Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. „Pola walki” na scenie. A potem wielkie nazwiska w premierach Teatru Polskiego

Konferencja prasowa przed Festiwalem Prapremier / Fot. R. Sawicki/UMB

Siedem przedstawień będących odzwierciedleniem różnych „pól walki”, które toczą się w Europie i na świecie zobaczymy podczas 22. Festiwalu Prapremier. A po tym święcie zapowiadają się także głośne premiery w nowym sezonie w Teatrze Polskim. Wśród realizatorów wielkie nazwiska: Anna Augustynowicz i Paweł Demirski.

Festiwal Prapremier – głośne nazwiska

Od 13 października rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Prapremier. W tym roku widzowie w Bydgoszczy zobaczą siedem przedstawień z różnych krajów Europy. – Festiwal Prapremier jest dumą naszego miasta. Nową marką staje się „Aurora” Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy – mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz – Problemy, których będą dotykać tegoroczne spektakle są ważne dla mieszkańców, całego społeczeństwa, naszego kraju – dodaje.

Hasłem FP w tym roku są „Pola walki” – Dlaczego właśnie takie? Kiedy spotykamy się z twórcami teatralnymi, rozmawiamy o sprawach, które nas poruszają. Zdaliśmy sobie sprawę, że mówimy o różnych walkach, na wielu płaszczyznach, które toczą się w świecie. W ten sposób pojawił się temat festiwalu – wyjaśnia Wojciech Faruga, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Tegoroczna edycja rozpoczyna się 13 października od przedstawienia „Zniknięcia” Elise Wilk – ten tekst zdobył nagrodę „Aurora”. – Doczekał się już kilku realizacji w Europie. W Bydgoszczy zaprezentuje go teatr z Rumunii – mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora Teatru Polskiego.

Bydgoska scena pokaże w ramach festiwalu dwa swoje przedstawienia – znaną już „Stellę Walsh” oraz premierowe „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu”. – Stella Walsh to opowieść o walce o godność. Jej bohaterką jest transpłciowa lekkoatletka. Premierowy tekst Julii Holewińskiej jest kolejnym o mitach XX wieku. Dwa lata temu pokazaliśmy „Katyń. Teorię barw”, a teraz odbędziemy podróż do wspomnień czasów komunizmu i upadku Ceausescu, mając nadzieję, że upadek innego dyktatora, Władimira Putina, jest blisko – przekazuje Faruga.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej podkreślono także, że w Bydgoszczy, po wielu pokazach w Europie, przyjedzie głośna „Antygona w Amazonii” wyreżyserowana przez Szwajcara Milo Raua. – Gdybyśmy mieli wymienić pięć najważniejszych nazwisk światowego teatru, znalazłby się wśród nich Milo Rau – podkreśla dyrektor TPB.

Szczegóły i bilety – TUTAJ.

Od 23 października rozpocznie się natomiast prezentacja tekstów, które znalazły się w finale konkursu „Aurora” Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Zostaną przedstawione w formie szkiców scenicznych. Reżyserują je znane postaci polskiego teatru m.in. Michał Zadara i Adam Orzechowski. O zwycięzcy zadecyduje specjalna Kapituła, której będzie przewodniczył Krzysztof Warlikowski – twórca wielu głośnych spektakli teatralnych i operowych w całej Europie.

Premiery 2023/2024 w Teatrze Polskim

Wojciech Faruga i Julia Holewińska przedstawili także premierowe plany bydgoskiej sceny. Poza październikowymi „Ostatnimi dniami Eleny i Nicolae Ceausescu” przygotowane zostaną cztery nowe spektakle.

W listopadzie widzowie będą mogli zobaczyć „Bukę”. To tekst Leny Laguszonkowej. Wystąpi w nim m.in. Żenia Doliak, ukraińska aktorka TPB, znana z głównej roli w „Stelli Walsh”. „Buka” miała być pokazana w Odessie. Wybuchła wojna. Postanowiliśmy zrealizować ten projekt w naszym teatrze – tłumaczy Faruga.

W styczniu jeden z najbardziej znanych reżyserów młodego pokolenia Cezary Tomaszewski pokaże „Hamleta”. Uwaga – nie będzie to jednak szekspirowski dramat. – Zobaczymy wielu Hamletów i zmagania aktorów, którzy mierzą się z tą postacią – uchyla rąbka tajemnicy Julia Holewińska.

W kwietniu reżyserka Ula Kijak zaprosi bydgoszczan do współtworzenia spektaklu „Community Play” – W ramach tego projektu uczestnicy zostaną zaangażowani w proces twórczy, który obejmuje zbieranie osobistych historii, doświadczeń i narracji – tłumaczą twórcy.

W czerwcu natomiast w Bydgoszczy dwa bardzo głośne nazwiska: Anna Augustynowicz i Paweł Demirski. – Nigdy wcześniej razem nie pracowali. Paweł Demirski napisze specjalnie tekst traktujący tym razem o relacjach osobistych z roboczym tytułem „Ojciec” – mówi Faruga.

Program Festiwalu Prapremier

13 października, godz. 19 – „Zniknięcia” (spektakl w Teatrze Kameralnym)

14 października, godz. 19 – „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” (mała scena TPB)

15 października, godz. 16 – „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” (mała scena TPB)

17 października, godz. 19 – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (hala Wyższej Szkoły Gospodarki)

18 października, godz. 19 – „Werter. Inspirowany Cierpieniami młodego Wertera” (mała scena TPB)

19 października, godz. 19 – „Cyber Elf” (mała scena TPB)

20 października, godz. 19 – „Antygona w Amazonii” (Teatr Kameralny)

21 października, godz. 19 – „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata (mała scena TPB)

Finaliści nagrody „Aurora” – szkice sceniczne

23 października, godz. 19 – „Rigor Mortis” (WiMBP, Stary Rynek 24)

24 października, godz. 19 – „Zakon pościelonych łóżek” (VI LO, ul. Staszica)

25 października, godz. 19 – „Znikanie” (Galeria miejska bwa, ul. Gdańska 20)

26 października, godz. 19 – „Ifigenia” (Młyny Rothera, ul. Mennica 10)

27 października, godz. 19 – „Odporność szkła hartowanego” (Akademia Muzyczna, ul. Staszica 7)

Interesujesz się kulturą. Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter