„Grudzień z Rejewskim”. Bydgoszcz obchodzi 90-lecie złamania szyfru Enigmy. Będą liczne konkursy

Mapping z Rejewskim w Poznaniu / fot. Centrum Szyfrów Enigma

Przez cały grudzień będziemy wspominać historię Mariana Rejewskiego i całej polskiej kryptologii. W naszym mieście odbędzie się sporo imprez: konkursy, wykłady, gry miejskie, pokoje zagadek, występy artystyczne i mapping na Młynach Rothera.

– Bydgoszcz chce zasygnalizować, że Marian Rejewski był bydgoszczaninem. Jesteśmy z niego bardzo dumni. Jest nasza wizytówką na całym świecie. Rok 2022 jest doskonałym czasem na upamiętnienie tej osoby. Bydgoszcz wraz instytucjami kultury i oświaty zorganizowała cykl wydarzeń przybliżających postać Rejewskiego i całą sferę związaną z pracą naszego słynnego matematyka – mówiła na konferencji zapowiadającej obchody 90-lecia złamania szyfru Enigmy, zastępczyni prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz.

Grudzień z Rejewskim w Bydgoszczy

„Grudzień z Rejewskim” to cykl imprez powstały we współpracy Miasta Bydgoszczy z Młynami Rothera, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy, Teatrem Polskim, Muzeum Okręgowym, Miejskim Centrum Kultury, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką, Grupą Rekonstrukcyjną Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Bydgoszczy, Muzeum Wojsk, Szkołą Podstawową im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach i Centrum Szyfrów w Poznaniu.

– Każda z tych instytucji zaplanowała wydarzenia związane z Rejewskim albo ma w swój wkład w wystawę „Grudzień z Rejewskim – 90. rocznica złamania szyfru Enigmy”, którą będzie można odwiedzać na trzecim piętrze w Młynach Rothera – informował Łukasz Krupa z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Inauguracja „Grudnia z Rejewskim” w sobotę, 3 grudnia, o godz. 12.00 w Młynach Rothera. Rozpocznie go wykład dr. Marka Grajka. Opowie on historii polskiej kryptologii.
Po dawce wiedzy przyjdzie czas na pokaz artystyczny. Zaprezentowana będzie etiuda nowocyrkowa pt. „Enigmatic”, inspirowana życiem i dokonaniami kryptologa. Potem dr Agnieszka Pazderska przybliży szanse i zagrożenia jakie niosą ze sobą media społecznościowe.

Historia polskich kryptologów na murach Młynów Rothera

Punktem kulminacyjnym będzie 8-minutowy mapping. Na ścianie Młynów Rothera, od strony ul. Mennica, ukaże się animacja o wielkości blisko 400 metrów kwadratowych, pokazująca losy trzech polskich kryptologów, którzy złamali szyfr enigmy. Prezentacja jest udostępniona przez Centrum Szyfrów z Poznania. Będzie ona ukazywana w pętli od 16.00 do 20.00 w sobotę i niedzielę (3-4 grudnia).

W sobotę, 3 grudnia, o godz. 16.00 odbędzie się również oficjalne otwarcie wystawy w Młynach Rothera wraz z wykładem płk. Jerzego Lelwica, autora „Kalendarium z życia i działalności M. Rejewskiego”. Wśród eksponatów dostępna będzie m.in. replika Enigmy. – Udostępniliśmy część naszych zbiorów z izby pamięci w naszej szkole. Wśród nich jest urządzenie zbudowane na wzór oryginalnej Enigmy. Powstała przy udziale uczniów, rodziców i nauczycieli – poinformowała Magdalena Wolska, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Białych Błotach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zapisz się na nasz newsletter!

Rejewski podróżnik, gra miejska i escape room

W następny weekend (10-11 grudnia 2022) na Barce Lemara będzie można prześledzić podróże Mariana Rejewskiego. – Przedstawiamy go jako bydgoskiego Odyseusza, ponieważ wojenna zawierucha rzucała go przymusowo w różne miejsca. Na szczęście, po wojnie wrócił do Polski na pokładzie statku, więc powstanie u nas kajuta Rejewskiego, będzie można się w nie usiąść i zrobić sobie zdjęcie – zapowiadał Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy przygotowała grę miejską w aplikacji ActionTrack. Rozgrywka konkursowa odbędzie się w dniach 9-15 grudnia 2022 r. Rozstrzygnięcie konkursu: 16 grudnia 2022. – Przygotowaliśmy też na wystawę w Młynach Rothera nasze zbiory związane z Marianem Rejewskim, opracowane przez Pracownię Regionalną WiMBP. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej, zapraszamy również do nas, mamy przygotowaną kwerendę o bydgoskim kryptologu – zapraszał Krzysztof Gonia, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Bełzy w Bydgoszczy.

Zabawę znajdziemy również w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Dostępny będzie tam escape room „Klub Enigma” skierowany do uczniów od 13 roku życia i dorosłych. Zamknięci w pokoju zagadek gracze będą musieli wydostać się z pomieszczenia w określonym czasie. By to zrobić, trzeba rozwiązać kilka zadań, wykazać się zręcznością i umiejętnością logicznego myślenia.

Szczegółowy plan wydarzeń Grudnia z Rejewskim – 90. rocznica złamania szyfru Enigmy dostępna jest TUTAJ.

Udostępnij: Facebook Twitter