Festiwal Prapremier odkrywa pierwsze karty. Pola walki, czyli nasze zagrożenia, wojny i katastrofy

13 października rozpoczyna się 22. Festiwal Prapremier w Bydgoszczy pod hasłem „Pola walki”. W poprzednim roku jego motto brzmiało „Oświecenie” – na zdjęciu dyrektor Teatru Polskiego, Wojciech Faruga /Fot. B.Witkowski/UMB

„Zniknięcie” według tekstu Elise Wilk, która otrzymała w ub. roku „Autorę” – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy to przedstawienie, które otworzy Festiwal Prapremier.

To już XXII. edycja Festiwalu Prapremier, który w tym roku rozpocznie się 13 października i odbędzie pod hasłem „Pola walki”.

Dlaczego takim?

– To reakcja na to, co przez ostatnich parę lat dzieje się na świecie: wojna w Ukrainie, wojna w Syrii, World Trade Center, zamachy terrorystyczne, kryzys uchodźczy, widma Fukushimy, pandemia COVID-19, wydarzenia w Białorusi, nadchodząca katastrofa klimatyczna – to tylko skrawki obrazu, pojedyncze POLA WALKI. Dochodzi do tego codzienna walka o podstawowy byt i bezpieczeństwo rodziny. I wiele innych potyczek, których wynik nie jest bez znaczenia dla kształtu świata, w którym żyjemy. Te wszystkie
rozproszone POLA WALKI, zagrożenia i katastrofy są ze sobą powiązane – tłumaczą organizatorzy – Tegoroczna idea Festiwalu Prapremier jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła OŚWIECENIE. W tym roku bardziej niż samemu rozumowi pragniemy przyglądać się polom walki, jej strategiom, przyczynom, ofiarom i katom. W zeszłorocznej edycji skupialiśmy uwagę przede wszystkim na Ukrainie. W nadchodzącej edycji pragniemy przyjrzeć się Rumunii i Niemcom, które poprzez swoje historyczne relacje, a także doświadczenie zarówno faszyzmu, jak i komunizmu – mogą być dla nas polem badawczym, nie tylko przez pryzmat historyczny, ale także transformacyjny, współczesny – ekonomiczny i polityczny – dodają.

Festiwal Prapremier i Aurora

Począwszy od 13 października, podczas 15 dni festiwalu zaprezentowanych zostanie siedem spektakli oraz pięć szkiców scenicznych, nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących. Jak co roku FPP zakończy wręczenie AURORY, Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, które nastąpi 28 października. Na inaugurację festiwalu przygotowane są „Zniknięcia” w reżyserii rumuńskiego twórcy Cristiana Bana. Spektakl oparty jest na tekście Elise Wilk, za który autorka otrzymała w ubiegłym roku AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy – przedstawienie 13 października o g. 19.00 w Teatrze Kameralnym.

Wcześniej ujawniono, że w Bydgoszczy zostanie pokazana „Antygona w Amazonii” (kolejne spektakle będą sukcesywnie przedstawione). To pierwsza polska prezentacja najnowszego spektaklu Milo Raua. Spektakl zostanie pokazany 20 października o godzinie 19.00 w Teatrze Kameralnym.Milo Rau kreuje w nim polityczną wersję Antygony Sofoklesa, w której brazylijscy i europejscy aktorzy łączą siły z aktywistami i rdzennymi mieszkańcami. Jak piszą organizatorzy Festiwalu Prapremier: „Akcja spektaklu rozgrywa się w okupywanej części brazylijskiej Amazonii – stanie Pará, gdzie lasy płoną z powodu rozwijających się monokultur soi, a przyroda wyniszczana jest przez kapitalizm. Na zajętym kawałku ziemi, we współpracy z MST (Movimento dos Trabalhadores Sem Terra), największym na świecie ruchem robotników bezrolnych, tworzą alegoryczny spektakl o gwałtownych zniszczeniach i przesiedleniach spowodowanych przez współczesne państwo, które stawia własność prywatną ponad tradycyjne prawo do ziemi.”
Milo Rau to szwajcarski reżyser, dziennikarz, wykładowca a także eseista. Od 2002 r. zaprezentował ponad 50 sztuk, filmów, książek i przedsięwzięć artystycznych. Jego spektakle prezentowane są na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, w tym na Berlin Theatertreffen, Festival d’Avignon, Venice Biennale Teatro, Wiener Festwochen oraz Brussels Kunstenfestivaldesarts.
Rau jest laureatem licznych nagród, m.in. prestiżowej World Theatre Day ITI Prize w 2016 r., którą zdobył jako najmłodszy artysta od czasów Franka Castorfa i Piny Bausch. W 2017 r. w głosowaniu krytyków przeprowadzonym przez Deutsche Bühne Milo Rau został wybrany „Reżyserem Roku”. W 2018 r. otrzymał Europejską Nagrodę Teatralną za całokształt twórczości.

Sprzedaż biletów na spektakle ruszy 20 września o godzinie 12.00.

Udostępnij: Facebook Twitter