Mogą być wspaniałymi wokalistami – jak Andrea Bocelli i Stevie Wonder. Albo występować na Konkursie Chopinowskim – jak japoński pianista Noboyuki Tsujii. Trwa akcja bydgoskiego Ośrodka im. Braille’a „Ja nie widzę Ciebie. Ty zobacz mnie”.
Wielki baner z takim napisem wisi od dawna na ścianie budynku przy ul. Krasińskiego, gdzie mieści się jedna z najstarszych szkół w Bydgoszczy i najstarszy w Polsce ośrodek dla osób niewidzących. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a świętuje swoje 150-lecie.
W październiku, w związku z Międzynarodowym Dniem Białej Laski, organizuje akcję pod hasłem „Ja nie widzę Ciebie. Ty zobacz mnie”. Ma ona uświadomić wszystkim, że osoby niewidzące nie powinny być „niewidziane”. Pokazuje, na przykładach wielu wychowanków i uczniów bydgoskiego ośrodka, w którym kształcą się dzieci i młodzież z całego kraju, że należy wspierać ich talenty.
Wiele jest takich młodych osób wśród uczniów np. Igor Sobierajski – chłopiec z wielkim talentem muzycznym. Jest uczniem Ośrodka im. Braille’a i jednocześnie był pierwszym niewidomym uczniem szkoły muzycznej w Bydgoszczy. Jego kanał na YouTube – igi_yt subskrybuje ponad 133 tys. osób. Występował w programie „Mam talent”. W marcu tego roku grał, razem z innymi wychowankami bydgoskiej szkoły, dla Rafała Blechacza. Sławny pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, wspiera Ośrodek im. Braille’a. Przyjechał wtedy, żeby spotkać się z uczniami. Zagrał dla nich fragmenty swego koncertu. Posłuchał także, jak gra Igor.
Blechacz wspiera dzieci i młodzież z bydgoskiej szkoły także teraz, z okazji akcji „Ja nie widzę Ciebie. Ty zobacz mnie”. Nagrał specjalne przesłanie, które można obejrzeć na stronie internetowej Ośrodka im. Braille’a. Mówi w nim – Pomoc osobom z dysfunkcją wzroku jest bardzo ważna. Często, dzięki naszemu wsparciu osoby takie są w stanie rozwijać swoje talenty, wydobywać je na światło. Zauważajmy takich ludzi i bądźmy dla nich pomocą.
Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Bydgoszczy. Zapisz się na nasz newsletter!
Akcja w Młynach Rothera
We wtorek (18 października) nauczyciele, wśród których są także osoby niewidzące i uczniowie ośrodka w Bydgoszczy, oraz uczniowie zorganizowali specjalne pokazy w Młynach Rothera. Można na nich samemu doświadczyć, jak postrzegają świat; poczuć, jak poruszają się niewidomi z białą laską, co im przeszkadza, w jaki sposób należy im pomagać.
Do godz. 14 zapraszają także na warsztaty w Młynach Rothera z pokazami: pisma punktowego i orientacji przestrzennej, poruszania się z białą laską; urządzeń i przedmiotów, które ułatwiają funkcjonowanie w życiu codziennym osobom z dysfunkcją wzroku; pomocy dydaktycznych dla dzieci z dysfunkcją wzroku; zabawek dostosowanych do dzieci z dysfunkcją wzroku; badania ostrości wzroku,; kodowania braillem; tzw. książki wypukłej, tyflografiki; gier planszowych, dostosowanych do osób z dysfunkcją wzroku
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 oraz Stowarzyszenie Visus Supremus zaprasza także na trwającą jeszcze do 19 października kampanię społeczną z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Chodzi o przeprowadzenie zajęć z dziećmi i młodzieżą, pracownikami (np. pogadanek, szkoleń, apelu, lekcji wychowawczych, prezentacji, itp.) na temat potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo. Więcej informacji – TUTAJ. Potwierdzenie uczestnictwa w akcji pozwoli uzyskać na rok szkolny 2022/23 certyfikat: ,,SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”, ,,PLACÓWKI PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”, ,,PRZEDSZKOLA PRZYJAZNEGO OSOBOM NIEWIDOMYM”