Parada łodzi to jedna z wielu atrakcji
Za dwa tygodnie ósma w sumie, a druga w Bydgoszczy edycja Festiwalu Wisły. To święto dawnych wiślanych tradycji flisaczych, a w Starym Fordonie także prezentacja kultur tworzących spuściznę tego miejsca. Wielki finał festiwalu już na gotowych i bardzo lubianych nadwiślańskich bulwarach – 16 i 17 sierpnia.
W ub. roku przez dwa dni bydgoszczanie znakomicie bawili się i przeżywali różne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Niezwykła była obserwowana z nowego nabrzeża Wisły w Starym Fordonie parada drewnianych jednostek, replik dawnych statków pływających po Wiśle, rzece która w XVI wieku słusznie uchodziła za największy trakt handlowy Europy. Wielki udział w tym handlu miała także wtedy Bydgoszcz.
Festiwal Wisły, który w ub. roku po raz pierwszy zawitał do naszego miasta, przypomina o tej tradycji. To była także okazja do wysłuchania koncertów na nabrzeżu Wisły, zwiedzania zabytków Starego Fordonu, smakowania kulinariów. O wiślanym festiwalu opowiadano w środę (31 lipca) na konferencji prasowej.
– Festiwal w ubiegłym roku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze wtedy nie mogliśmy w pełni zrealizować go na bulwarach nad Wisłą. Dziś wszystko jest gotowe i nasze nabrzeże może pomieścić tysiące bydgoszczan. Ideą całego procesu modernizacji Starego Fordonu jest przywrócenie Wisły mieszkańcom, bo Bydgoszcz to miasto dwóch rzek. Festiwal Wisły to formuła, która bardzo nas cieszy. Jako miasto włączamy się finansowo i organizacyjnie w jego przygotowanie – powiedział zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.
Marcin Karasiński, wiceprezes Festiwalu Wisły – Fordon to miejsce magiczne o niezwykle barwnej tradycji i kulturze. Oczarował uczestników festiwalu, którzy spłynęli tu z całego kraju. Będziemy eksponować wątki kultury żydowskiej. Będą koncerty, święto trąbek, jarmark żydowski, muzykowanie na łodziach na Wiśle. – Oczywiście organizujemy bezpłatne rejsu z Fordonu Wisłą. Przygotowaliśmy na cały festiwal 2 tys. biletów. Będzie je można zdobyć przez uruchomioną rejestrację internetową.
– Niezmiernie cieszymy się, że dziedzictwo naszego miasteczka wzbogaca dziedzictwo całej Bydgoszczy. Ubiegłoroczna edycja była wielkim sukcesem, a nabrzeże i bulwary przyciągają już mnóstwo ludzi. Wiemy, ze zdobyły uznanie mieszkańców – dodała Hanna Rzadkosz-Florkowska, wiceprezeska Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
Festiwal Wisły – od Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy
Festiwal Wisły 2024 – to ósma już odsłona największej w Polsce rzecznej imprezy nawiązującej do wiślanego dziedzictwa i skarbów kultury związanych z Królową Polskich Rzek.
Pierwszy Festiwal Wisły zorganizowano w 2017 roku, w Roku Rzeki Wisły. Formuła nawiązuje do największej imprezy rzecznej świata – Festiwalu Loary, z tym, że polski festiwal jest festiwalem płynącym – co jest jego największą zaletą i co go wyróżnia.
Festiwal nie tylko ma bawić, ale i uczyć – od tego są stanowiska rzemieślnicze prezentujące szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo i inne tradycyjne rzemiosła związane z rzeką, rejsy tematyczne prezentujące muzykę i poezję związaną z Wisłą, a także zachęca do spróbowania tradycyjnych nadwiślańskich potraw z terenu całego kraju. Tradycje flisackie zostały wpisane na listę UNESCO.
Festiwal Wisły odbywa się w trzech miastach: we Włocławku – 11 sierpnia, w Toruniu – 14 i 15 sierpnia i na nabrzeżu w Starym Fordonie – 16 i 17 sierpnia. Na tym odcinku Wisły pojawi się armada kilkudziesięciu tradycyjnych drewnianych jednostek, w tych miastach staną stoiska prezentujące nadwiślańskie produkty, smaki, rzemiosło. Wśród atrakcji, oczywiście po pierwsze, darmowe rejsy tradycyjnymi statkami rzecznymi, a także rejsy tematyczne – poświęcone wiślanej poezji i pieśni, tradycjom flisackim i hanzeatyckim, które uczestnicy poznawać będą na wodzie, bezpośrednio od ludzi rzeki je kultywujących. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w wystawach, spotkaniach. W programie także animacje dla dzieci na wodzie, rejsy edukacyjne, a także prezentacje muzeów związanych z Wisłą. Do tego liczne opowieści i inscenizacje, szczególnie ciekawie zapowiadają się te nawiązujące do nadwiślańskich tradycji żydowskich. Nie zabraknie, oczywiście, koncertów – będzie różnorodnie i na bardzo wysokim poziomie.
Niewątpliwą atrakcją Festiwalu Wisły są liczne parady, dzienne i wieczorne z udziałem różnorodnej muzyki, pochodni, świec dymnych i rac. Parady są jedyną okazją zobaczenia w jednym miejscu na Wiśle tylu tradycyjnych jednostek.