Uczestnicy Forum przysłuchują się inaugurującemu wykładowi Kuby Wygańskiego / Fot. B. WItkowski/UMB
Blisko 300 osób przyjechało do naszego miasta, aby wziąć udział w dwudniowym Forum Praktyków Partycypacji. Spotkanie organizowane przez Fundację Stocznia i miasto Bydgoszcz przyciągnęło wielu aktywistów z całej Polski i nie tylko związanych z wspólnotowymi działaniami obywatelskimi. W Młynach Rothera wymienią się doświadczeniami, aby w przyszłości wzmacniać ruchy obywatelskiej.
Goście otrzymają sporą i różnorodną dawkę wiedzy dotyczącej partycypacji. Jej najczęstszymi metodami w miastach są takie środki jak: budżet obywatelski, konstultacje społeczne czy narady obywatelskie. O przykładach wziętych z Bydgoszczy opowiedzą Michał Sztybel, zastępca prezydenta miasta i Jacek Rosół, koordynator Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pokażą narzędzia, które pozwalają zwiększyć frekwencję podczas głosowania i zgłaszania projektów.
Aktywizacja młodych i sztuczna inteligencja
Na spotkanie może przyjść każdy kto posiada wiedzę i doświadczenie w realizacji różnych procesów partycypacyjnych (lub kto pragnie je zdobyć i rozwijać), chce nawiązać nowe kontakty i poruszyć bardziej skomplikowane problemy.
– Cieszę się, że spotykamy się w Młynach. To nie jest tylko budynek. To tematy, ludzie i spotkania, które tworzą charakter tego miejsca. Myślę, że to najlepsza lokalizacja do tego typu spotkań – powiedział Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
To doskonała okazja do przeanalizowania, jak partycypacja obywatelska zmieniała się w Polsce przez ostatnią dekadę oraz w jakim kierunku może się rozwijać w przyszłości. Nie zabraknie również dyskusji o tym, jak w procesy partycypacyjne włączać dzieci i młodzież. Nowością tematyczną będzie sztuczna inteligencja. Uczestnicy zastanowią się nad tym czy jest ona szansą, czy zagrożeniem dla partycypacji.
Forum otworzył Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia, działacz i współtwórca i propagator organizacji pozarządowych. Wygłosił wykład o aktualnej kondycji partycypacji i demokracji
Forum Praktyków. Zróbmy coś wspólnie
– Nasza organizacja jest tworzona przez ludzi, którzy wierzą w partycypację, czyli robienie rzeczy wspólnie. Przyszedł taki moment, kiedy zechcieliśmy połączyć osoby z całej Polski, które w praktyce zajmowali się partycypacją społeczną. Byli to urzędnicy, aktywiści czy przedstawiciele organizacji pozarządowych. Chcemy dać takim osobom przestrzeń do wymiany swoich doświadczeń. Kilka miesięcy przed spotkaniem zbieramy tematy i pomysły, potem tworzymy wspólną konstrukcję spotkania. Są to one nieodpłatne i ogólnodostępne – wyjaśnia Agata Bluj, członkini zespołu partycypacji społecznej Fundacji Stocznia.
Inni prelegenci przekażą informacje m. in. o prowadzeniu dialogu obywatelskiego czy wpływie środowiska naturalnego na politykę społeczną. W programie przeważają panele dyskusyjne i warsztaty. Spotkania będą odbywać się jednocześnie w dziesięciu wyznaczonych salach w Młynach Rothera. Pełen program dostępny jest TUTAJ.
Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum otwarto prezentację „Fale partycypacji”, dostępną na tarasie Młynów. W czwartek wieczorem (15 czerwca) uczestnicy będą mieli okazję poznać nasze miasto. Przygotowano dla nich wycieczki z przewodnikami i zwiedzanie bydgoskich muzeów oraz wystaw.
Pierwsza edycja Forum odbyła się w 2014 roku w Warszawie. Praktycy partycypacji debatują rokrocznie, w Bydgoszczy po raz pierwszy. Forum w naszym mieście potrwa w dniach 15-16 czerwca.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!