Jak uratować 20 drzew? Trzeba oddać do recyklingu jedną tonę papieru

Jednym z elementów kampanii są warsztaty zajęciowe

Trwa miejska kampania edukacyjna na rzecz segregacji odpadów. Co warto wiedzieć o pożytkach np. z segregacji i recyklingu papieru? Dzięki zaledwie jednej tonie papieru z recyklingu można uratować aż 20 drzew.

Bydgoszczanie są w czołówce miast, które osiągają dobre wyniki poziomu recyklingu odpadów, ale trzeba działać dalej, aby ten poziom był jeszcze lepszy. Dlaczego? Bo z odpadów powinniśmy odzyskać jak najwięcej surowców.

W trakcie edukacyjnej kampanii same odpady wyjaśniają na plakatach, dlaczego to tak ważne. Papier toaletowy, szklana butelka, karton po mleku to bohaterowie kampanii. Podkreślają, jak wiele mogą zmienić, jeśli trafią do właściwego pojemnika. Na przystankach autobusowych będzie można odnaleźć bohaterów kampanii z odpowiednim przekazem .

Jak segregujemy – mocne i słabe strony

Mieszkańcy naszego miasta coraz lepiej segregują. Z roku na rok stosunek ilości odpadów zmieszanych do segregowanych systematycznie się zmniejsza. Najlepiej segregujemy szkło (chociaż jest problem z workami), nieco gorzej papier, metale i tworzywa sztuczne. W pojemnikach na śmieci zmieszane (resztkowe) nadal znajdują się  cenne surowce jak odpady bio czy tworzywa. Trzeba pamiętać, że segregacja odpadów to nie tylko pojemniki kolorowe, ale również czarne.

Nadal jednym z największych problemów jest trudność w odpowiedniej segregacji bioodpadów – zbyt dużo znajduje się ich w zmieszanych odpadach, często wyrzucane są w workach co powoduje dużo zanieczyszczeń. Duży problem stanowią opony, które podrzucane są pod wiaty śmietnikowe – opony nie są odpadami wielkogabarytowymi! można je bezpłatnie oddać do PSZOK. Nie można zostawiać ich pod wiatami czy na ulicach.

Bez pracy zbiorowej tj. segregacji u źródła i jak najlepszych instalacji nie da się uzyskać wymaganych ustawowo poziomów recyklingu. tylko razem możemy dać radę i nie płacić kar. Dzięki dobrej segregacji redukujemy zanieczyszczenia, wykorzystujemy maksymalnie surowce, których zaczyna brakować. To bardzo ważne by używać ich mądrze. Ma to znaczenie zarówno dla nas jaki i naszych dzieci i przyszłych pokoleń. W ramach kampanii #SegregujDobrze Miasto Bydgoszcz organizuje w grudniu warsztaty recyklingowe wspólnie z Biblioteką Główną.

W środę (13 grudnia) w godz. 15-16.30 w Bibliotece Głównej na Starym Rynku 24 warsztaty pt. Zapakuj Święta. O czym będą? „Pod choinką znajdą się prezenty dla małych i dużych. Aby zapakować ogromne ilości gwiazdkowych podarunków, corocznie wydajemy krocie na torebki, pudełka i tutki. Czy można to zrobić taniej i… bardziej ekologicznie? Da się! Zapraszamy na warsztaty, podczas których własnoręcznie wykonamy opakowania na prezenty. Będą ozdobne, recyklingowe i… dużo lepsze od kupionych w sklepie, bo zrobione z sercem!” – zachęcają organizatorzy. Zajęcia dla dorosłych, liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na zapisy pod tel +48 512 806 564

W sobotę (16 grudnia, godz. 11.00-13.30, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24) natomiast zajęcia pt. Gwiazdkowy book folding, czyli świąteczna scenka jak z powieści Dickensa. „Stwórz wyjątkową dekorację ze starej książki! Daj drugie życie zaczytanym tomom! Trochę zaginania, odrobina wycinania i voilà! Piękna scenka, jak wyjęta z powieści Dickensa w wyjątkowy sposób ozdobi Twój dom na święta. Zapraszamy na warsztaty z book foldingu – nietypowej wersji origami. Zobaczycie, że upcyklingować można nawet makulaturę!” . Zajęcia dla rodzin z dziećmi (od 5 lat), liczba miejsc ograniczona – wyłącznie na zapisy: +48 512 806 564

Udostępnij: Facebook Twitter