Fundusze Europejskie dla Metropolii Bydgoszcz i Bydgoszczy. W sumie 150 mln euro z Unii do wydania

16,1 mln euro to dofinansowanie zakupu niskopodłogowego taboru tramwajowego dla potrzeb komunikacji miejskiej w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski/UMB

Prawie 100 mln euro, czyli niemal 500 mln złotych trafi do Metropolii Bydgoszcz z Funduszy Europejskich dla Kujawsko-Pomorskiego. Kolejne 50 mln euro to pieniądze z unijnego programu FEnIKS dla Bydgoszczy. W poniedziałek (16 stycznia) w Toruniu odbyła się specjalna konferencja otwierająca program.

Fundusze Europejskie to rozdanie unijnych pieniędzy dla Kujaw i Pomorza (FEDKP) na lata 2021-2027. Cała kwota, która przypadła województwu kujawsko-pomorskiemu to 1,836 mld euro. Już wiadomo, że z tej puli do Metropolii Bydgoszcz trafi prawie 100 mln euro, które zostaną wydane na m.in. na nowe drogi rowerowe, nasz program ekoszkół i ekoprzedszkoli  i rozbudowę ul. Nakielskiej.

Miasto Bydgoszcz pozyska dodatkowo prawie 50 mln euro na kluczowe projekty z krajowego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie ma Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Zostaną przeznaczone m.in. na budowę torowiska na Szwederowo, zakup nowoczesnych tramwajów i dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Co powstanie z funduszy europejskich

Głównym akcentem całego programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym.

– Nowe inwestycje ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów są uzależnione obecnie od zewnętrznego wsparcia – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Dlatego jeszcze więcej uwagi i sił poświęcamy na jak najlepsze przygotowanie się do wykorzystania środków unijnych. Będą one miały decydujący wpływ na jakość życia w Bydgoszczy w najbliższych latach. Ogromną satysfakcję sprawia fakt, że wiele projektów zrealizujemy we współpracy z naszymi partnerami, z którymi od kilku lat budujemy metropolię. W Bydgoszczy skupimy się przede wszystkim na mądrym oszczędzaniu energii. Chcemy wykorzystywać na jeszcze większą skalę fotowoltaikę i inne ekologiczne rozwiązania, co pozwala obniżać koszty utrzymania miejskich budynków. Będziemy inwestować w nowe torowiska i buspasy, by dalej wzmacniać transport publiczny. Planujemy też zdynamizować budowę dróg rowerowych, by tworzyły spójną sieć. Potężne środki trafią też do naszych szkół, by jak najlepiej przygotowywały uczniów do rynku pracy – dodaje prezydent Bydgoszczy.

Poniedziałkowa konferencja w Urzędzie Marszałkowskim, na którym obecna była zastępczyni prezydenta, Maria Wasiak to podsumowanie kilkumiesięcznych negocjacji samorządu województwa z Komisją Europejską oraz stroną rządową.

Ulica Nakielska
Etap I przebudowy ul. Nakielskiej to jeden z elementów zaplanowanych w nowej perspektywie unijnej / Fot. B.Witkowski / UMB

A oto, co zostanie zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim dla Kujaw i Pomorza z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytoralne (ZIT):

  • zakup nowoczesnego , niskopodłogowego taboru tramwajowego dla potrzeb komunikacji miejskiej w Bydgoszczy (dofinansowanie 16,1 mln euro)
  • przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK (dofinansowanie 7,9 mln euro)
  • kontynuacja – kolejne edycje/cykl projektów na rzecz szkół zawodowych na terenie Miasta  Bydgoszczy (dofinansowanie 7,9 mln euro)
  • budowa infrastruktury rowerowej  w Bydgoszczy (dofinansowanie 6,8 mln euro)
  • rozbudowa ul. Nakielskiej w Bydgoszczy – Etap I (bus pas + ścieżka rowerowa) (dofinansowanie 6,0 mln euro)
  • kolejne edycje projektów Edu(R)Ewolucja na rzecz szkół podstawowych na terenie Miasta  Bydgoszczy (dofinansowanie 5,1mln euro)
  • projekty wynikające z Gminnego Programu Rewitalizacji – zmienionego i przedłużonego na nową perspektywę; zakładana koncentracja na terenach otwartych oraz kontynuacja dofinansowania dla obszarów, obiektów i instytucji objętych obecnym GPR (dofinansowanie 3,1 mln euro)
  • kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (częściowo z wykorzystaniem OZE) na terenie Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie 3,1 mln euro)
  • adaptacja Młynów Rothera w Bydgoszczy na cele edukacyjno-kulturalne (dofinansowanie 2,1 mln euro)
  • termomodernizacja budynków komunalnych na terenie Miasta Bydgoszczy (dofinansowanie 1,9 mln euro)
  • rozbudowa, modernizacja i wyposażenie warsztatów kształcenia praktycznego w Zespołach  Szkół  na terenie Miasta  Bydgoszczy (dofinansowanie 1,3 mln euro)
  • działania adaptacyjne w Bydgoszczy – m.in. nasadzenia, zazielenianie miast, gospodarowanie wodami opadowymi  (dofinansowanie 675 tys. euro) 

Na  terenie gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz realizowanych będzie szereg podobnych inwestycji. Powstaną nowe drogi rowerowe, węzły przesiadkowe, przedszkola, rozbudowane zostaną stacje uzdatniania wody, powstaną miejsca do odpoczynku oraz przestrzenie ułatwiające start nowym przedsiębiorcom.

FEnIKS, czyli 50 mln euro dla Bydgoszczy

Bydgoszcz otrzyma prawie 50 mln euro na kluczowe projekty z krajowego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie ma Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Przeznaczone one zostaną na cztery, duże projekty inwestycyjne o łącznej wartości ponad 370 mln zł. Oto one:

  • budowa torowiska na Szwederowo (dofinansowanie 63,5 mln zł)
  •  zakup nowoczesnych tramwajów  (dofinansowanie 116,6 mln zł)
  • dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (dofinansowanie 27,6 mln zł)
  • modernizacja pętli Las Gdański (dofinansowanie 17,3 mln zł)

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to pieniądze z Unii, poza tzw. Krajowym Planem Odbudowy. W przypadku KPO trwa ciągle ustalanie warunków ich przekazania przez UE, które jest wstrzymane ze względu na brak rządowych reform przywracających m.in. niezależność sądownictwa. Pieniądze z KPO mają być wykorzystane m.in. na budowę terminala intermodalnego w Emilianowie.

Marszałek Całbecki: Region jest dobrze przygotowany

Z uczestnikami konferencji w Toruniu połączył się online szef Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG Regio) Marc Lemaître. W swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki  spójności. Mówił też o skutecznym wykorzystaniu środków poprzedniej perspektywy – nasz region znacznie podniósł w ten sposób w ostatnich latach PKB, poziom rozwoju społecznego i gospodarczego oraz poziom życia.

Marszałek Piotr Całbecki podkreślił Teraz zabieramy się do intensywnej pracy wdrożeniowej. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani.

Wartość programu dla Kujaw i Pomorza to 1 836 mln euro. Na sam tylko niskoemisyjny transport miejski – zakupy taboru, budowa infrastruktury, budowa ścieżek rowerowych i parkingów – przeznaczono w całym regionie 132 miliony euro, na zieloną energetykę i ochronę środowiska blisko 400 milionów euro.

Najwięcej, prawie pół miliarda euro, to pieniądze na szeroko rozumianą politykę społeczną, od wsparcia rynku pracy po edukację i włączenie społeczne. Będzie je można wykorzystać m.in. na mechanizmy wspierania rodzin, wzmocnienie segmentu ekonomii społecznej, włączenie społeczne uchodźców wojennych z Ukrainy, edukację (w tym edukację dorosłych), zdrowotne programy profilaktyczne, wsparcie dla otwierających pierwszy biznes.

Jedną czwartą budżetu FEdKP 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających środkami dla obszarów funkcjonalnych największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania.

Istotną zmianą jest odejście od projektów inwestycyjnych realizowanych w schemacie „zaprojektuj i wybuduj”. Pod uwagę będą brane wyłącznie przedsięwzięcia zapięte na ostatni guzik, ze skompletowaną całą techniczną stroną realizacji. Harmonogram naborów wniosków zostanie ogłoszony jeszcze w styczniu, także w styczniu zarząd województwa powoła Komitet Monitorujący FEdKP. Pierwsze wnioski będzie można składać w kwietniu-maju.

Udostępnij: Facebook Twitter