Jerzy Derenda obchodzi 80. urodziny. Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy świętował w ratuszu

Jubileusz 80-lecia celebrował w bydgoskim ratuszu wraz ze swoimi przyjaciółmi z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Jerzy Derenda kieruje TMMB od 23 lat.

Jerzy Derenda od 36 lat działa w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy, a od 1999 roku stoi na jego czele. – To najdłuższa prezesura w historii towarzystwa, które w przyszłym roku będzie świętować swoje 30-lecie – zauważył Marek Magdziarz, wiceprezes TMMB. Dodał również, że towarzystwo skieruje do Rady Miasta prośbę o nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

Przy składaniu życzeń, nikt nie chciał wypominać mu wieku, tym bardziej, że do ratuszowej sali jubilat wszedł żwawym krokiem razem z żoną. – Jest zawsze w cieniu, ale tak naprawdę bez jej zaangażowania, jej serdeczności nie dokonałbym tyle. Stara mi się pomóc, przy tym co robię wspólnie z członkami Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Gdy ja poświęcam się pracy na rzecz naszego miasta ona bierze na siebie inne ciężary – powiedział jubilat o małżonce. – Dziękuję także wszystkim osobom, z którymi współpracujemy na co dzień. Każdy ma wkład w tworzenie jednego z najstarszych w Polsce towarzystw miłośników miast. Mimo wszelkich przeciwności rozwijamy się do przodu. Czasem brakuje nam na znaczki pocztowe. Spotykam jednego z członków i okazuje się, że przekazuje od siebie potrzebne pieniądze – dodał.

Członkowie TMMB przygotowali dla niego portret, życzenia w pięknej oprawie oraz kwiaty. Profesor Marek Bieliński, prezes Bydgoskiego Towarzystwo Naukowego, przekazał Derendzie jego wizerunek wykonany w technologii 3D przez studentów Politechniki Bydgoskiej. Jubilat z żoną symbolicznie pokroili tort dla zebranych uczestników. Gratulacje złożył także prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Społecznik oddany Bydgoszczy

Jerzy Derenda urodził się 12 grudnia 1942 roku w Golejewie koło Kruszwicy, niedaleko nieczynnej już stacji kolejowej Gopło. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, potem pracował w m. in. w redakcjach „Dziennika Wieczornego”, „Gazety Pomorskiej”, w miesięczniku „Promocje Kujawsko-Pomorskie”. Od 2015 roku jest redaktorem naczelnym „Dziennika Bydgoszczy”, wydawanego przez TMMB. Od ponad 50 lat w mieście nad Brdą jest zaangażowany w pracę twórczą.

To także inicjator wielu społecznych przedsięwzięć. Doprowadził do zrekonstruowania pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Seminaryjnej (wyburzonego przez hitlerowców w 1939 roku). Nad wejściem do budynku przy ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 55, z jego inicjatywy, odsłonięto tablicę upamiętniającą Szczepana Jankowskiego, niewidomego wirtuoza – organisty, który w latach 1938−1975 mieszkał właśnie w tym domu. Był też jednym ze współorganizatorów odsłonięcia w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników tablicy nieżyjącego już dziś ks. prałata Romualda Biniaka proboszcza tejże parafii, kapelana TMMB. Od wielu lat organizuje kwestę na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii. Jest pilotem wycieczek po regionie, jak i za granicą.

W 2011 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, a osiem lat później wybrano go na „Bydgoszczanina Roku”.

Trzeci tom Encyklopedii Bydgoszczy

Jest autorem wielu książek, albumów i publikacji o Bydgoszczy, m. in. „Bo to jest Bydgoszcz, „Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy”, serii wydawniczej „Bydgoszcz miasto na Kujawach”, albumu „Piękna stara Bydgoszcz”, a także „Bydgoszcz w blasku symboli”. Jest też jednym z inicjatorów i redaktorem całości wydania „Encyklopedii Bydgoszczy” t. 1-2 . Niedługo ukaże się trzeci tom, o czym poinformował na urodzinach. Jest też redaktorem wielu wydawnictw o Bydgoszczy, np. „Muzyczna Bydgoszcz”, „Bydgoszcz. Prawda i mity”, „Wierni swemu miastu” oraz unikatowej antologii „Bydgoskie legendy i przypowieści”.

Zapisz się na newsletter Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter