Jest najstarszy w mieście. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 na Szwederowie obchodzi 75-lecie

Uroczystości w MDK nr 2 / Fot. B. Witkowski/UMB

Dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży przede wszystkim ze Szwederowa poznały przez dziesięciolecia, jak ciekawie jest na zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. W piątek (25 października) MDK z ul. Leszczyńskiego obchodził swoje 75-lecie.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 to najstarsza placówka kulturowa dla młodzieży. Jej historia rozpoczęła się w 1949 roku, kiedy w budynkach dawnej parafii ewangelickiej) powstał tzw. Ogródek Jordanowski. Dzieci i młodzież ze Szwederowa miały tam boisko do gry w piłkę nożną, piaskownicę oraz plac zabaw z prostymi huśtawkami, ławeczkami i małą karuzelą. Wkrótce pojawiła się także nieduża fontanna wybudowana przez mieszkańców osiedla. Ogródek Jordanowski szybko się rozwijał. W 1950 udostępniono salę gimnastyczną, a w wybudowanym pawilonie zaczęły się odbywać pierwsze zajęcia dla dzieci i młodzieży. Od 1969 roku placówka nazywała się Domem Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2 w Bydgoszczy. Rozszerzono również ofertę do 20 kół zainteresowań. Pięć lat później zmieniono nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Od 1986 roku patronem został dr Henryk Jordan – lekarz, społecznik i pionier wychowania fizycznego w Polsce.

MDK nr 2 na Szwederowie stał się także kuźnią sportowych talentów, w 1994 roku utworzono Młodzieżowy Klub Sportowy EMDEK. Dzięki pracy trenera Mariana Szirockiego wiele sukcesów osiągali kolarze EMDEK-u. Wspominano tego wspaniałego wychowawcę m.in. Marka Leśniewskiego i Zbigniewa Ludwiniaka. Gościem specjalnym jubileuszu był wicemistrz olimpijski z Seulu, Marek Leśniewski, który wspominał swego pierwszego trenera. Marian Szirocki zmarł w tym roku w wieku 86 lat. W EMDEK-u działały także sekcje szachowa i tenisa stołowego. 

Gratulacje i życzenia złożyła zastępczyni prezydenta Anna Mackiewicz.

Jubilat z nowymi inwestycjami

W czasie uroczystości 75-lecia uczestnicy zobaczyli m.in. występy grup tanecznych, które ćwiczą w MDK nr 2, prowadzonym obecnie przez dyrektora Adama Łętochę. Występowały na nowej scenie, oddanej w marcu tego roku. Dobudowane pomieszczenia przylega do sali gimnastycznej. Scena została tak skonstruowana, że widzowie mogą oglądać występy siedząc w środku budynku lub na zewnątrz. Inwestycja została zrealizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, podobnie jak zakup i montaż nowego wyposażenia placu zabaw m.in zabawowego zamku z zjeżdżalniami, siatkami do wspinania, pomostami oraz innymi elementami rozwijającymi sprawność i kreatywność najmłodszych mieszkańców.

Udostępnij: Facebook Twitter