Nie tylko osobiście, ale także korespondencyjnie, przez pełnomocnika i z zaświadczeniem można oddać głos w zbliżających się wyborach parlamentarnych i referendum. Jak zrobić to skutecznie?
Osobiście, korespondencyjnie, przez pełnomocnika – sposobów na oddanie głosu w nadchodzących wyborach jest wiele, ale żeby skorzystać z części z nich, trzeba odpowiednio wcześniej złożyć wniosek. Oczywiście najwięcej osób przyjdzie na wybory oddać głos osobiście.
– W dniu wyborów lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00, by pobrać karty do głosowania należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Dopuszcza się również aplikację mObywatel, ale uwaga – w wersji 2.0. Zgodnie z aplikacją można stwierdzić tożsamość wyborcy i sprawdzić, czy znajduje się w ewidencji wyborców – mówi Agnieszka Jędrzejczak, koordynator ds. wyborów w bydgoskim ratuszu.
Bez specjalnego transportu na wybory
Co w sytuacji, gdy w lokalu wyborczym nie można pojawić się osobiście? W trudnej sytuacji postawiono osoby niepełnosprawne ruchowo. Dotychczas mogły liczyć na organizację specjalnego transportu do komisji wyborczej. Teraz o nich zapomniano, uznano bowiem, że w miastach w których funkcjonuje transport zbiorowy mogą poradzić sobie same. Możliwości transportu zachowano jednak na terenach wiejskich i tam, gdzie transportu publicznego nie ma.
– Mimo, że takie uprawnienia dla osób niepełnosprawnych zapewnia kodeks wyborczy to jest małe „ale” – w miejscowościach, w których funkcjonuje przewóz pasażerski, takiego transportu nie ma. Bo nie ma środków na ten transport, a jest to zadanie zlecone samorządom, więc musimy trzymać się środków z dotacji. W związku z tym w małych gminach będzie organizowany taki transport, a w dużych miastach ustawodawca nie wziął tego pod uwagę – wyjaśnia Agnieszka Jędrzejczak.
Osobom, które dotychczas korzystały ze specjalnego transportu na wybory pozostaje więc pomoc znajomego, rodziny czy opiekuna w dotarciu do lokalu, bądź głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.
Głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika
Niezwykle istotna jest jedna zmiana organizacyjna. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić, nie jak w wypadku wcześniejszych wyborów do urzędu miasta, a do bydgoskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Wszelkich informacji udziela się pod numerem telefonu (52) 323 18 29.
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do KBW do 2 października. Wtedy my przygotujemy pakiety korespondencyjne, które będą dostarczone przez operatora wyznaczonego czyli Pocztę Polską i to także Poczta Polska odbierze pakiety i przekaże je w dniu wyborów do komisji wyborczych. W pakietach znajdować się będzie również instrukcja, niezwykle istotne jest trzymanie się jej zapisów, by spełnić wszystkie warunki ważnego głosowania – mówi Agnieszka Jędrzejczak.
Uwaga, wyborcy, którzy w dniu wyborów ukończą 60 lat, a także wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca wpisany do rejestru wyborców Miasta Bydgoszczy składa wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ulicy Przyrzecze 7- 13 pok. 101 lub w Biurze Meldunkowym Nr 4 przy ulicy Ppor. Emilii Gierczak 6 najpóźniej do 6 października.
Jak dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców?
W tegorocznych wyborach pojawia się nowe sformułowanie – Centralny Rejestr Wyborców. W CRW jest każdy, kto posiada zameldowanie na pobyt stały. Osoby które nie posiadają meldunku mogą dopisać się do CRW pod warunkiem, że udokumentują swój związek z daną miejscowością. Z kolei osoby, które czasowo przebywają na jakimś terenie i nie chcą wpisywać się do CRW na stałe, mogą dopisać się do innego miejsca głosowania – maja na to czas do 12 października. Obie czynności można wykonać w ewidencji ludności przy ul. Przyrzecze, osobiście lub przez ePUAP, to samo dotyczy filii UMB w Fordonie.
Jeżeli planujemy wyjazd, można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wtedy można głosować w dowolnej komisji w Polsce i za granicą. Trzeba pilnować tego dokumentu, bo wydany może być tylko raz. Zaświadczenie można również otrzymać do 12 października w Referacie Ewidencji Ludności bydgoskiego ratusza.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!