Jak na obrazie Van Gogha. Zofia Ruprecht fotografuje niezwykłe niebo nad Bydgoszczą

Van Gogh po bydgosku / Fot. Zofia Ruprecht

Zofia Ruprecht, lekarka, miłośniczka Bydgoszczy i fotografowania przesłała do redakcji „Bydgoszcz Informuje” jedno ze swoich zdjęć – Niesamowite niebo. Van Gogh po bydgosku – napisała do nas.

„Gwiaździsta noc” te jeden z najbardziej znanych obrazów Vincenta Van Gogha. Namalował go w czerwcu 1889 roku. Jest jednym z najsłynniejszych jego dzieł. Stał się przedmiotem utworów poetyckich, prozy oraz i tematem przebojowej piosenki „Starry, Starry Night”. Można ją usłyszeć np. w zrealizowanym w 2017 roku filmie „Twój Vincent”.

Vincent Van Gogh namalował niebo nad miastem Saint-Remy w Prowansji

Oryginał znajduje się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, ale „Gwiaździstą noc” można także zobaczyć na ścianie jednego z domów w Brzózkach koło Bydgoszczy – niezwykłej artystycznej wsi.

Zofia Ruprecht, lekarka, miłośniczka miasta, fotografii, administratorka grupy na Facebooku
Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu) „wypatrzyła” Van Gogha na bydgoskim niebie, w klasycznym kadrze z katedrą, Brdą i gmachem Opery Nova. W niedawnej rozmowie z „Bydgoszcz Informuje” zdradziła, że ma już w swoim archiwum około 40 tysięcy zdjęć. Łatwo ją zauważyć, gdy jedzie rowerem w mieście – Jestem przede wszystkim lekarzem. Jeżdżąc codziennie rowerem do pracy  pokazuję, że można prowadzić aktywny tryb życia, tak przy okazji bez specjalnego wysiłku. A po drodze z perspektywy roweru lub innej udaje mi się robić zdjęcia miasta, które podobają się innym – opowiadała w rozmowie.

Niebo nad Bydgoszczą w pełnym kadrze – zdjęcie autorstwa Zofii Ruprecht

Udostępnij: Facebook Twitter