Gala na 50-lecie Spływu Płetwonurków i sprzątania Brdy. Nagrody dla zasłużonych

Medale Prezydenta Bydgoszczy otrzymali zasłużeni dla spływu płetwonurkowie, którzy od 50 lat sprzątają dno Brdy ze śmieci.

Na specjalnej gali w Młynach Rothera Medalami Prezydenta nagrodzono cztery osoby: Krzysztofa Chodakowskiego, Ryszarda Remusa, Romana Berendta i Zbigniewa Piątkowskiego. Dwaj ostatni odebrali je pośmiertnie. – Coraz więcej z nas odbiera nam czas – mówi Jan Kwiatoń, wiceprezes Bydgoskiego Regionalnego Klubu Eksploracyjnego ERKA, który jest obecnie organizatorem spływu.

Nagrody wręczył zastępca prezydenta, Mirosław Kozłowicz. Poza medalami przekazano także inne wyróżnienia. Honorowe dyplomy przekazano pośmiertnie rodzinom Janusza Słomczewskiego i Czesława Brygmana. Statuetki Spichrzy otrzymali Jerzy Tywuszyk i Grzegorz Antczak, a statuetkę Zaułek – Bydgoski Regionalny Klub Eksploracyjny ERKA.

Byli pierwszymi płetwonurkami w Bydgoszczy

– Nie ma miasta w Polsce, które ma tak długą tradycję związaną ze sprzątaniem przez płetwonurków rzeki przez nie przepływającej – mówi Jan Kwiatoń. Nagrodzony Medalem Prezydenta Ryszard Remus, jako pierwszy w historii Bydgoszczy uzyskał stopień płetwonurka. Związany z Klubem Płetwonurków LOK DELFIN, Klubem Płetwonurków PTTK PERKOZ przy Zakładach Radiowych ELTRA w Bydgoszczy, Klubem Płetwonurków PERKOZ PRO przy Pomorskim Okręgu Wojskowym. Współdziałał z Klubem Archeologii Podwodnej TRYTON. Współorganizator pierwszego w historii Bydgoszczy Spływu Płetwonurków Brdą, który odbył się we wrześniu 1965 roku. Jako instruktor płetwonurkowania wyszkolił setki płetwonurków w tym późniejszą kadrę instruktorską. Drugi z nagrodzonych, Zbigniew Piątkowski, był jednym z pierwszych bydgoszczan z uprawnieniami płetwonurka. Prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Nurkowego. Współdziałał z Klubem Archeologii Podwodnej TRYTON. Społecznie wykonywał oceny stanu technicznego podwodnej części filarów mostowych na Brdzie. Organizował i kierował oczyszczaniem Brdy w rejonie Starego Miasta. Organizator i komandor wielu spływów płetwonurków Brdą połączonych z jej sprzątaniem. Był wyróżniany za działalność na rzecz środowiska naturalnego oraz wieloletnią pracę społeczną i szkoleniową.

Roman Berendt to absolwent Szkoły Nurków Klasycznych, związany z Klubem Płetwonurków LOK DELFIN, Klubem Płetwonurków PERKOZ PRO przy Pomorskim Okręgu Wojskowym, Klubem Archeologii Podwodnej TRYTON, Bydgoskim Centrum Nurkowym STRAŻAK oraz Podwodnym Pogotowiem Technicznym i Hydrotechniką Service. Brał udział w akcjach ratowniczych w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy. W 2012 r. utworzył Muzeum Sprzętu Nurkowego i Marynistycznego WODNIK w Szubinie, które prowadzi i rozwija do dzisiaj.

Czwartym z nagrodzonych Medalem Prezydenta Bydgoszczy jest Krzysztof Chodakowski – płetwonurek związany z Akademickim Klubem Badań Podwodnych ARIUS przy Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, Klubem Płetwonurków PERKOZ PRO przy Pomorskim Okręgu Wojskowym, Bydgoskim Centrum Nurkowym STRAŻAK.. Inicjator i organizator Ogólnopolskich Zawodów w Łowiectwie Podwodnym, naukowo-badawczych wypraw nurkowych. Inicjator powstania Pawilonu Akwanautyki i Ekologii Wód w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. Założyciel Centrum Nurkowego PIECHCIN, które poprzez swoją działalność promuje woj. Kujawsko-Pomorskie i miasto Bydgoszcz wśród społeczności nurkowej w Polsce.

Udostępnij: Facebook Twitter