuje się wysokie stany wody Wisły praktycznie na całej jej długości (z pominięciem fragmentu odcinka górnego biegu tj. powyżej wodowskazu we wsi Karsy) – informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy.

Stan ostrzegawczy na rzece występuje gdy poziom wód na wodowskazie w Fordonie wyniesie 5,3 metra, natomiast stan alarmowy, gdy poziom ten osiągnie 6,5 metra. Obecny stan wody w Fordonie oscyluje w granicach ok. 4,9 metra, jednak w najbliższych dniach przewiduje się spadek poziomu wody. Powinna ona rozejść się po brzegach rzeki i nawilżyć przybrzeżne tereny.

Jak informuje Biuro Prognoz Hydrologicznych kulminacja fali wezbranowej w naszym regionie ma nastąpić dziś (poniedziałek 27 lutego).

Stary Fordon. Nowe nabrzeża

Uroczyste otwarcie nabrzeży Wisły odbyło się w grudniu. Tam oficjalnie podświetlono napis „Fordon”, doskonale widoczny z pobliskiego mostu przez Wisłę. Do dyspozycji mieszkańców są betonowe umocnienia nabrzeża, gdzie można przysiąść na ławce, pospacerować i odpocząć. Nabrzeże jest również miejscem do wodowania jak i do cumowania dla małych i średnich jednostki, ma również zabezpieczać przed powodzią. Jak spisuje się w tej ostatniej roli można zobaczyć na naszych zdjęciach.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter