Inauguracja w Akademii Muzycznej / Fot. R.Sawicki/UMB
Pieśń „Gaudeamus igitur” rozbrzmiała we wtorek w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Studenci rozpoczęli kolejny rok akademicki.
– Inauguracja nowego roku akademickiego jest dla uczelni niezwykle doniosłym wydarzeniem – mówiła prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, rektor bydgoskiej AM. – Dziś do uczelnianej wspólnoty przyjmujemy przedstawicieli młodego pokolenia, 245 studentów pierwszego roku. Drodzy studenci, niech ten czas, który postanowiliście spędzić w murach naszej uczelni będzie najpiękniejszym okresem w waszym życiu. Korzystajcie z przywileju bycia studentem z rozwagą, by czas studiów przyniósł wam nie tylko upragniony dyplom, ale także zaowocował ukształtowaniem się indywidualnych osobowości artystycznych. Staną się one siłą waszej sztuki. Pamiętajcie, że to właśnie wy jesteście przyszłością polskiej kultury.
Podczas uroczystości medal uczelni otrzymał prof. Andrzej Łęgowski, a wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Antoni Wit.
Obecnie w bydgoskiej Akademii Muzycznej kształci się 624 studentów na wydziałach: Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku; Instrumentalnym; Wokalno-Aktorskim oraz Wydziale Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej. Prowadzone są również studia podyplomowe (w zakresie studiów instrumentalistyki, wokalistyki, pedagogicznych oraz chórmistrzostwa i emisji głosu) oraz Szkoła Doktorska (kompozycja, teoria muzyki, reżyseria dźwięku, instrumentalistyka, wokalistyka, dyrygentura oraz jazz i muzyka estradowa).
Kampus Akademii Muzycznej
Uczelnia rozrzucona jest po mieście w różnych budynkach. Zmieni się to po oddaniu do użytku nowego kampusu akademickiego. Profesor Wtorkowska dużo uwagi poświęciła powstającej inwestycji informując, że trwają roboty konstrukcyjne, przykryte stropami są wszystkie sale koncertowe oraz sala prób orkiestry. Przystąpiono do montażu konstrukcji nośnej elewacji zachodniej (od strony ul. Gdańskiej) oraz części elewacji północnej (od strony ulicy Kamiennej). Na kondygnacji, w której znajdą się sceny sal koncertowych wykonano ściany murowane pomieszczeń towarzyszących. Do zakończenia konstrukcji budynku pozostało jeszcze wykonanie kondygnacji czwartego i piątego piętra, na których zlokalizowane będą pokoje Domu Studenta. Planuje się, że na przełomie stycznia i lutego 2024 roku zostanie wykonany dach nad całym budynkiem i nastąpi zawieszenie wiechy.
Prace budowlane wraz z wyposażeniem obiektu planowo mają zakończyć się w 2026 r., choć na stronie Ministerstwa Kultury we wrześniu, przy okazji wizyty na placu budowy ministra Piotra Glińskiego, pojawiła się informacja, że „zakończenie inwestycji jest planowane pod koniec 2024 roku”.
Do nowego gmachu Akademii Muzycznej przeniesiona zostanie działalność uczelni, zlokalizowana do tej pory w ośmiu budynkach na terenie Bydgoszczy. Obiekt będzie składał się z około 640 pomieszczeń. Serce obiektu stanowić będą sale koncertowe: symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa oraz organowa.
Niezwykle skomplikowaną częścią bydgoskiego projektu jest elewacja wraz z fasadą aluminiową. Ma ona odzwierciedlać falę występującą na stawie, który położony jest na terenie inwestycji.
Inwestycja od początku jest wspierana przez bydgoski samorząd. Już w 2012 roku z myślą o rozwoju uczelni prezydent Bydgoszczy zaproponował budowę nowego gmachu, zamiast pozyskiwania starszych nieruchomości wymagających przebudowy. Na ten cel w 2014 r. miasto przekazało nieodpłatnie działkę o wartości 9 mln zł. W 2018 roku uchwalony został przez Radę Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nową inwestycję. Prace budowlane przy kampusie są natomiast finansowane z budżetu centralnego, ich wartość przekracza 400 mln zł.
Kampus powstaje wg projektu pracowni Plus 3 Architekci z Warszawy, wyłonionego w konkursie ogłoszonym przez Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w 2016 r.