Filmowa Bydgoszcz. Wystawa na placu Teatralnym zapowiada Festiwal Przeźrocza

Na placu Teatralnym otwarto wystawę „Filmowa Bydgoszcz, filmowy region”. Na poszczególnych planszach pokazano filmy, które w ostatnich latach powstały w Bydgoszczy. Ich lista jest zaskakująco długa. Wystawa zapowiada Festiwal Przeźrocza.

– Zorganizowaliśmy tę wystawę, żeby pokazać jak filmowa stała się Bydgoszcz. Na planszach zaprezentowaliśmy dziesięć filmów. Są tu produkcje komercyjne, jak i te o wydźwięku artystycznym. W naszym mieście i regionie docenia się produkcje artystyczne, czego dowodem jest zorganizowanie już ósmej edycji Festiwalu Przeźrocza – mówi Justyna Chmiel ze Stowarzyszenia KolorOFFon.

Wystawa zapowiadająca festiwal „Przeźrocza” / Fot. B.Witkowski / UMB

Na wystawie znajdują się zdjęcia z planów i opisy filmów: „Doppelgänger. Sobowtór” (reż. Jan Holoubek), „Filip” (reż. Michał Kwieciński), „Wesele” (reż. Wojciech Smarzowski), „Miasto” (reż. Marcin Sauter), „Negatyw” (reż. Robert Wichrowski), „Magiczny Kwiat Paproci” (reż. Sebastian Kwidzyński, Marta Filipiak), „Leon” (reż. Wojciech Gostomczyk), „Kandydaci Śmierci” (reż. Maciej Cuske), „In Between/Pomiędzy” (koncepcja filmu: Remigiusz Zawadzki), „Chór” (reż. Krzysztof Nowicki).

– Znajduje się tutaj plansza, która pokazuje 13 lat mojej pracy z młodymi bydgoskim twórcami. Co roku wraz z moim synem i jego znajomymi wybieramy na tygodniowe wypady. Bawimy się wtedy w kino. Na każdej wyprawie tworzymy jeden odcinek filmu, w klimacie horroru, choć niektóre są dosyć śmieszne. Pozujemy je w Kinie Orzeł. Na podstawie tego projektu tworzę nowy dokument, nad którym pracowałem najdłużej w swoim życiu. Chcę ukazać proces zmian jakie nastąpiły we mnie, i chłopców, którzy zmienili się w dojrzałych mężczyzn – opowiadał Maciej Cuske o filmie „Kandydaci śmierci”, którego premiera planowana jest na przyszły rok. Podczas festiwalu opowie też o wydawaniu książki „Wieloryb z Lorino – legenda z Czukotki”, realizowanej na podstawie filmu.

– Zależy nam, żeby z państwem się spotkać. Dlatego na wielu wydarzeniach będziemy mogli usiąść, obejrzeć kino. Część główna odbędzie się we wrześniu. Będą wydarzenia plenerowe. Przewodnie punkty festiwalu to jak zawsze: dokument, klasyka, awangarda – zapowia Justyna Cholewińska z KolorOFFon

W tym roku Festiwal Przeźrocza stworzą interdyscyplinarne, dynamiczne wydarzenie nastawione na aktywny odbiór widzów pod hasłem „więcej niż kino”, łącząc projekcje filmowe z innymi dziedzinami sztuki. Festiwal w nowoczesnej formie wraca do filmowej przeszłości, a także poszukuje alternatywnych środków wyrazu wśród nowych twórców. Przeźrocza zapraszają mistrzów polskiego i zagranicznego kina a jednocześnie przedstawiają najnowsze, odważne, nowonurtowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej – informują organizatorzy.

W programie znajdują krótkometrażowe produkcje, jak i klasyki gatunku, np. „Wilczyca” czy „Klątwa doliny węży” w reżyserii Marka Piestraka. W prywatnym ogrodzie przy ul. Cieszkowskiego wyświetlony zostanie film „Barbarella” Rogera Vadima. W czasie festiwalu odbędzie pokaz filmów krótkometrażowych, w ramach konkursu „Błysk oka”. To tylko jedne z licznych atrakcji.

Festiwal od początku jest organizowany przez Stowarzyszenie KolorOFFon. Plan wydarzeń i więcej informacji dostępne są na stronie: www.przezrocza-festiwal.pl

Udostępnij: Facebook Twitter