German Design Award 2024 dla projektantki z Politechniki Bydgoskiej. Światowe wzornictwo

German Design Award – jeden z nagrodzonych projektów dr Marty Gębskiej

Marta Gębska, wykładowczyni w Katedrze Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, potrójnie nagrodzona w prestiżowym konkursie German Design Award 2024. Uhonorowano jej projekty wanny i umywalki.

German Design Award jest jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych na świecie nagród w dziedzinie designu przyznawaną przez German Design Council. Każdego roku nagradzane są projekty najwyższej jakości, które wpływają na światowe wzornictwo.

Dr Marta Gębska / Fot. Politechnika Bydgoska

Nagrodzone zostały trzy projekty dr Gębskiej:

  • Wanna BIWA – German Design Award Winner 2024
  • Umywalka Circlight – German Design Award Winner 2024
  • Umywalka Haptique – German Design Award Special Mention 2024

Wanna Biwa inspirowana jest japońskim rytuałem Ofuro polegającym na siedzeniu i moczeniu. Harmonijny kształt oraz obłe krawędzie wprowadzają w nastrój spokoju i oczyszczenia. Dzięki ergonomicznej formie zapewnia maksymalny komfort użytkowania integrując funkcje kąpieli i prysznica. Podniesiony tył daje podparcie plecom i szyi, natomiast obniżona część przednia pozwala łagodnie wejść do wanny. Zaprojektowany kształt, jak i zastosowanie lekkiego materiału kompozytu Multicast sprawia, że produkt jest o pięćdziesiąt procent lżejszy niż dotychczasowe rozwiązania. Indywidualne wykończenie w połysku lub macie daje możliwość dopasowania do wnętrza łazienki.

Umywalka Circlight to innowacyjne i zrównoważone podejście do projektowania w technologii kompozytu mineralnego. Dzięki zastosowanemu materiałowi oraz wzornictwu produkt jest o 55% lżejszy niż dotychczasowe rozwiązania. Lekka forma i kształt sprawiają, że umywalki pozwala na oszczędność zastosowanego materiału, jak i śladu węglowego.

Nagrodzona umywalka Circlight

Wdrożona do produkcji umywalka Haptique uwzględnia potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Wykonana w technologii kompozytu mineralnego w 80 proc. pochodzącego z naturalnego kamienia dolomitowego. Zaprojektowana w duchu „design for all”, integruje funkcje mycia i wspierania, dzięki innowacyjnemu zintegrowaniu faktury na częściach chwytnych umywalki. Stanowi ona antypoślizgową powierzchnię oraz daje bodziec dotykowy, co ułatwia jej chwytanie oraz lokalizację.

Udostępnij: Facebook Twitter