Festiwal Architektury w Bydgoszczy. Co łączy nasz region z okolicami Wenecji – architektura i urbanistyka w Młynach Rothera

Pałacyk Lloyda nad Brdą, tuż obok nowoczesnej bryły banku Fot. B.Witkowski/UMB

W piątek (12 maja), w Młynach Rothera w godz. 10 – 17 odbędzie się pierwszy Festiwal Architektury w Bydgoszczy. Organizuje go Politechnika Bydgoska.

– Mieszkańców chcemy zainteresować architekturą Bydgoszczy – mówi dr inż. architekt Alina Lipowicz-Budzyńska, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej. – A także dotrzeć do naszych potencjalnych studentów, czyli uczniów szkół podstawowych i średnich. Przygotowaliśmy dla nich warsztaty związane z architekturą oraz urbanistyką. Chcielibyśmy w przyszłości zorganizować studium podyplomowe powiązane z miejską przestrzenią Bydgoszczy oraz innych miast regionu, jak np. z Chełmnem, z którym również dobrze układa się nam współpraca.

Organizatorzy przygotowali warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich np.: „Namaluję mój wymarzony pokój – zajęcia z użyciem prostych materiałów malarskich, kredek, papieru” czy „Relacje barwne w architekturze”, a dla studentów np. „Sztuka cegły – tworzenie instalacji przestrzennych z cegły”.

Przygotowano również wystawy prac dyplomowych i semestralnych studentów.

Wenecja i region

– Często inspiracją tych projektów była Bydgoszcz, ale również Toruń i inne sąsiedzkie miasta – dodaje dr inż. arch. Alina Lipowicz-Budzyńska. Wśród zaproszonych gości wymienić można np. prof. arch. Marino Zancanellę, który w swoim wykładzie będzie udowadniał związki (nawet genetyczne!) mieszkańców naszego regionu oraz okolic Wenecji. Miałoby to wynikać z przebiegu dawnego szlaku bursztynowego oraz z przemieszczania się rycerzy zakonu krzyżackiego, który wcześniej stacjonował w Wenecji. Prof. Zancanella badał te tropy i zaprezentuje je podczas wykładu.

W zamyśle organizatorów impreza ma mieć charakter cykliczny. Tegoroczne spotkania, warsztaty i wykłady odbędą się w piątek 12 maja w godz. 10.00 – 17.00 w Młynach Rothera, a wystawę będzie można zwiedzać do 28 maja br.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter