Kiedy fordońscy społecznicy dowiedzieli się o starych zdjęciach lotniczych, postanowili działać. Dzięki pomocy darczyńców udało wykupić się kilka unikatowych fotografii. Wkrótce zostaną częścią historycznej publikacji.
– Wszystko zaczęło się od Krystiana, który prowadzi portal inwestycyjny „Bydgoszcz w budowie”. Od niego dowiedzieliśmy się, ze są takie zdjęcia i ze jest możliwość ich wykupienia. Były dostępne na stronie Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego – mówi Alicja Chrobak, która współprowadzi fanpage „Fordon na co dzień”.
Ukazują Fordon, którego już nie ma
Zdjęcia powstawały w latach 1961 – 1985 XX wieku. Ukazują więc Fordon, jakiego wielu bydgoszczan nie zna, nie może pamiętać, zanim rozlegle pola zastąpiła miejska zabudowa. Do tej pory wykupiono 27 fotografii. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie hojność i zaangażowanie fordoniaków – Zorganizowaliśmy zbiórkę, na którą wiele osób odpowiedziało. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Gdyby nie darczyńcy, nie udałoby się wykupić tylu zdjęć. Są to czarno-białe oryginały, niebywałej jakości. Kiedy powiększymy sobie takie zdjęcie, możemy dokładnie obejrzeć każdy skrawek terenu. To daje możliwość porównania przeszłości z teraźniejszością – opowiada Alicja.
W czasie zbiórki udało się zebrać prawie 600 zł. Darczyńcy, również ci anonimowi, otrzymali gorące podziękowania w facebookowym wpisie. Razem z nimi, do sieci trafiły pierwsze zdjęcia lotnicze. Są zapowiedzią większego projektu. – Planujemy wykorzystać zdjęcia w związku z pracami nad publikacją opowiadającą historię Nowego Fordonu. Chcemy zbudować świadomość mieszkańców Fordonu. Mamy nadzieję, że ożywimy też wspomnienia tych starszych mieszkańców. Liczymy na to, że starych fordońskich fotografii będziemy odnajdywać coraz więcej. Być w może w przyszłości powstanie z nich album. Zbieramy informacje o przeszłości Fordonu nie tylko ze skanów, ale również od internautów, mieszkańców. Czasami dostajemy zdjęcia ludzi, którzy kilkanaście lat temu byli na spacerze po okolicy. Dla nich to była część codzienności, dla nas kawałek lokalnej historii – mówi Alicja Chrobak.
Smaczku całej historii dodaje fakt, że niektóre zdjęcia lotnicze wykonano dokładnie 8 października 1972 roku. Był to dzień podpisania uchwały o przyłączeniu Fordonu do Bydgoszczy. – Mamy nadzieję, że uda się stworzyć taką historyczną publikację na 50-lecie przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. To ważny etap w historii Fordonu, który w roku 2024 będzie obchodził 600-lecie nadania praw miejskich – dodaje Alicja.
Fordońscy społecznicy chcą zerwać z Fordonu łatkę największej „sypialni” Bydgoszczy. Zrewitalizowany fordoński rynek, bulwary i coraz liczniejsze imprezy mają wypromować Fordon jako dzielnicę z bogatą przeszłością, miejsca wielu ludzkich kultur i historii.