Z okazji 50. rocznicy spływu płetwonurków Brdą, podczas których sprzątają rzekę, otwarto wystawę fotograficzną na pl. Teatralnym. Ukazuje ona historię bydgoskich spływów oraz zaskakujące znaleziska, które wyławiali z dna Brdy.
W tym roku, 3 września, odbyła się się pięćdziesiąta, jubileuszowa edycja. Bydgoszcz jest jedynym miastem w Europie, które może poszczycić się tak długą tradycją sprzątania śmieci w rzekach przepływających przez miasta.
Czysta Brda dzięki mieszkańcom
– Pamiętam, że kiedy byłem licealistą, podczas zajęć wf-u, wpadła nam piłka do Brdy. Wtedy nikt nie był chętny żeby wejść po nią, taka była tu zanieczyszczona woda. Wysiłek mieszkańców spowodował, że ta sytuacja się zmieniła. W 1971 roku grupa entuzjastów z PTTK „Perkoz-Eltra” zorganizowała pierwszy spływ. Później to zadanie przejął samorząd, zadbał o wodę w Brdzie, żeby była czysta i klarowna. Nikt się nie spodziewał, że będzie to kontynuowane przez 50 lat, z jedną przerwą covidową – opowiadał Jan Kwiatoń ze stowarzyszenia Bydgoski Regionalny Klub Eksploracyjny „ERKA”, organizatora „50. Spływu Płetwonurków Brdą, który był realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
– Cieszę się, że ta wystawa została otwarta, ponieważ wszystkie osoby, które biorą udział w spływie mogą pokazać tą ciekawą akcję. Ale z drugiej strony to też forma edukacji ekologicznej, bo ostatnim miejscem, gdzie trafiają śmieci jest rzeka. W czasach, gdy tak dużo mówi się o recyklingu, nadal mamy wiele pracy. Sprzątanie Brdy jest przykładem nietuzinkowej akcji mieszkańców, jakie chcemy realizować w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – powiedział wiceprezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel.
Na fotografiach widać archiwalne spływy. – Wtedy jeszcze sami robiliśmy sobie stroje z gumy – wspomina z nostalgią Kwiatoń. Na zdjęciach widać też „eksponaty” znalezione w Brdzie. Wśród nich są pistolet-obrzyn, niemieckojęzyczne tabliczki ze Szczecina, porcelana czy ślady współczesnych czasów: telefony komórkowe, monitory a nawet dron.
– Niestety, w tym roku wyłowiliśmy ogromną ilość śmieci i to nasuwa pewnie refleksje. Cały czas potrzebujemy edukacji ekologicznej. Miasto wykonuje dużo wysiłków, żebyśmy mogli bezpiecznie spędzić czas – zwrócił uwagę Kwiatoń.
Sprzątanie na Brdzie, coraz częściej wpisywane jest do kalendarza płetwonurków z całej Polski. W tegorocznej akcji sprzątania do bydgoszczan dołączyły osoby z Kalisza, Piły, Żnina, Grudziądza i innych rejonów. Wystawa „50 spływ płetwonurków Brdą – sprzątanie Brdy” jest dostępna na pl. Teatralnym.
24 października uhonorowane zostaną w Młynach Rothera osoby zaangażowane w organizację spływów i działalność społeczną związaną z nurkowaniem.
Zmarł prekursor
24 września zmarł Ryszard Remus. Prekursor nurkowania w Bydgoszczy. W latach 60-tych odbył kurs nurkowania w Bydgoszczy. Sprowadził z nad morza pierwsze automaty do swobodnego nurkowania. Później sam był instruktorem i propagatorem tej aktywności w naszym mieście.
Zapisz się na nasz newsletter